
Niekoľko týždňové dohady o možnom stiahnutí českých televízií sa stali realitou. V priebehu pondelka zákazníci digitálnej televízie od Orangeu prišli o zabehnuté stálice: Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Star, Prima Max, Prima Krimi, ale aj o ČT Šport, ČT Déčko/Art či spravodajskú CNN Prima News. Tento krok nebol vopred so zákazníkmi operátora komunikovaný.

„Od 20. 2. 2023 Orange Slovensko pristúpil k vypnutiu vysielania staníc Prima Cool, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Prima Love, Prima Star, ČT Šport a ČT Art/Dětem. Podnetom bola výzva spoločnosti Markíza-Slovakia a spoločnosti Slovenská produkčná týkajúca sa práv na šírenie niektorých programov vysielaných na týchto staniciach na území Slovenskej republiky. Výzvu obdržali všetci operátori na Slovensku. Ako kompenzáciu Orange automaticky a bezplatne zákazníkom sprístupňuje až do konca roka prémiový balík Discovery Extra, ktorý štandardne stojí 1,50 € mesačne. Z programovej ponuky bola okrem toho vyradená aj stanica CNN Prima News. V ponuke Orange TV aj naďalej ostávajú ČT1, ČT2, ČT 24, 3× Barrandov, Prima Plus a Nova International,“ povedala pre Mediaklik Alexandra Piskunová, hovorkyňa spoločnosti Orange.

V čom tkvie problém s českými stanicami?
Slovenské komerčné televízie snahy o vypnutie obľúbených českých televízií opierajú o argument, že je problém s vysielacími právami. České televízie šíria svoj obsah na Slovensku, podľa nich, nelegálne, pretože kupujú práva len pre svoje územie, pričom slovenské televízie vraj prichádzajú o divákov a zisky, keď sa vysiela program v českom znení, ktorý majú o krátky čas prichystaný aj slovenské televízie.

Pôvodné požiadavky hovorili o tom, aby operátori poskytujúci televízne vysielanie blokovali vybrané programy, filmy a seriály, ktoré nemajú vyriešené vysielacie práva na našom území. Na televíznej obrazovke by zostalo svietiť iba oznámenie, že daný program nie je možné vysielať na Slovensku. V praxi to Slováci vidia, napríklad, vo vysielaní Nova International počas športových správ. Vybrané reportáže sú prekryté spomínaným oznamom a dostupný je iba zvuk.

Ako by to vyzeralo v praxi, keby vysielanie českých staníc bolo niekoľkokrát denne prerušované, si asi máloktorý divák vie predstaviť. Tohto názoru bol aj Orange a preto „problematické“ české televízie vypol úplne. Dá sa predpokladať, že tento krok spustí dominový efekt a nasledovať ho budú aj ďalší operátori a tak v blízkej dobe čeština z klasického lineárneho vysielania vo veľkom vymizne.
Komerčné stanice rozohrali hru, ktorá je väčšia ako ich ambície zachovať si vysokú sledovanosť, vysoký predaj reklamy a z toho plynúce zisky. Je logické a strategické pre naše televízie, aby sa vysielanie neprekrývalo s českým a potenciálne, aby problematické televízie vymizli z trhu. Otvára sa tým mimoriadne atraktívny priestor pre expanziu slovenských komerčných televíznych skupín a odštartovanie vlastných tematických staníc so slovenskou reklamou. Čo je alfou a omegou v tomto spore, ktorý sa tiahne roky.

To, že snaha najväčších slovenských vysielateľov ide proti súčasnému televíznemu trendu, v ktorom sa spája celý svet a divák si slobodne vyberá cudzojazyčné vysielanie podľa vlastného uváženia, je holý fakt. Zrejme im však nedochádza, že tento krok má aj spoločensko-kultúrne dosahy na obyvateľstvo. Aj po rozpade spoločného štátu české televízie zostali pevnou súčasťou slovenských domácností. Vďaka čomu, aj v súčasnosti, nemajú všetky vekové kategórie problém s češtinou. Pre staršiu cieľovku, ktorá sa nikdy nezvezie na vlne streamovacích platforiem, je lineárne vysielanie českých televízií bežnou rutinou a neodmysliteľnou súčasťou konzumovania televízneho obsahu.
Nehovoriac o tom, že sa držalo kultúrne spojenie medzi dvoma národmi, na základe ktorého vznikali aj česko-slovenské variácie ťažiskových šou. Diváci mali jedinečnú možnosť spoznávať mladšiu generáciu hercov, spevákov, moderátorov na oboch stranách rieky Moravy a priepasť medzi dvoma národmi nerástla tak rýchlo. Týmto krokom zostane Slovensko úplne odstrihnuté od toho českého. A náplasť v podobe legálnych staníc Nova International a Prima Plus je očividnou slabučkou náhradou, čo dokazujú aj ich výkony na úrovni 1 %.

Prečo musia Česi skončiť?
Oslovili sme obe komerčné televízie a ponúkli sme im priestor na vyjadrenie, keďže vypnutie českých staníc iba u jedného poskytovateľa televíznych služieb spôsobilo obrovskú vlnu nevôle zo strany divákov.
Televízia Markíza hovorí o problematických vysielacích právach a je kľúčové, aby boli dodržiavané zákony.
„Vo všeobecnosti vítame akúkoľvek programovú konkurenciu vrátane streamovacích služieb, ak funguje legálne a ponúka programy s vysporiadanými právami na vysielanie pre územie SR. Neakceptujeme nelegálne šírenie programov, ku ktorým máme výhradné práva. Je zodpovednosťou každého vysielateľa a prevádzkovateľa retransmisie realizovať podnikanie v súlade so zákonom a vytvárať spravodlivé a transparentné trhové prostredie,“ znie oficiálne stanovisko televízie Markíza.
Paradoxom je, že televízia JOJ, ktorá má problém s najväčším počtom českých staníc vzhľadom na jej záber menších staníc v televíznej skupine JOJ Group, sa odmietla vyjadriť. Vzhľadom na vybičované emócie zo strany potenciálnych divákov tento krok pomerne nevhodne. Bola to práve JOJ Group, ktorá tlačila na operátorov, aby z ponuky vyradili aj Českú televíziu aj Barrandov. S týmito Markíza problém nemala.
Operátori sú znepokojení
„Musím povedať, že operátori sú značne znepokojení postojom našich komerčných televízií k vysielaniu českých TV programov na Slovensku. Aj keď ich správanie je pochopiteľné vzhľadom k ich autorským právam, obávam sa, že ich tlak bude mať dôsledky pre celé odvetvie a aj samotné slovenské televízie. Pôvodná iniciatíva televízii smerovala k vypínaniu jednotlivých relácii, čo je neprijateľné z pohľadu udelených licencií operátorov retransmisie. Jediným dôsledkom je, že operátori budú musieť vypnúť vysielanie celého programu. Zatiaľ rokujeme s TV Markíza o prípadnom postupe. TV JOJ neoslovila našu asociáciu, len zasiela operátorom zoznam staníc a časy programov, ktoré treba vypínať. Obávam sa, že operátorom neostane iné riešenie, ako programy vypnúť,“ povedal pre Mediaklik Robert Ťavoda, prezident Asociácie prevádzkovateľov káblových telekomunikácií.