Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Kaliňák reaguje na zrušenie Na telo: Chce s médiami nastaviť nové pravidlá

Po tom, čo vedenie TV Markíza Kovačičovi oznámilo, že rušia reláciu a ani preňho už nemajú prácu, strhla sa vlna reakcií.

29.05.2024 00:00
Robert Kaliňák Foto: ,
Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer).

Situácia okolo televízie Markíza je v posledných mesiacoch napätá. Vyvrcholila v nedeľu, kedy moderátor relácie Na telo Michal Kovačič po skončení diskusie naživo povedal, že v Markíze sa vedenie snaží o cenzúru a orbanizáciu. Boli to jeho posledné slová v tejto relácii – v pondelok televízia oficiálne oznámila, že relácia končí a že ju podľa nich Kovačič zneužil.

Po tom, čo vedenie Kovačičovi oznámilo, že rušia reláciu a ani preňho už nemajú prácu, strhla sa vlna reakcií. Zatiaľ čo opoziční poslanci podporujú Kovačiča, koaliční hovoria, že ide o vyvrcholenie jeho dlhoročnej neobjektivity.

Michal Kovačič, Na telo Čítajte viac Koniec Kovačiča v Markíze má dohru: Ľudia podpisujú petíciu, šíri sa výzva na zrušenie Voyo predplatného

Hovoria o tom, že je potrebné zobjektivizovať spravodajstvo na Slovensku. V posledných mesiacoch na Slovensku skončilo hneď niekoľko výrazných novinárskych osobností. Na JOJ skončila relácia Na hrane, ktorú moderovala Janka Krescanko Dibáková, pretože koaliční poslanci vyhlásili reláciám v štandardných médiách bojkot. V TA3 skončil ako moderátor relácie V politike Richard Dírer a ešte pred ním aj Rasťo Iliev.

Koaliční poslanci a ministri otvorene bojkotovali diskusie v štandardných médiách, dlhodobo uprednostňujú dezinformačné médiá, kde diskutujú bez oponentov a s otvorenou podporou moderátorov.

Po oznámení konca Na telo sa zdvihla vlna podpory aj od verejnosti. Tisíce ľudí podpisujú petíciu, ktorá apeluje na televíziu Markíza, aby nepodľahla politickým tlakom.

K téme sa vyjadrilo aj viacero politikov, tí opoziční hovoria o tom, že ide o ustúpenie politickým tlakom.

Minister obrany Robert Kaliňák v utorok zverejnil video, v ktorom tvrdí, že novinári sú voči nim zaujatí. „Za 25 rokov sme zviedli stovky konfrontačných rozhovorov s politickými oponentami, ale odmietame zaujatosť politických aktivistov, ktorí sa snažia tváriť ako novinári. Rozumiem súkromným televíziám Markíza, TA3 a Joj, že nevyváženosť v ich diskusiách sa už nedala prehliadať," hovorí.

„Žiadame len to, čo je základným imperatívom demokracie – objektívne a vyvážené informácie pre všetkých obyvateľov Slovenskej republiky bez rozdielu. Ako vláda nemôžeme akceptovať, aby si akýkoľvek novinár, ktorý nie je schopný rešpektovať pravidlá vyváženosti, liečil nezhody so svojím zamestnávateľom cez pirátsky výstup, v ktorom sa usiloval zo svojho osobného problému vyrobiť celospoločenský. Za ktorý môže, ako inak, vláda Slovenskej republiky. A presne takto pracovali títo politickí aktivisti v médiách posledné roky," tvrdí. Vo videu viackrát spomína aj atentát na Roberta Fica.

Vyzval tiež médiá, aby si spoločne sadli a dohodli sa na návrhoch opatrení, ktoré budú smerovať k skvalitneniu novinárskej práce na Slovensku.

Zneužil vysielanie?

Michal Kovačič počas nedeľňajšieho vysielania Na telo vyhlásil, že v televízii Markíza prebieha snaha o „orbanizáciu“ a cenzúru. Markíza tieto tvrdenia odmietla. Počas včerajšieho dňa zamestnanci Markízy zverejnili vyhlásenie, v ktorom požadovali, aby Markíza prisľúbila, že reláciu neukončí a že ju bude naďalej moderovať Kovačič. Ak sa tak nestane, hovoria, že využijú svoje zákonné možnosti brániť sa.

Markíza sa však rozhodla urobiť pravý opak. „Televízia Markíza, člen skupiny CME, ako oprávnený vysielateľ a držiteľ príslušných autorizácií, nesie redakčnú zodpovednosť za účinnú kontrolu nad obsahom vysielania," píše Markíza vo vyhlásení.

„Vzhľadom na skutočnosti, ku ktorým došlo počas vysielania poslednej relácie Na telo v nedeľu 26. mája, v ktorej moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára, preto pristupujeme k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS,“ píšu.

"Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza,“ tvrdia.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo