Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Markíza posiela vzbúreným zamestnancom jasné stanovisko: Ultimátam v žiadnom prípade neustúpime

TV Markíza vydala stanovisko k výzve časti jej zamestnancov.

30.05.2024 12:45
TV Markíza, Záhorská Bystrica Foto:
Sídlo televízie Markíza v Záhorskej Bystrici.
debata (94)

Viac ako sto zamestnancov TV Markíza v pondelok (27.5.) vo vyhlásení požiadalo vedenie televízie – generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla, aby sa vedenie Markízy do troch dní písomne zaviazalo, že relácia Na telo bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. „V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon," avizovali.

Televízia Markíza však ešte v ten deň (27.5.) oznámila, že reláciu Na telo, aj jej internetovú verziu Na telo Plus, okamžite sťahuje z vysielania.

Peter Gažík Čítajte viac Riaditeľ Markízy konečne prehovoril: Kovačič hrubo porušil dobrú povesť televízie

Stanovisko TV Markíza: Nebudeme ustupovať

Markíza dnes vydala stanovisko k výzve časti jej zamestnancov. „Televízia Markíza ako súkromná televízna stanica, ktorá plne rešpektuje zákonný rámec upravujúci pravidlá televízneho vysielania v Slovenskej republike a podmienky z udelených oprávnení, ako aj nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, konštatuje, že v žiadnom prípade nemôže – a ani nemieni – ustupovať ultimátam ohľadom svojej programovej štruktúry a personálnych otázok,“ píše.

„Osobitne v kontexte posledných udalostí, kedy došlo k porušeniu všetkých zásad profesionálnej žurnalistiky zo strany jej vlastného zamestnanca a tým poškodeniu dobrej povesti TV Markíza, považujeme zverejnené požiadavky za absolútne nepochopenie situácie. Pre konanie moderátora relácie Na telo neexistuje žiadne ospravedlnenie. Zneužitie živého vysielania zamestnancom televízie, ktorý dostal od vysielateľa dôveru, je najhrubším porušením povinností, akých sa môže dopustiť. TV Markíza je presvedčená, že žiadne médium nemôže takéto konanie tolerovať,“ uvádza televízia s tým, že počas vysielacej prestávky bude intenzívne pracovať na budúcej koncepcii relácie Na telo.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

Podľa televízie by sa nové Na telo malo stať platformou pre korektnú diskusiu medzi jednotlivými politickými stranami a názorovými prúdmi v slovenskej spoločnosti. „TV Markíza nedopustí, aby táto relácia, ako aj celé jej vysielanie, bolo zneužité v prospech ktorejkoľvek z politických strán,“ uzatvára televízia.

Požiadavky zamestnancov TV Markíza na zachovanie Na telo aj s moderátorom Michalom Kovačičom tak neboli naplnené a trojdňová lehota vypršala dnes, vo štvrtok 30. mája. Viacerých moderátorov a redaktorov televízie uvidia diváci v spravodajských reláciách na protest symbolicky oblečených v čiernom.

Živý vstup v Televíznych novinách o 12:00 hod.:

Rovnakú formu protestu si pred nedávnom zvolili aj RTVS, kde „Čiernym dňom v RTVS“ protestovali proti novému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Obávajú sa zásahov do spravodajstva, ktoré čelí dlhodobým atakom politikov.

Na telo Čítajte viac Koniec Kovačiča rieši aj Česko: Výzva majiteľke Markízy. Moderátor tvrdí, že v televízii nemajú preňho prácu

Zároveň založili Odborový zväz tvorivých zamestnancov Rozhlasu a televízie Slovenska (OZTZ RTVS), kde zriadili pracovnú skupinu odborníkov v oblasti televíznej a rozhlasovej žurnalistiky. Nové odbory by mali slúžiť najmä ako podpora pre zamestnancov, ktorí by sa dostali do sporu s manažmentom v oblasti spravodajstva a publicistiky.

Odbory založili aj zamestnanci Markízy ešte v marci tohto roka. Medzi štatutármi, spoločne s moderátorom Na telo Michalom Kovačičom, boli ďalšie výrazné spravodajské tváre ako moderátor Televíznych novín Viktor Vincze či redaktori televízneho spravodajstva Adel Ghannam, Gabriela Kajtárová, Martina Töroková, Viktor Serebryakov, Lukáš Zuzelka a Juraj Pruša.

© Autorské práva vyhradené

94 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo