Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nominácie na „európske Oscary“: O Prix Europa 2023 sa uchádzajú aj tri programy RTVS

Telerozhlas o ocenenie zabojuje s dokumentárnou a rozhlasovou tvorbou.

06.09.2023 09:00
Môj emigrant Foto:
Dokumentárna séria Môj emigrant sleduje sedem emigrantských príbehov.
debata

Dokument, rozhlasová hra alebo rozhlasový fíčer. Celkom tri projekty RTVS sa uchádzajú o prestížne európske ocenenie Prix Europa. Z viac než šesťsto prihlásených sa do užšieho výberu prebojovali Môj, emigrant – Elena, Treba vôbec upratovať v čase vojny? a 420 ton.

Jan Hřebejk Čítajte rozhovor Režisér Hřebejk o seriáli Víťaz: Náš premiér je egocentrik a narcista ako mnohí špičkoví politici, no divákov pobaví

Dokumentárna séria Môj emigrant prináša sedem emigrantských príbehov očami tých, ktorí odišli, a tých, čo zostali. Opisuje príbehy Slovákov, ktorí opustili Československo v rokoch 1968 až 1989, čo fatálne ovplyvnilo ich životy.

Záber z nakrúcania dokumentu o klaviristke... Foto: RTVS
môj emigrant Záber z nakrúcania dokumentu o klaviristke Elene Letňanovej.

Polhodinové dokumenty uvádzala Dvojka RTVS na jeseň 2022 v nedeľné večery. Nomináciu získala epizóda Elena, ktorá vznikla v réžii Jany Bučka a Michala Fuliera. Prináša príbeh klavírnej virtuózky Eleny Letňanovej.

Druhú nomináciu získala rozhlasovú hra Treba vôbec upratovať v čase vojny?, ktorú uviedlo Rádio Devín 24. februára 2023, na prvé výročie vojny na Ukrajine. Podľa vety z drámy Jeleny Astasjevovej sa zamýšľa nad absurditou bežnej banálnej ľudskej činnosti v dobe, keď do životov vstupuje vojna a obracia ich naruby. Dramaturgičkou hry je Michaela Materáková a režisérkou Milena Lukáčová.

Tretiu nomináciu si odnáša rozhlasový fíčer 420 ton autora Mareka Moučku, ktorý je súčasťou prvej rozhlasovej dokumentárnej série Rádia Devín. V dobe zaplavenej informáciami, kedy vyhrávajú tí najhlučnejší, dáva osem rôznych autorov hlas protagonistom a témam, o ktorých sa nehovorí často a dostatočne zreteľne. Fíčer 420 ton je o vyrovnávaní sa s tragickou udalosťou skrz potrét mužov z kabíny vlaku.

iveta, Čítajte aj Česká televízia kúpila od Jojky Ivetu. Je to taký slovenský Most!, hovorí scenárista Kolečko

Česká televízia získala v tomto ročníku šesť nominácií. Do užšieho výberu sa prebojovali dobová dráma Volha, satirický seriál Dobré ráno, Brno!, dokument Váleční reportéři, investigatívna relácia V exekuci, alebo sociálno-umelecký projekt Protancovat Cejlem a edukatívna hra webu ČT:D Jak bylo ve škole. Pre ČT je to rekordný počet nominácií.

Najprestížnejšie televízne, rozhlasové a online počiny oceňuje Prix Europa od roku 1987, o víťazovi tohto ročníka rozhodne od 22. do 27. októbra medzinárodná porota v Berlíne. Do súťaže bolo prihlásených celkom 611 projektov, z toho do užšieho výberu postúpilo 181 nominácií z 27 krajín, ktoré budú bojovať o 16 cien.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Prix Europa