Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Vysokopostavený člen majiteľa Markízy: Kovačič ohrozil slobodu médií, je to neetické a nemožno to tolerovať

K aktuálnemu dianiu v televízii Markíza sa vyjadril aj vysokopostavený člen Redakčnej rady CME a dlhoročný rešpektovaný novinár Hans Mahr.

30.05.2024 16:56
debata (83)

Pred dvoma dňami Český národný výbor Medzinárodného novinárskeho inštitútu (CZ IPI) adresoval list majiteľke spoločnosti PPF, ktorá v súčasností vlastní aj televíziu Markíza, aby začala riešiť situáciu v redakcii a zachovala princípy slobodnej žurnalistiky. International Press Institute je medzinárodná novinárska organizácia, ktorá sa už viac ako sedemdesiat rokov zaoberá obranou slobody médií. Bola založená na Columbia University roku 1950 celkom 34 novinármi z rôznych krajín. Dnes pôsobí globálne s pobočkami v mnohých krajinách.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

„Kritická a nezávislá žurnalistika je dôležitou súčasťou demokratického politického procesu. Prispieva ku kontrole verejnej moci a je podstatným signálom pre občanov daného štátu. V televízii Markíza, ktorá je súčasťou skupiny PPF, práve teraz prebieha dôležitý stret o to, nakoľko budú princípy kritickej a slobodnej žurnalistiky zachované. Je to stret natoľko dôležitý, že mu treba venovať mimoriadnu pozornosť. Žiadame vás preto, aby ste prijali svoju osobnú vlastnícku a manažérsku zodpovednosť a zaistili zachovanie priestoru pre slobodnú žurnalistiku. Doterajšie kroky manažmentu televízie tento dojem totiž nevyvolávajú,“ píše sa v oficiálnom lis­te.

TV Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte aj Markíza posiela vzbúreným zamestnancom jasné stanovisko: Ultimátam v žiadnom prípade neustúpime

„Symbolom tohto procesu je teraz diskusia o zachovaní, či zrušení diskusného programu Na telo moderovaného Michalom Kovačičom. Sme presvedčení, že vaša osobná garancia zachovania tohto programu a moderátora môže byť prvým krokom potvrdzujúcim vaše odhodlanie slobodnú žurnalistiku brániť a podporovať. Naň potom môžu nadviazať ďalšie, ktoré by dali spravodajstvu televízie Markíza potrebnú podporu v týchto neľahkých dobách,“ uzatvára sa vo výzve.

Peter Gažík Čítajte aj Riaditeľ Markízy konečne prehovoril: Kovačič hrubo porušil dobrú povesť televízie

Reakcia vedenia

Na list zareagoval Hans Mahr, člen Redakčnej rady CME a rešpektovaný novinár, ktorý jasne zadefinoval stanovisko ohľadom Michala Kovačiča a jeho konania počas vysielania Na telo.

Redakčná rada CME je nezávislá skupina odborníkov, ktorá kontroluje dodržiavanie spravodajských štandardov v rámci všetkých redakcií skupiny CME. Pomáha lokálnym redakčným tímom v oblastiach súvisiacich so spravodajstvom a informovaním o aktuálnych udalostiach tak, aby boli dodržiavané odborné aj etické zásady žurnalistiky.

„Niet pochýb, že Michal Kovačič porušil novinárske povinnosti a interné CME usmernenia. Počas svojej dlhej profesionálnej kariéry si nepamätám situáciu takéhoto neprofesionálneho a neprijateľného zneužitia vo vysielaní zo strany moderátora politickej relácie, ako minulý týždeň predviedol pán Kovačič. Využitím živého vysielania pre osobné ambície neporušuje len redakčné usmernenia, ale aj ohrozuje princípy slobody médií, je to neetické a nemožno tolerovať. Vzhľadom na túto udalosť plne podporujem rozhodnutie TV Markíza pozastaviť reláciu na letnú sezónu,“ píše Mahr a pokračuje.

„Nikdy sa neplánovalo, že sa Na Telo zruší – ako to bolo nesprávne interpretované médiami. Bolo oznámené, že relácia bude pozastavená pre zvyšok epizód pred svojou štandardnou a plánovanou letnou prestávkou. Po konzultácii s vedením a redakciou TV Markíza, som presvedčený, že Na Telo vráti po plánovanej prestávke – v novom formáte a samozrejme s moderátorom, ktorý sa správa profesionálne a nezneužíva svoju úlohu moderátora.“

„Pevne verím, že ani TV Markíza, ani CME neustúpia vonkajšiemu politickému tlaku, resp. tlaku jednotlivých novinárov, ktorí presadzujú svoju osobnú alebo politickú agendu. Redakčná rad CME bude aj naďalej veľmi pozorne sledovať redakčnú situáciu v TV Markíza a zabezpečí, aby redakcia bola viazaná zásadami uvedenými v Redakčných pokynoch CME. Všetky redakcie CME sú oddaní etickej a profesionálnej žurnalistike a princípom objektívnosti, nestrannosti a faktickú presnosť,“ uzavrel Mahr.

Stanovisko TV Markíza: Nebudeme ustupovať

Markíza vydala stanovisko k výzve časti jej zamestnancov. „Televízia Markíza ako súkromná televízna stanica, ktorá plne rešpektuje zákonný rámec upravujúci pravidlá televízneho vysielania v Slovenskej republike a podmienky z udelených oprávnení, ako aj nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, konštatuje, že v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ píše.

„Osobitne v kontexte posledných udalostí, kedy došlo k porušeniu všetkých zásad profesionálnej žurnalistiky zo strany jej vlastného zamestnanca a tým poškodeniu dobrej povesti TV Markíza, považujeme zverejnené požiadavky za absolútne nepochopenie situácie. Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať,“ uvádza televízia s tým, že počas vysielacej prestávky bude intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo.

Čo sa stalo?

Moderátor Michal Kovačič na konci nedeľného vydania politickej diskusie Na telo uviedol, že relácia čelí tlakom nielen od politikov, ale aj od vedenia televízie. „Boj o podobu spravodajstva prebieha už celé mesiace. Čelíme tlakom nielen od politikov, ale aj od vlastného vedenia,“ uviedol s tým, že redakcia TV Markíza sa zomkla a neustále voči tlakom bojuje.

Ako ďalej upozornil, na Slovensku v súčasnosti prebieha boj o orbanizáciu našich televízií. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS a podotkol, že boj prebieha aj v ostatných televíziách.

„Slovensko teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa diskutuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa však v skutočnosti odohráva všade. Deje sa potichu a plíživo. Aj keď to dnes tak nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uviedol.

„Vzhľadom na skutočnosti, ku ktorým došlo počas vysielania poslednej relácie Na telo v nedeľu 26. mája, v ktorej moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára, preto pristupujeme k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS,“ napísala v pondelok Markíza.

Viac ako sto zamestnancov TV Markíza v pondelok (27.5.) vo vyhlásení požiadalo vedenie televízie – generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla, aby sa vedenie Markízy do troch dní písomne zaviazalo, že relácia Na telo bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. „V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon," avizovali.

Odbory založili aj zamestnanci Markízy ešte v marci tohto roka. Medzi štatutármi, spoločne s moderátorom Na telo Michalom Kovačičom, boli ďalšie výrazné spravodajské tváre ako moderátor Televíznych novín Viktor Vincze či redaktori televízneho spravodajstva Adel Ghannam, Gabriela Kajtárová, Martina Töroková, Viktor Serebryakov, Lukáš Zuzelka a Juraj Pruša.

© Autorské práva vyhradené

83 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo