Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Štrajk v Markíze je zažehnaný: Vzbúrení zamestnanci zostávajú, naďalej sú v pohotovosti

Najsledovanejšia televízia na Slovensku sa napokon vyhne ostrému štrajku, ktorý by mohol paralyzovať vysielanie a výrobu spravodajstva.

06.06.2024 17:55
markíza, Foto:
Markíza sa vyhne ostrému štrajku.
debata (27)

Kto z koho, takto by sa dala stručne opísať situácia v uplynulom období v televízii Markíza. Na jednej stálo najvyššie vedenie televízie, ktoré dlhodobo tvrdí, že sa dodržiavajú novinárske princípy, na strane druhej je väčšina spravodajských redaktorov a moderátorov. Tí sa vzbúrili voči praktikám vedenia, vrcholom bolo zrušenie relácie Na telo s Michalom Kovačičom, ktorý v priamom prenose obvinil svojho zamestnávateľa z cenzúry, zasahovania do obsahu a orbanizácii médií. Markíza čelí dlhodobo embargu zo strany súčasnej vlády a je na tzv. nepriateľskom zozname.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

Na telo Čítajte aj Štrajkujúci v Markíze: Riaditeľ hrubo zavádza a manipuluje. Nikam neodchádzame, tvrdia

Zamestnanci adresovali vedeniu viacero požiadaviek, ktoré mali zabezpečiť tvorbu nezávislého spravodajstva a zachovania slobodného média. Obe strany spolu dlhodobo rokovali, aby sa odvrátila hrozba ostrého štrajku, ktorý by mohol ohroziť výrobu spravodajstva a samotného vysielania trhového lídra. Štrajkový výbor na čele s Michalom Kovačičom tvrdí, že sa s vedením dohodol na plnení ich požiadaviek, avšak televízia vydala oficiálne stanovisko, že s rokovaniami končí, keďže nevidí snahu odborárov dosiahnuť dohodu a je pripravená na ich výpovede.

TV Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte aj Markíza končí rokovania so štrajkujúcimi: Nevidíme záujem dosiahnuť dohodu, sme pripravení na výpovede

„V uplynulých dňoch vedenie TV Markíza rokovalo so zástupcami štrajkového výboru v snahe dosiahnuť dohodu o ich požiadavkách. Štrajkovému výboru sme dnes doručili náš návrh na riešenie otvorených otázok, ktorý považujeme za správny a akceptovateľný. Napriek našej snahe o opätovné stretnutie sme z druhej strany nateraz neobdržali odpoveď. Považujeme to za signál, že protistrana nemá skutočný záujem dosiahnuť dohodu. Rozhodli sme sa preto ukončiť rokovania so zástupcami štrajkového výboru. Vedenie je však stále kedykoľvek pripravené rokovať s členmi redakcie, ktorí chcú situáciu skutočne deeskalovať a viesť konštruktívne rozhovory,“ konštatuje TV Markíza.

TV Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte aj Vysokopostavený člen majiteľa Markízy: Kovačič ohrozil slobodu médií, je to neetické a nemožno to tolerovať

"Štrajkový výbor a jeho podporovatelia nepreukázali, že dosiahnutie konsenzu a deeskalácia situácie je ich úprimným cieľom. Dokonca deklarujú zámer privlastniť si časť právomocí vysielateľa. Vedenie TV Markíza zdôrazňuje, že tieto právomoci sú nedeliteľné a vyplývajú z povinností vysielateľa stanovených zákonmi Slovenskej republiky. Dodržiavanie všetkých zákonných a etických požiadaviek novinárskej práce bude aj naďalej prioritou vedenia televízie a Redakčnej rady CME, ktorú tvoria medzinárodne uznávaní novinári.

Vedenie TV Markíza je tiež s okamžitou platnosťou pripravené prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy redakčných smerníc CME a nedeliteľnú zodpovednosť TV Markíza za obsah vysielania," uvádza v stanovisku TV Markíza.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a zamestnanci obvinili televíziu a generálneho riaditeľa Petra Gažíka, že hrubo zavádza a manipuluje s faktami. „Peter Gažík hrubo zavádza a manipuluje, ak tvrdí, že sme sa odmietli zúčastniť rokovania, čo používa ako zámienku na útok voči redakcii,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení."

Vo štvrtok podvečer zamestnanci okolo štrajkového výboru oficiálne odvolali štrajk. Podľa ich slov nie je naňho dôvod, keďže interne sa dohodli na princípoch fungovania redakcie, hoci napokon bola vydaná správa o konci rokovaní zo strany Markízy. Redaktori a moderátori teraz zhodne tvrdia, že nepodajú výpovede, na ktoré televízia čaká a budú dohliadať na dodržiavanie dohôd. Dodávajú, že zostávajú v štrajkovej pohotovosti.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Kovačič (@michal__kovacic)

Markíza oceňuje zrušenie štrajku

Na vyhlásenie redaktorov okamžite reagovala aj samotná televízia. „Vedenie TV Markíza oceňuje rozhodnutie svojich zamestnancov nevstúpiť do štrajku, ktorý by dianiu v Markíze nijako nepomohol. Manažment televízie považuje túto skutočnosť za pozitívny krok. Svedčí o tom, že väčšine zamestnancov záleží na dobrom mene ich televízie, a že spoločne s vedením TV Markíza považujú súčasnú situáciu za riešiteľnú cestou racionálneho dialógu,“ píše sa vo vyhlásení.

Vedenie televízie v tejto súvislosti deklaruje ochotu a snahu v takomto dialógu pokračovať, ak v ňom budú ako partneri vystupovať takí zástupcovia zamestnancov, ktorým ide skutočne o rozumný dialóg, a nie o vyhrotenie celej situácie.

Pre takýto dialóg definuje vedenie televízie iba tri body, ktoré sú podľa jeho názoru neprekročiteľné a nedajú sa v žiadnom prípade relativizovať:

  • TV Markíza nikdy nepripustí, aby bolo jej vysielanie zneužité v prospech ktorejkoľvek zo súperiacich politických strán.
  • Redakčná zodpovednosť za vysielanie televízie je v rukách vedenia ako zástupcov držiteľa oprávnenia na vysielanie. Táto zodpovednosť pritom musí zostať nedeliteľná, pretože je to práve manažment TV Markíza, kto je plne zodpovedný regulačným orgánom, verejnosti a akcionárom televízie.
  • Je nemysliteľné, aby akákoľvek osoba, ktorá zneužila vysielací priestor k neautorizovanému vysielaniu a poškodila dobré meno TV Markíza, reprezentovala do budúcna záujmy redaktorov, moderátorov a bola naďalej tvárou televízie.

Manažment TV Markíza je zároveň presvedčený, že v skutočnosti sa požiadavky jeho zamestnancov a zamestnankýň prakticky zhodujú s jeho vlastnými snahami, smernicami Redakčnej rady CME, ako aj závermi Redakčnej rady CME.

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo