Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

RTVS urgentne potrebuje riešiť financovanie, je na pokraji ekonomického prežitia

Rada RTVS vyzvala mediálny výbor na rokovanie o dlhodobom podfinancovaní telerozhlasu.

14.10.2022 13:25
Ľuboš Machaj Foto:
Novým generálnym riaditeľom RTVS sa stal 2. augusta 2022 Ľuboš Machaj.
debata

Rada RTVS spolu s manažmentom verejnoprávneho média požiadala o zvolanie rokovania parlamentného výboru pre kultúru a médiá, ktorý sa má zaoberať financovaním RTVS. „Dlhodobé podfinancovanie spolu s rastom energií a zavádzaním nových, finančne nekrytých povinností dostali RTVS na pokraj ekonomického prežitia,“ uviedol predseda Rady RTVS Igor Gallo. Predseda parlamentného výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pre TASR potvrdil, že sa výbor bude touto otázkou zaoberať, presný termín by mal byť známy začiatkom nového týždňa.

rtvs Čítajte aj Mediálny zákon zvýši RTVS náklady o 25 miliónov eur. Od štátu požaduje kompenzácie

Nové zákonné povinnosti zvýšia náklady o desiatky miliónov eur

Šéf Rady RTVS zdôraznil, že ak nepríde k rýchlej intervencii zo strany štátu, je reálne ohrozené zostavenie vyrovnaného rozpočtu, ktoré by garantovalo naplnenie všetkých zákonných povinnosti pre verejnoprávneho vysielateľa. „V súvislosti so zavedením nových povinností vyplývajúcich zo zákona o mediálnych službách sa len v tomto roku podľa informácií manažmentu za obdobie od augustovej účinnosti právnej normy zvyšujú náklady pre RTVS minimálne o 800.000 eur, táto suma však zatiaľ nie je kompenzovaná,“ upozornil Gallo.

„Celkový dosah povinností z nového mediálneho zákona, vyplývajúcich najmä z výrazného rozšírenia multimodálneho prístupu vo vysielaní, odhaduje manažment do roku 2026 na 23 až 25 miliónov eur,“ dodal. Pripomenul, že problémy so zavedením nových úprav sa netýkajú len potrebných finančných zdrojov, ale aj technicko-personálnych záležitostí, ktoré s vysielaním súvisia.

trojka, Čítajte aj Zásadné škrty v RTVS. Trojka definitívne končí, otázne sú osudy týchto relácií a moderátoriek

Hrozia drastické škrty vo výrobe a vysielaní

Gallo opätovne zdôraznil, že tieto dosahy zákona dopredu ministerstvo kultúry s RTVS neprekonzultovalo. „Hoci určité rokovania sa na tejto úrovni už uskutočnili, je potrebné, aby rezort a samotná ministerka Milanová okamžite hľadali spôsoby na elimináciu hrozieb, s ktorými sme aktuálne konfrontovaní,“ apeloval Gallo. „Odsúvanie riešenia môže spôsobiť to, že RTVS bude nútená pristúpiť k drastickým škrtom vo výrobe a vysielaní, ohrozujúcich zabezpečenie jej informačno-edukačnej i národno-kultúrnej verejnej služby,“ varoval.

Predseda mediálneho výboru parlamentu uviedol, že sa témou budú zaoberať buď na najbližšom riadnom rokovaní výboru, alebo zvolá mimoriadne rokovanie. „Dohodnem sa s členmi výboru, termín rokovania zverejníme na začiatku budúceho týždňa,“ dodal Čekovský.

Kukačky II Čítajte aj Septembrové trápenie RTVS: Neúspešné Kukačky, vlažná Sisi a najhorší štart jesene za tri roky

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Rada RTVS #mediálny výbor