Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

K 90. narodeninám dostala scenár, teraz má film premiéru v televízii. Jiřina Bohdalová exceluje v strhujúcej dráme

Jiřina Bohdalová stvárňuje vo filmovej novinke Svätá hlavnú úlohu.

15.05.2024 00:00
Svätá, Jiřina Bohdalová Foto:
Jiřina Bohdalová stvárňuje hlavnú úlohu vo filme Svätá.
debata (1)

Herecká legenda Jiřina Bohdalová stvárňuje hlavnú rolu vo filme Svätá. Dramatický príbeh o pravde a lži herečke venoval scenárista Marek Epstein k deväťdesiatym narodeninám, o dva roky neskôr ho nakrútil režisér Jiří Strach. V premiére ho uvedie Česká televízia v nedeľu 19. mája o 20:10 hod. na ČT1.

„Scenár sa mi páčil, pretože je hlboký a ľudský. A tiež preto, že je tam pre herca, ako sa hovorí, mäso na kosti. Je tam skrátka čo hrať. Môže sa to zdať neuveriteľné, ale mňa tá práca ešte stále baví,“ hovorí Jiřina Bohdalová.

Jiřina Bohdalová stvárňuje hlavnú úlohu vo... Foto: Česká televízia
Svätá, Jiřina Bohdalová Jiřina Bohdalová stvárňuje hlavnú úlohu vo filme Svätá.

„Pôvodný názov bol Svätá, svätá, svätá, pretože dej je o troch ženách, z ktorých každá si svojím spôsobom myslí, že si zaslúži svätožiaru za to, čo robí. Postupom času sa ale stále viac ukazuje, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá, že život je príliš zložitý na to, aby sa dali vynášať jednoduché súdy. A o tej nejednoznačnosti života a skúškach, ktoré si pre nás pripravuje, je náš film,“ hovorí kreatívny producent ČT Jaroslav Sedláček.

Režisér Jiří Strach ho dopĺňa: „Svätá je ďalším z nežných, citlivých, ľudských príbehov od scenáristu Mareka Epsteina. Tentokrát ešte s bonusom, ktorý je mne osobne veľmi blízky, a tým je téma pravdy. Svätá je príbehom o pravde. O tom, či je pravda tou absolútnou hodnotou. Václav Havel nás naučil, že pravda a láska musí zvíťaziť nad lžou a nenávisťou. Ale nie je predsa len láska ešte viac? Láska dokáže odpúšťať. Láska dokáže odpustiť i lož. A zároveň môže mnoho právd zabiť lásku. O tom som presvědčený.“

Jiřina Bohdalová exceluje vo filmovej novinke Svätá
Video
Zdroj: Česká televízia

V strhujúcej dráme Svätá stvárňuje Bohdalová deväťdesiatročnú vitálnu dôchodkyňu Oľgu, ktorá prežila hrôzy gulagu v dobe stalinského Sovietskeho zväzu a dnes o tom píše knihy a rozpráva na besedách. Svojich poslucháčov dokáže presvedčiť i zaujať, prezident jej dokonce chce udeliť štátne vyznamenanie. Vďaka tomu sa o ňu začínajú zaujímať aj novinári. Všetko sa zdá byť zaliate slnkom.

Lenže sa objaví novinárka Zuzana (Pavla Beretová), ktorej v Oľginom príbehu čosi nesedí. Odhalí nejednu historickú a faktickú nezrovnalosť a chystá sa s tým ísť von. O Oľginej pravdovravnosti začína stále viac pochybovať aj jej dcéra Hana (Lenka Vlasáková), s ktorou žije v staršom dome, no ich vzájomný vzťah je dosť napätý a poznamenaný nejedným šrámom z minulosti.

Pavla Beretová stvárňuje vo filme Svätá. Foto: ČT
Svätá, Pavla Beretová Pavla Beretová stvárňuje vo filme Svätá.

Drobné trhlinky v Oľginom príbehu sa začínajú postupne zväčšovať na čiernu dieru. Napokon sa ukáže, že si privlastnila príbeh niekoho iného, skutočnej väzenkyne Anny.

Jiřina Bohdalová k svojej postave dodáva: „Oľga mi nie je sympatická, ale mám pre ňu pochopenie. Musela som ju mať rada, musela sem si povedať, že pre všetko to, čo v príbehu vykoná, má svoj dôvod. Nemala v živote šťastie na chlapov, na prácu, na nič. Tak raz v starobe chcela byť šťastná, užitočná. Máme právo ju súdiť? To krásne na tejto dráme je, že je to film s otáznikom.“

Lenka Vlasáková hrá vo filme Svätá dcéru Jiřiny... Foto: Česká televízia
Lenka Vlasáková, Svätá Lenka Vlasáková hrá vo filme Svätá dcéru Jiřiny Bohdalovej.

Scenár venoval pred tromi rokmi Marek Epstein herečke Jiřině Bohdalovej k jej vtedajšiemu životnému jubileu. „Prial som si nájsť príbeh, v ktorom hrá hlavnú rolu žena požehnaného veku. Nechcel som banálny príbeh žoviálnej seniorky, pretože takých už pani Bohdalová zopár zahrala. Hľadal som príbeh zaujímavej, silnej postavy, ktorá ma bude baviť a iritovať zároveň. A potom som bol upozornený na neuveriteľné osudy jednej dámy, ktorá sa rovnako ako naša hrdinka pohybuje na hranici hrdinstva a podvodu. Jej príbeh mal všetky chute, ktoré som hľadal a potreboval,“ spomína scenárista.

Prípravy zabrali takmer dva roky. Režisér Jiří Strach film natáčal vlani v auguste a septembri. „Nakrúcať s 92-ročnou dámou v hlavnej role je niečo neuveriteľné. Musíme si uvedomiť, že Jiřina hrala prvýkrát vo filme vo svojich piatich rokoch, teda v roku 1937. To znamená, že sa tu dotýkame hereckej kariéry, ktorá je zrelá na Guinnessovu knihu rekordov, pretože k dnešku trvá 86 rokov. To je niečo ojedinelé,“ skladá poklonu hereckej legende režisér, ktorý Bohdalovú obsadil už do svojich divácky úspešných titulov Vrásky z lásky, Šťastný smoliar alebo Anděl Páně 2.

Jiřina Bohdalová stvárňuje hlavnú úlohu vo... Foto: Česká televízia
Svätá, Jiřina Bohdalová Jiřina Bohdalová stvárňuje hlavnú úlohu vo filme Svätá.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česká televízia #filmové premiéry #Jiřina Bohdalová