Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Poznáme detaily novej televízie Markízy. Jej spustenie je na spadnutie

Diváci sa čoskoro dočkajú novej slovenskej televízie.

26.05.2024 00:00
TV Markíza, logo Foto:
Skupina Markíza v súčasnosti prevádzkuje televízie Markíza, Doma, Dajto a Krimi, špeciálne pre český trh je určená stanica Markíza International.
debata (3)

Skupina Markíza plánovala spustiť novú televíznu stanicu už pred rokom. Napokon jej štart odsunula o rok. „Pripravujeme spustenie novej lineárnej televíznej stanice, bližšie podrobnosti zverejníme už čoskoro,“ povedal pre Mediaklik Lukáš Kočišek, PR manažér televízie Markíza.

Televízia bližšie informácie zatiaľ neprezrádza, no Rada pre mediálne služby na svojom tohto týždňovom zasadnutí odsúhlasila žiadosť na nový názov televízie. „Rada na žiadosť vysielateľa Markíza – Slovakia rozhodla o zmene autorizácie vysielania pre programovú službu Fooor, ktorej názov sa mení na Markíza Klasik,“ uviedla Lucia Michelčíková, vedúca komunikačného odboru Rady pre mediálne služby. „Účastník konania zmenu názvu odôvodnil zmenou zamerania programovej služby, ktorá bude profilovaná s dôrazom na staršie diela,“ dodala.

Na telo, logo Čítajte aj Otázniky nad budúcnosťou Na telo. Markíza odvysiela posledné dve vydania v tejto sezóne

TV Fooor na Slovensku vysielala necelý rok. Odštartovala 25. februára 2013, ako štvrtý televízny program skupiny Markíza na Slovensku. Okrem hlavnej TV Markíza už prevádzkovala stanice Doma a Dajto. TV Fooor bola zameraná na zábavu, v programovej ponuke mala sitcomy ako Fraiser, Priatelia či Mike a Molly, ďalej filmové komédie a zábavné relácie. Svoje vysielanie ukončila už 31. decembra 2013 a seriály a filmy presunula hlavne na stanicu Dajto. V roku 2013 dosiahla v univerzálnej cieľovej skupine 12+ podiel na trhu 0,9 percenta.

Názov novej televízie – Markíza Klasik – evokuje zameranie na reprízy staršej aj novšej pôvodnej tvorby televízie. Markíza má v archíve množstvo pôvodných seriálov ako napríklad Búrlivé víno, Chlapi neplačú, Rex, Mesto tieňov alebo sitkom Zita na krku, z novších sú to napríklad Oteckovia, Sestričky, Pán profesor či Červené pásky. Obdobnú stanicu má v ponuke Nova pod názvom Nova Gold, kde uvádza archív svojej pôvodnej tvorby a zahraničné krimi seriály. Tie Markíza uvádza na stanici Markíza Krimi. Stanicu s archívnou tvorbou ponúkala divákom aj RTVS na programovom okruhu Trojka, koncom roka 2022 ju však po troch rokoch zrušila.

markíza, tv markíza, Čítajte aj Rana pre televíznych divákov: Markíza ohlásila odchod moderátorskej dvojice, koniec po 20 rokoch

Pôvodné plány skupiny Markíza hovorili o tom, že spustí svoju piatu televíznu stanicu v lete 2023, rok po spustení Markíza Krimi. Na Úrade priemyselného vlastníctva SR si vlani v apríli zaregistrovala ochranné známky na tri názvy – Markíza Klasik, Markíza Film a Markíza Fun. Napokon sa štart kvôli dobrým výsledkom sledovanosti ostatných staníc odsunul o rok a do éteru pribudne Markíza Klasik. Televízia o pripravovanej stanici neprezrádza bližšie detaily, pre Mediaklik však uviedla, v nasledujúcich dňoch prinesie viac podrobností.

Markíza Klasik tak doplní portfólio súčasných štyroch televízií skupiny – hlavnej televízie Markíza a troch menších staníc: TV Doma zameranej na ženské publikum (od 2009), TV Dajto zameranej na mladších mužov (od 2012), a Markízu Krimi, ktorá pribudla pred dvoma rokmi. Okrem toho Markíza prevádzkuje aj Markízu International určenú pre českých divákov (od 2016) a streamovaciu službu Voyo (od roku 2011).

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Markíza Klasik