
Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uplynulo päť rokov. Tragickú udalosť z 21. februára 2018, ktorá otriasla krajinou a vyústila v mohutné demonštrácie a výmenu premiéra, si Slovensko pripomenie v televíziách aj rôznymi akciami.
Do kín tiež prichádza dánsky dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára Dánsky režiséra Matta Sarneckiho, ktorý podrobne skúma nielen vraždu novinára a jeho snúbenice, ale aj dôsledky tejto tragickej udalosti.

RTVS: Vysielať bude priamo z Veľkej Mače
RTVS si pripomenie vraždu Jána a Martiny v televíznom aj rozhlasovom vysielaní. Spravodajský okruh :24 bude počas celého dňa vysielať priamo z Veľkej Mače, spred domu, v ktorom boli mladí ľudia zavraždení. Na Jána Kuciaka bude spomínať šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy, ktorý s mladým novinárom spolupracoval. Ako pokračujú ľudia z profesie v odkaze investigatívneho žurnalistu, objasní v rozhovore šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka Lukáš Diko. Na spoluprácu so zavraždeným novinárom si v špeciálnom Interview :24 zaspomína zakladateľka Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku a jeho blízka spolupracovníčka Pavla Holcová.

Dvojka RTVS ponúkne divákom tematický večer, ktorý otvorí o 21.10 hod. premiéra akvizičného dokumentu Prípad Kuciak, nasledovať bude Večera s Havranom, v ktorej bude Michal Havran diskutovať na tému Kto si objednal vraždu Kuciaka? s riaditeľom NAKA Ľubomírom Daňkom, novinárkou Pavlou Holcovou, šéfredaktorom Aktualít Petrom Bárdym a advokátom rodiny Kušnírovcov Romanom Kvasnicom.
Rádio Slovensko ponúkne poslucháčom rozhovor s podpredsedníčkou Európskej komisie a komisárkou pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou a vyjadrenia zahraničných novinárov. Odvysiela aj rozhovor s tvorcami filmu Kuciak.
Na Dvojke bude téma vraždy Jána a Martiny rezonovať aj v piatkovej diskusnej relácii Silná zostava. Moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová privíta v štúdiu investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú, Annamáriu Dömeovú, novinárku a spoluautorku knihy Kuciak, a Jána Petroviča, novinára a editora Jána Kuciaka.

JOJ: Mimoriadne celodenné vysielanie
Spravodajská televízia JOJ 24 a TV JOJ sa bude téme celodenne venovať sériou mimoriadnych rozhovorov a reportáží vo svojich spravodajských reláciách. V Ranných novinách privíta šéfredaktora Aktualít Petra Bárdyho a reportérku Aktualít Lauru Kellöovú, ktorí priblížia, čo sa za päť rokov od vraždy zmenilo, aké sú posuny v kauzách, o ktorých novinár Ján Kuciak písal, ako aj detaily o novej knihe. Hosťami budú tiež tvorcovia nového filmu Kuciak: Vražda novinára.
O 13.00 hod. budú hosťami v štúdiu JOJ 24 rodičia zavraždeného novinára a jeho snúbenice – Jana a Jozef Kuciakovci a Zlatica Kušnírová, spoločne s riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou.
Vo vysielaní JOJ 24 sériu tematických reportáží doplnia aj rozhovory s českou investigatívnou novinárkou Pavlou Holcovou a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Matúšom Harkabusom, ktorý dozoruje aj prípad vraždy novinára Jána Kuciaka. Téme sa budú venovať aj podvečerné Analýzy Na hrane.

Voyo: Dva unikátne dokumenty
Streamovacia služba Voyo prináša dva unikátne dokumenty, ktoré približujú osudné udalosti. Francúzsky dokument Prípad Kuciak v réžii Camille Le Pomellec a slovenský dokument Ján a Martina: Vražda, ktorá zmenila Slovensko z pôvodnej produkcie TV Markíza. Film vychádza z policajných spisov, výpovedí rodičov obetí, Jánových kolegov a mnohých ďalších.
Séria podujatí pod názvom „Týždeň Jána a Martiny“
V deň piateho výročia vraždy Jána a Martiny sa v krajine uskutočnia spomienkové zhromaždenia. Organizuje ich iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá na Slovensku po vražde dvojice organizovala mítingy, ktoré boli z hľadiska účasti verejnosti najmohutnejšie od Nežnej revolúcie v roku 1989.
Po celý týždeň budú v krajine aj ďalšie akcie na pripomienku výročia zločinu. Ich súčasťou sú napríklad diskusie, ďalej medzinárodná konferencia o slobode médií a slovenská kinopremiéra dánskeho koprodukčného filmu Kuciak: Vražda novinára režiséra Matta Sarneckiho. Pamiatku Jána a Martiny si uctia aj viac ako dve desiatky veľvyslancov a ďalších diplomatov pôsobiacich na Slovensku.