Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nekompromisný verdikt Markízy: Kovačič zneužil živé vysielanie, Na telo okamžite končí

Markíza hovorí o zneužití relácie Na telo. Reagoval už aj Michal Kovačič.

27.05.2024 15:33
Na telo Foto:
Štúdio Na telo.

Michal Kovačič počas nedeľnajšieho vysielania Na telo vyhlásil, že v televízii Markíza prebieha snaha o „orbanizáciu“ a cenzúru. Markíza tieto tvrdenia odmietla. Počas dnešného dňa zamestnanci Markízy zverejnili vyhlásenie, v ktorom požadovali, aby Markíza prisľúbila, že reláciu neukončí a že ju bude naďalej moderovať Kovačič. Ak sa tak nestane, hovoria, že využijú svoje zákonné možnosti brániť sa.

Markíza sa však rozhodla urobiť pravý opak. „Televízia Markíza, člen skupiny CME, ako oprávnený vysielateľ a držiteľ príslušných autorizácií, nesie redakčnú zodpovednosť za účinnú kontrolu nad obsahom vysielania," píše Markíza vo vyhlásení.

michal kovačič, kovačič, voľby, Čítajte viac Kovačič spustil lavínu reakcií. Inkriminovaná relácia je na Voyo nedostupná

„Vzhľadom na skutočnosti, ku ktorým došlo počas vysielania poslednej relácie Na telo v nedeľu 26. mája, v ktorej moderátor zneužil vysielací čas na prezentovanie osobných názorov v rozpore so zákonom o mediálnych službách a etickým kódexom novinára, preto pristupujeme k okamžitému prerušeniu vysielania relácií Na telo a Na telo PLUS,“ píšu.

"Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza,“ tvrdia.

Reagoval už aj Michal Kovačič na svojom Instagrame. „Mal som práve stretnutie s našim vedením, ktoré mi oznámilo, že Na telo končí a tým pádom nemajú pre mňa prácu. Mám teda byť doma, kým sa mi neozvú. Platí to okamžite od dnešného dňa, takže ani zajtrajšie Na telo PLUS s M. Krajniakom, J. B. Cigánikovou a Š. Hamranom už nebude. Ešte raz ďakujem vyše stovke kolegov, ktorí sa podpísali pod dnešný podporný list (nájdete ho v predchádzajúcom poste), cením si ich odvahu. V zlomových bodoch je dôležité ukázať jasné hodnoty. Pre nás je to sloboda, nezávislé médiá a demokracia. Veľmi pekne všetci ďakujeme aj vám, ktorí nás podporujete. Držme si palce,“ píše.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Kovačič (@michal__kovacic)

Postavili sa zaňho kolegovia

Vyjadrenie moderátora Michala Kovačiča rozbúrilo novinárske vody. Kovačičovi vyjadrili podporu kolegovia z iných médií, teraz zverejnili vyjadrenie zamestnanci a spolupracovníci TV Markíza. Vyjadrenie zatiaľ podpísalo viac ako 100 ľudí.

„Plne podporujeme nášho kolegu Michala Kovačiča v jeho stanovisku, ktoré odprezentoval vo vysielaní poslednej relácie Na telo a v celom rozsahu za ním stojíme. Považujeme za neakceptovateľné, aby moderátor najúspešnejšej politickej relácie v krajine musel okrem tlakov politikov čeliť aj tlakom vlastného vedenia," píše sa v stanovisku zamestnancov a spolupracovníkov TV Markíza k relácii Na telo s Michalom Kovačičom zo dňa 26. mája 2024. Redaktorka Gabriela Kajtárová zverejnila vyjadrenie na svojom Instagrame.

Zamestnanci TV Markíza majú požiadavky. Žiadajú generálneho riaditeľa Petra Gažíka a riaditeľa Centra spravodajstva a publicistiky Michala Kratochvíla, aby sa do troch dní písomne zaviazali, že relácia Na telo bude pokračovať v slobodnej dramaturgii a s rovnakým moderátorom aj po letnej prestávke. „V opačnom prípade využijeme všetky právne kroky kolektívneho odporu, ktoré nám umožňuje zákon," avizujú.

Michal Kovačič Čítajte viac Hrozí štrajk v Markíze? Známe tváre z televízie sa postavili za Kovačiča, zverejnili požiadavky

„Platí to, čo sme manažmentu komunikovali už v minulosti – naše kroky nie sú pokusom o boj s vedením, iba snahou o zachovanie slobody spravodajstva Markízy. V minulosti práve ono zohralo kľúčovú úlohu vo vývoji slovenskej demokracie a sledujúc dianie v ostatných médiách sa ukazuje, že naša nezávislosť bude potrebná viac, ako kedykoľvek predtým," píše sa v stanovisku.

Moderátor Michal Kovačič spoločne s ďalšími kolegami ešte v marci 2024 založil v televízii odbory.

Medzi štatutármi, spoločne s moderátorom Na telo, boli ďalšie výrazné spravodajské tváre ako moderátor Televíznych novín Viktor Vincze či redaktori televízneho spravodajstva Adel Ghannam, Gabriela Kajtárová, Martina Töroková, Viktor Serebryakov, Lukáš Zuzelka a Juraj Pruša.

Kovačič vo svojom vyjadrení na konci relácie Na telo uviedol aj to, na Slovensku v súčasnosti prebieha boj o orbanizáciu našich televízií. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS a podotkol, že boj prebieha aj v ostatných televíziách.

„Slovensko teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa diskutuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa však v skutočnosti odohráva všade. Deje sa potichu a plíživo. Aj keď to dnes tak nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uviedol.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo