V roku 2024 bude RTVS hospodáriť s rozpočtom podľa nových pravidiel, ktoré majú priniesť systémové riešenie financovania. Podľa vládou schválenej novely zákona bude príjem telerozhlasu tvoriť 0,15 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP), čo by malo byť 155 až 160 miliónov eur.
„Zatiaľ čo tento rok očakávala RTVS príjmy z koncesionárskych poplatkov približne vo výške 83 miliónov eur plus zmluva so štátom činila 31 miliónov eur, teraz získa 155 až 160 miliónov eur. To znamená, že suma investícií do RTVS je o 41 až 46 miliónov viac,“ ozrejmila poverená ministerka kultúry Natália Milanová.
Čítajte aj Vlani sme v televízii videli 2 milióny reklám. Ktorá bola najdrahšia a ktorú sme videli najčastejšie?Doposiaľ boli hlavným príjmom RTVS koncesionárske poplatky od domácností a firiem, ktoré dopĺňal príspevok zo štátneho rozpočtu na základe zmluvy so štátom. Koniec koncesií od júla 2023 si vydobyla strana SaS.
Pôvodný návrh rezortu kultúry navrhoval výšku príjmu 0,17 percenta HDP. Zmena návrhu financovania na 0,15 percenta HDP je podľa ministerky výsledkom kompromisu po diskusiách s rezortom financií i zástupcami RTVS.
Čítajte aj Vypnutie českých televízií: JOJ a Markíza sa odmlčali, ale pokračujú vo výzvach operátorom, hovorí odborníkFinancovanie neodstráni investičný dlh
Manažment RTVS vníma vládou schválený návrh nového financovania ako kompromisné riešenie, ktoré neumožní zvrátiť investičný dlh inštitúcie. „Takýto rozpočet bude garantovať plnenie všetkých zákonných povinností, ktorú sú ukladané RTVS. Nebude však postačujúci na napĺňanie strategických cieľov, ktoré sme plánovali, ako je napríklad rekonštrukcia budov alebo doriešenie technologického dlhu, s ktorým RTVS dlhodobo zápasí,“ reagoval riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.
Podľa povereného premiéra Eduarda Hegera zákon zníži vplyv politiky a vlády na rozpočet telerozhlasu a zabezpečí dostatočne stabilné a predvídateľné financovanie. Výška príjmu bude zákonom garantovaná a bude sa zvyšovať v súlade so zvyšovaním hodnoty HDP.
Čítajte aj Mŕtva demokracia, teror, totalita: Chystá sa seriál, ktorý ukáže „budúcnosť“ EurópyZo uplynulý rok bol RTVS v pluse
Za rok 2022 zaznamenal RTVS plusový hospodársky výsledok vo výške 346-tisíc eur. Na rokovaní rady RTVS o tom informovala členka dozornej komisie Jarmila Mikušová, zároveň upozornila na pretrvávajúci problém s nedostatočnou výškou príjmov i oneskoreným poskytovaním schválených finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu. „Negatívne sa to podpisuje na plynulosti verejného obstarávania, na obmedzovaní začiatku výrob i znižovaní investičného dlhu,“ skonštatovala. Výdavky RTVS bez finančných operácií tvorili vlani 142 miliónov eur.
Komerčné televízne skupiny hospodárili s výrazne nižšími financiami. Markíza – Slovakia dosiahla v roku 2022 tržby vo výške 118 miliónov eur, jej zisk bol 22,4 milióna eur. Skupina JOJ zatiaľ nemá vo Finstate uvedené výsledky za uplynulý rok. V roku 2021 zaznamenala vo svojej spoločnosti Slovenská produkčná tržby vo výške 92,3 milióna eur a jej zisk bol 6,8 milióna eur.
Čítajte aj Rekordný návrat na obrazovky po pauze: Maštalír je ťahúňom gradujúcej minisériePosledná sezóna dlhoročných stálic
V uplynulom roku patrili v RTVS na hlavnom programovom okruhu Jednotka medzi divácky najatraktívnejšie dva programy. Na jar to bol seriál Priznanie a na jeseň druhá séria pekárskej šou Pečie celé Slovensko. Uplynulý rok bol zároveň posledným pre tri dlhoročné stálice RTVS: zábavnú reláciu Zlaté časy, nedeľný magazín Tajomstvo mojej kuchyne a dennú súťažnú šou 5 proti 5. V tomto roku ich nahradili novinky Hit roka, Pravidlá mojej ženy a Traf to!, ktoré však nedosahujú výkony svojich predchodcov. Na stanici :Šport prilákali najviac divákov zimné olympijské hry v Pekingu, kde naši hokejoví reprezentanti získali historicky prvú medailu, a tiež májové majstrovstvá sveta v hokeji. Koncom roka RTVS tiež ukončila vysielanie archívnej Trojky a z dočasnej spravodajskej stanice :24 sa stal plnohodnotný televízny okruh.