Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Otázniky nad budúcnosťou Na telo. Markíza odvysiela posledné dve vydania v tejto sezóne

Posledné dve vydania Na telo budú mať zmenenú dramaturgiu.

24.05.2024 16:40
Na telo, logo Foto:
debata (15)

Televízia Markíza odvysiela v tejto sezóne – pred letnou prestávkou, posledné dve vydania svojej politickej diskusie Na telo. Bude ich venovať nadchádzajúcim voľbám do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v sobotu 8. júna. Do štúdia si pozve lídrov kandidátok všetkých politických strán, ktoré majú najväčšiu šancu uspieť.

markíza, tv markíza, Čítajte aj Rana pre televíznych divákov: Markíza ohlásila odchod moderátorskej dvojice, koniec po 20 rokoch

„Vzhľadom na objektívne dramaturgické výzvy v posledných týždňoch a s tým súvisiacu potrebu zabezpečiť názorovú pluralitu budú tieto dve relácie pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v sobotu 8. júna 2024, poslednými v jarnej časti našej programovej štruktúry,“ informoval PR manažér televízie Markíza Lukáš Kočišek.

Televízia Markíza totiž čelí bojkotu zo strany vládnej koalície, ktorej členovia odmietajú účasť v politickej diskusii Na telo. Reláciu spočiatku bojkotovala len strana Smer-SD, ktorej zástupcovia do Markízy prestali chodiť diskutovať ešte pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Po prezidentských voľbách sa k bojkotu pridala celá vládna koalícia.

Televízia Markíza tak vysielala Na telo bez zástupcov koalície a uplatňovala takzvaný inštitút prázdneho kresla. Zástupcovia opozície zároveň v diskusii dostali polovičný čas a druhú časť relácie doplnila hosťami z rôznych oblastí spoločenského života.

Posledné vydanie Na telo v tejto sezóne televízia odvysiela v nedeľu 2. júna. Či sa politická diskusia na obrazovky vráti po letnej prestávke v takej forme, ako ju dlhé roky poznáme, momentálne nie je jasné.

„Počas nasledujúcich týždňov bude TV Markíza v rámci príprav jesennej štruktúry zvažovať najvhodnejší formát nedeľnej politickej diskusie, s ktorým by sme sa chceli po letnej pauze na obrazovky vrátiť,“ uviedol Kočišek.

Politickú diskusnú reláciu Na telo vysiela TV Markíza už od roku 1999 vždy v nedeľu popoludní v priamom prenose. V roku 2013 kvôli postupne klesajúcej sledovanosti jej pravidelné vysielanie ukončila. Jej tvárou bola Zlatica Švajdová Puškárová. Na obrazovky sa Na telo vrátilo po piatich rokoch, 16. septembra 2018, odkedy je moderátorom relácie Michal Kovačič.

Richard Sulík, Andrej Danko a Michal Kovačič v... Foto: TV Markíza
Na telo, Richard Sulík, Andrej Danko Richard Sulík, Andrej Danko a Michal Kovačič v televíznej diskusii Na telo.

Zmráka sa nad politickými diskusiami?

S neochotou politikov chodiť do politických diskusií sa prednedávnom musela vysporiadať aj televízia JOJ v prípade jej politickej relácie Na hrane. Moderátorka Jana Krescanko Dibáková na konci marca musela jedno vydanie relácie na poslednú chvíľu zrušiť. Moderátorka sa po prezidentských voľbách napokon rozhodla po 22 rokoch z televízie odísť a Jojka Na hrane zrušila úplne.

televízne noviny, Čítajte aj Moderátorská rošáda v Televíznych novinách: Markíza má náhradu za Chrenekovú Pietrovú

Zmenou prešli aj víkendové politické diskusie RTVS. V novembri minulého roka sa obmenili moderátori relácií O 5 minút 12 a Sobotné dialógy. Marta Jančkárová sa po piatich rokoch presunula z rozhlasových Sobotných dialógov do nedeľnej televíznej relácie O 5 minút 12, kde sa strieda s Marekom Makarom. Uplynulú nedeľu sa tiež prvýkrát ako moderátor O 5 minút 12 predstavil Marek Gudiak.

Diskusná relácia V politike zažila výrazne zmeny už koncom októbra minulého roka. Z relácie vtedy odišiel Rastislav Iliev, ktorý ju moderoval dva a pol roka. Na moderátorskom poste sa od apríla 2022 striedal s Richardom Dírerom. Ten oznámil svoj odchod z televízie len pred dvomi dňami. Podľa jeho slov boli posledné mesiace náročné a potrebuje si „vyvetrať“ hlavu. Ako uviedol, nemá namierené do politiky. Na obrazovke ho už túto nedeľu, 26. mája, nahradí Braňo Král, ktorý moderuje aj politickú tolkšou Král na ťahu.

Televízne politické relácie sa napriek problémom, ktorým musia čeliť, tešia vysokému záujmu divákov. Nedeľné diskusie – hoci ich televízie vysielajú v netradičnom čase počas obeda – pritiahnu pravidelne k obrazovkám stovky tisíc divákov.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #politické relácie #Na telo