Situácia v televízii Markíza je naďalej napätá. Štrajkujúci výbor dal minulý týždeň vedeniu televízie päť dní, aby zabezpečilo ich požiadavky, inak redaktori vstúpia do ostrého štrajku. Rokovania dopadli neúspešne a televízia dnes redaktorom oznámila, že sa rozhodla ukončiť rokovania.
„Štrajkový výbor a jeho podporovatelia nepreukázali, že dosiahnutie konsenzu a deeskalácia situácie je ich úprimným cieľom. Dokonca deklarujú zámer privlastniť si časť právomocí vysielateľa,“ uviedla televízia v stanovisku s tým, že vedenie je pripravené prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň.
Čítajte viac Štrajkujúci v Markíze: Riaditeľ hrubo zavádza a manipuluje. Nikam neodchádzame, tvrdiaK situácii v Markíze sa následne vyjadrili herecké hviezdy z najsledovanejších seriálov. Viaceré známe herecké osobnosti sa rozhodli vyjadriť svoju podporu spravodajstvu Televízie Markíza. Vo svojom vyhlásení zdôrazňujú význam slobodnej žurnalistiky, ktorú považujú za základný demokratický pilier civilizovanej spoločnosti.
Pod vyhlásením sú podpísaní herci známi zo seriálových hitov Markízy ako Dunaj, k vašim službám, Mama na prenájom či Výnimočná Nikol: Emil Horváth, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská, Petra Dubayová, Jakub Jablonský, Jana Kovalčiková, Jana Majeská, Petra Polnišová, Tatiana Pauhofová, Tomáš Maštalír, Kamil Mikulčík, Maroš Kramár, ale aj Gabriela Marcinková alebo Adela Vinczeová.
Čítajte viac Markíza končí rokovania so štrajkujúcimi: Nevidíme záujem dosiahnuť dohodu, sme pripravení na výpovede„Stojíme sa našimi kolegami – zamestnancami, spolupracovníkmi a redakciou spravodajstva Televízie Markíza. Ani nám, tváram zo zábavných formátov nie je jedno ako sa situácia v spravodajstve vyvíja. Ctíme si slobodnú žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickým pilierom v celom civilizovanom svete,“ píšu vo vyhlásení.
Stanovisko sa dotýka dôležitosti objektívneho spravodajstva, ktoré podľa signatárov neznamená byť nekritický voči tým, ktorí majú štát v rukách, ani voči ich oponentom. „Objektívnosť neznamená informovať v rovnakej miere o každej strane. Objektívnosť sa odvíja od faktov a argumentov a tie figurujú v každom čase na všetkých stranách v rovnakej miere,“ uvádzajú.
Signatári vyjadrili svoje obavy, že ohrozenie nezávislosti spravodajstva by mohlo vážne poškodiť demokraciu v krajine. Pripomenuli, že Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja spoločnosti a vždy dokázala tieto udalosti vecne pomenovať. „Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený,“ zdôrazňujú s tým, že si prácu TV Markíza vždy veľmi vážili. Veria, že televízia si aj naďalej bude plniť svoju spoločenskú úlohu, v ktorej vždy bola pevná.
Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.
Vyhlásenie podpísali Petra Dubayová, Emil Horváth, Jakub Jablonský, Anna Jakab Rakovská, Kristína Kanátová, Juraj Kemka, Jana Kovalčiková, Maroš Kramár, Evelyn Kramerová, Zuzana Kubovčíková Šebová, Michaela Majerníková, Jana Majeská, Marek Majeský, Gabriela Marcinková, Zuzana Marianková, Štefan Martinovič, Tomáš Maštalír Kamil Mikulčík, Tatiana Pauhofová, Petra Polnišová, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská a Adela Vinczeová.
Aktualizácia: Dnes, vo štvrtok 6. júna, sa k hercom nepriamo pridal aj Ján Koleník, ktorý zverejnil na sociálnej sieti príspevok, ktorým vyjadril podporu novinárom vo všetkých médiách.
„Som za slobodné, objektívne a kritické médiá a stojím za redaktormi a moderátormi spravodajstva a publicistiky všetkých televízií, a za všetkými novinármi, ktorí sú pod tlakom nadriadených, alebo vlády. Stojím za všetkými novinármi, ktorí za svoju prácu čelia útokom. Len so slobodnou žurnalistikou si zachováme demokraciu,“ napísal Koleník.
Štrajkovú pohotovosť časti zamestnancov TV Markíza vyvolalo rozhodnutie manažmentu dočasne stiahnuť politickú reláciu Na telo a konzekvencie, ktoré uplatnilo voči moderátorovi Michalovi Kovačičovi. Formu i obsah jeho vystúpenia na konci programu v nedeľu 26. mája, v ktorom hovoril o cenzúre a zásahoch do spravodajstva, označilo nielen za porušenie zákona o mediálnych službách a etického kódexu novinára, ale aj poškodenie dobrej povesti média.
Časť zamestnancov TV Markíza deklarovala moderátorovi podporu a napokon vstúpila do štrajkovej pohotovosti, pričom predložila manažmentu viacero požiadaviek. Televízia vyhlásila, že ultimátam v prípade personálnych otázok a programovej štruktúry ustupovať nemieni. Uviedla, že vedenie je „pripravené prijať žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnancov a zamestnankýň, ktorí nedokážu akceptovať etický rámec a profesionálne štandardy redakčných smerníc CME a nedeliteľnú zodpovednosť TV Markíza za obsah vysielania“.