Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Jojka vyfúkla Markíze kultovú vianočnú rozprávku. Zmena prichádza po takmer troch desaťročiach

Jakubiskova rozprávka bola roky neoddeliteľnou súčasťou vianočného vysielania na Markíze.

02.10.2023 06:00
Perinbaba  1 Foto:
Perinbaba režiséra Juraja Jakubiska je neoodeliteľnou súčasťou vianočného vysielania.
debata (2)

Láskavá Perinbaba, Zubatá s kosou, nebojácny Jakub a Alžbetka. Magická rozprávka Perinbaba režiséra Juraja Jakubiska je takmer tri desaťročia neoddeliteľnou súčasťou Štedrého dňa. Každý rok ju divákom počas vianočných sviatkov prináša televízia Markíza už od svojho vzniku v roku 1996. Tohtoročné Vianoce ju však odvysiela poslednýkrát. Na ďalšie dva roky získala vysielacie práva televízia Joj.

elite, elita, Čítajte aj Seriálový október: Neskutočná televízna smršť a mix hitov, ktorý nemôžete premeškať

Uvoľnenie licenčných práv

Licenčné práva na slovenskú klasiku má Slovenský filmový ústav (SFÚ), ktorý ich televíziám prideľuje na základe obchodnej verejnej súťaže. Doposiaľ podpisoval licenčné zmluvy na Perinbabu výhradne s televíziou Markíza, naposledy v roku 2019 na päť rokov, od 7.1.2019 do 6.1.2024. Podľa Centrálneho registra zmlúv zaplatila Markíza za Perinbabu 180-tisíc eur, čo je 36-tisíc eur za jeden rok. Perinbabu mohla podľa zmluvy odvysielať raz ročne, súčasťou každého vysielania bola repríza uskutočnená do 72 hodín.

Novú výzvu na predkladanie cenových návrhov SFÚ zverejnil 12. septembra 2023. Do ponuky zaradil 45 top slovenských audiovizuálnych diel. Okrem Perinbaby napríklad aj rozprávky Kráľ Drozdia brada, Mahuliena, zlatá panna, Popolvár najväčší na svete, Soľ nad zlato či Šípová Ruženka, ale aj klasiky Pacho, hybský zbojník, Pásla kone na betóne alebo Pehavý Max a strašidlá. Televízie mohli predkladať cenové návrhy na získanie výhradných licencií pre 16 filmov.

hollywood, štrajk, štrajk scenáristov, Čítajte aj Ochromujúci štrajk scenáristov v USA sa skončil: Kedy sa reštartuje nakrúcanie seriálov?

Jojka preplatila Markízu

Licenciu na Perinbabu získala prvýkrát televízia Joj, ktorá poslala najvyššiu ponuku. Podľa Centrálneho registra zmlúv zaplatila na dva roky – od 7.1.2024 do 6.1.2026 – licenčnú cenu 121-tisíc eur, teda 60 500 eur na rok. Markízu tak preplatila takmer dvojnásobne. Perinbabu môže podľa zmluvy odvysielať raz ročne, súčasťou každého vysielania je repríza uskutočnená do 48 hodín po uvedení filmového diela.

Televízia Joj je aj koproducentom pokračovania rozprávky Perinbaba a dva svety, ktorá má po viacerých odkladoch naplánovanú premiéru v kinách na 7. decembra tohto roka. Neskôr, pravdepodobne v ďalšom roku, ju uvedie na svojich televíznych obrazovkách.

Markíze zostávajú vysielacie práva na Perinbabu pre svoju streamovaciu služby Voyo, kde je dostupná kedykoľvek a jej vysielanie nie je obmedzené len na Vianoce. Za licenciu na dva roky – od 1.6.2023 do 30.11.2024 – zaplatila Slovenskému filmovému ústavu 3000 eur.

V Česku rozhoduje žrebovanie

Licenčné práva na české kultové klasiky ako Tři oříšky pro Popelku, S tebou mě baví svět, Vrchní, prchni! a mnohé ďalšie má český Národní filmový archív. Pri ich predaji jednotlivých českým a slovenským televíziám má iné pravidlá.

V roku 2016 zaviedol takzvaný systém rotácie, ktorý prebieha tak, že televízie si najskôr vyžrebujú poradie a na jeho základe si vyberajú jednotlivé tituly. Kto si vyžrebuje jednotku, má právo prvého výberu. O získaní vysielacích práv na najbližší rok rozhoduje náhoda.

Aj české filmové klasiky tak prestali byť doménou Markízy. Na najsledovanejšiu vianočnú rozprávku Tři oříšky pro Popelku získala po roku 2016 licenčné práva trikrát televízia Joj (na roky 2017, 2019 a 2021) a šťastnú ruku mala aj RTVS, ktorá Popolušku vysielala vlani a licenčné práva má aj na tento rok.

Libuše Šafránková ako Popoluška a Pavel... Foto: ČT
Tri orisky pro Popelku 2 Libuše Šafránková ako Popoluška a Pavel Trávníček ako princ v nesmrteľnej klasike Tri oriešky pre Popolušku.

Transparentný cenník

Ceny za stovky filmových diel má český filmový archív vopred stanovené. Počas leta posiela cenník všetkým televíziám a výber na ďalší rok prebieha v decembri. Napríklad licenčné práva na kultový film Vesničko má středisková stoja 15-tisíc eur, komédia storočia S tebou mě baví svět stojí 18-tisíc eur a rovnakú cenu má stanovenú aj rozprávka Tři oříšky pro Popelku. Tieto sumy platia pre vysielanie v lineárnej televízii, práva na online vysielanie sú výrazne nižšie.

„Národní filmový archiv pristupuje ku všetkým televíznym vysielateľom a záujemcom o klasické české filmy transparentne a spravodlivo, preto sa objavujú tie najžiadanejšie filmy v rôznych televíziách,“ uviedol český filmový archív.

Televízia Markíza však o Popolušku úplne neprišla. Rovnako ako v prípade Perinbaby, získala licenčné práva pre svoju streamovaciu službu Voyo.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #TV JOJ #TV Markíza #Perinbaba #Vianoce 2024