Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Svet seriálov a filmov je na kolenách: Štrajk scenáristov v USA nemá konca

Vyzerá to tak, že čoskoro celý svet zostane bez seriálov a filmov. Štrajk scenáristov a hercov sa tak skoro neskončí.

08.08.2023 06:00
Hollywood, štrajk scenáristov, Foto: ,
K štrajkujúcim scenáristom sa pripojili aj herci. Zábavný priemysel sa zastavil.
debata (2)
dunaj, maštalír, Čítajte aj Šok pre divákov tesne pred štartom novej série: Maštalír opúšťa markizácky seriálový hit

Zástupcovia štrajkujúcich hollywoodskych scenáristov sa nedohodli so zástupcami veľkých filmových štúdií na obnovení rokovaní o novej kolektívnej zmluve. Vyjednávači zväzu scenáristov WGA sa v piatok po trojmesačnej pauze zišli so zástupcami zväzu televíznych producentov AMPTP, nepodarilo sa však dosiahnuť žiadnu dohodu, pretože AMPTP uviedla, že ďalší postup musí najprv konzultovať s členskými štúdiami, uviedol vo svojom vyhlásení WGA.

ahsoka, star wars, Čítajte aj Seriálový august: Začiatok konca sveta pokračuje a ďalšie neodolateľné televízne kúsky

Zväz producentov AMPTP združuje najväčšie štúdiá a platformy, vrátane Amazonu, Applu, Disney, Netflixu, Sony, Paramountu, Warner Bros Discovery a NBCUniversial. Zväz na rokovanie nevydal verejné vyhlásenie a na žiadosť o reakciu bezprostredne nereagoval, uviedla agentúra Reuters.

Zhruba 11 500 členov zväzu scenáristov vstúpilo do štrajku 2. mája, pretože ani po šiestich týždňoch nenašli spoločnú reč so zástupcami filmových štúdií a streamovacích platforiem združených v AMPTP ohľadom odmien a ďalších otázok, ako obmedzenie používania umelej inteligencie.

Promenádny most cez Dunaj 29 Čítajte aj Nábrežie pri Dunaji: Promenádny most a Nové Lido rozšíria centrum Bratislavy

Scenáristi naposledy štrajkovali pred 15 rokmi, vtedy ich protest trval 100 dní a kalifornskú ekonomiku stál dve miliardy dolárov. Veľmi dlho trval aj štrajk v roku 1988, keď scenáristi nepísali skoro pol roka.

Vo vyhlásení vydanom po piatkovom rokovaní WGA uviedol, že AMPTP je ochotný zvýšiť niektoré minimálne ponuky u televíznych scenáristov a hovoriť o umelej inteligencii. Nenaznačil ochotu zaoberať sa ďalšími návrhmi a problémami vzniknutými kvôli štrajku, ako opätovného prijatia štrajkujúcich a arbitráže sporov vzniknutých v čase štrajku.

streamovacie služby, televízor, ovládač Čítajte aj Tieto seriály skončili s hanbou na chvoste: Hľadanie najlepšieho slovenského pokračuje!

Okrem scenáristov štrajkujú od júla aj členovia hereckej asociácie SAG, pretože sa nedohodli so štúdiou na novej trojročnej zmluve.

Súbežný štrajk hollywoodskych hercov a scenáristov je prvý od roku 1960 a v posledných týždňoch stále viac vychádza najavo, akou významnou udalosťou pre hollywoodsku kultúrnu produkciu je: ochromuje produkciu filmov, seriálov i televíznych relácií a odkladajú sa kvôli nej udeľovanie rôznych cien.

Má negatívny vplyv aj na širšiu ekonomiku. Problémy kvôli štrajku pociťujú kvetinárstva, cateringové firmy, dodávatelia kostýmov a ďalšie malé podniky, ktoré pracujú pre zábavný priemysel.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk scenáristov