Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Riaditeľ Markízy konečne prehovoril: Kovačič hrubo porušil dobrú povesť televízie

Riaditeľ TV Markíza zareagoval na vyjadrenia Michala Kovačiča v relácii Na telo.

30.05.2024 09:45
Peter Gažík Foto:
Generálnym riaditeľom a konateľom televízie Markíza je od 1. septembra 2023 Peter Gažík.
debata (45)

Riaditeľom TV Markíza je od septembra 2023 Peter Gažík, ktorý po desiatich rokoch vystriedal na čele najsledovanejšej slovenskej televízie Matthiasa Setteleho. K turbulentnej situácii v relácii Na telo a spravodajstve sa vyjadril v rozhovore pre Stratégie.

TV Markíza, Záhorská Bystrica Čítajte viac Markíza posiela vzbúreným zamestnancom jasné stanovisko: Ultimátam v žiadnom prípade neustúpime

„Moderátor (Michal Kovačič) využil vysielací čas na prezentáciu vlastných názorov, ktoré hrubo poškodzujú dobrú povesť vysielateľa, čo je v rozpore s elementárnymi žurnalistickými postupmi a etickými pravidlami novinárskej činnosti. Vysielanie nie je a nemôže byť platformou na prezentáciu osobných pocitov novinárov a riešenie vnútorných rozhodnutí vysielateľa o vlastnej programovej štruktúre,“ uviedol Gažík k vyjadreniu Michala Kovačič v relácii Na telo, kde kritizoval snahy politikov a vedenia televízie o zasahovanie do obsahu.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

„To, že novinár s rozhodnutím vysielateľa a svojho zamestnávateľa nesúhlasí, neznamená, že mu vzniká právo takýmto spôsobom zneužívať televízne vysielanie,“ dodal Gažík.

Ako ďalej hovorí, moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov, čo je v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára. „Preto sme pristúpili k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS. Ako manažment, ktorý je zodpovedný za účinnú kontrolu nad vysielaním, sme ani nemali inú možnosť,“ vysvetľuje Gažík reakciu televízie.

Robert Kaliňák Čítajte viac Kaliňák reaguje na zrušenie Na telo: Chce s médiami nastaviť nové pravidlá

Riaditeľ Markízy zareagoval aj na obvinenia zo zasahovania do spravodajstva. „Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza za každých okolností prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo. Redakcia spravodajstva TV Markíza pracuje v štandardnom režime s fungujúcim editorským procesom a v súlade s profesionálnymi a etickými normami,“ uviedol.

„Cieľom nie je ovplyvňovať verejnú mienku, ale prinášať objektívne, nestranné a pluralitné spravodajstvo. Nepretláčať nejaký názor však neznamená bezpohlavnosť. Vieme byť kritickí, nároční a zodpovední aj bez toho, aby sme boli ideologickí alebo aktivistickí,“ dodal Gažík.

Michal Kovačič Čítajte aj Hrozí štrajk v Markíze? Známe tváre z televízie sa postavili za Kovačiča, zverejnili požiadavky

Zmráka sa nad politickými reláciami?

Michal Kovačič počas vysielania Na telo (26.5.) vyhlásil, že v televízii Markíza prebieha snaha o „orbanizáciu“ a cenzúru. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS a podotkol, že boj prebieha aj v ostatných televíziách. „Slovensko teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa diskutuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa však v skutočnosti odohráva všade. Deje sa potichu a plíživo. Aj keď to dnes tak nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uviedol Kovačič v závere Na telo. Markíza obvinenia z cenzúry odmietla.

Zamestnanci Markízy zverejnili vyhlásenie, v ktorom požadovali, aby Markíza reláciu neukončila a naďalej ju moderoval Kovačič. Markíza sa však rozhodla Na telo, aj internetovú verziu Na telo PLUS okamžite stiahnuť z vysielania. "Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza,“ uviedla televízia.

Kovačič neskôr na sociálnej sieti napísal, že mu v televízii oznámili, že už preňho nemajú prácu a má ísť domov, kým sa mu neozvú. Za Kovačiča sa postavili tisíce ľudí, ktorí sa podpisujú pod petíciu na zachovanie relácie Na telo. Mnohí svoju nespokojnosť vyjadrujú aj v komentároch pod príspevkami Markízy.

prešporské porno Čítajte aj DPOH čelí kritike známeho speváka: Liberálna americká agenda, hovorí o predstavení

Problémom čelia aj politické diskusie v ostatných televíziách. S obdobnou situáciou sa prednedávnom musela vysporiadať aj televízia JOJ v prípade jej politickej diskusie Na hrane. Moderátorka Jana Krescanko Dibáková sa po prezidentských voľbách rozhodla po 22 rokoch z televízie odísť a Jojka Na hrane zrušila.

Diskusná relácia V politike zažila výrazne zmeny už koncom októbra minulého roka. Z relácie vtedy odišiel Rastislav Iliev, ktorý ju moderoval dva a pol roka. Na moderátorskom poste sa od apríla 2022 striedal s Richardom Dírerom. Ten oznámil svoj odchod z televízie len pred pár dňami.

Politickú diskusnú reláciu Na telo vysiela TV Markíza už od roku 1999 vždy v nedeľu popoludní v priamom prenose. Jej tvárou bola dlhé roky Zlatica Švajdová Puškárová. V roku 2013 kvôli postupne klesajúcej sledovanosti televízia reláciu ukončila. Na obrazovky sa Na telo vrátilo po piatich rokoch, 16. septembra 2018, odkedy je moderátorom relácie Michal Kovačič.

© Autorské práva vyhradené

45 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo #Peter Gažík