Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Koalícia sa stále nedohodla na šéfovi RTVS, v hre je aj voľba v septembri

Voľbu riaditeľa telerozhlasu odsunuli odvolávačky ministrov Sulíka a Budaja.

, 24.06.2022 15:37
RTVS kandidáti rezník Foto: ,
Na snímke kandidáti zľava Vladimír Seman, Peter Badač, Ivan Golian, Jaroslav Rezník, Daniel Živica, Tibor Búza, Ľuboš Machaj a Peter Janků počas verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS 13. júna 2022.
debata

Koalícia sa stále nedohodla na spoločnom kandidátovi na riaditeľa RTVS. Nie je isté, či ho budú voliť na aktuálnej schôdzi. Poslanci OĽaNO hovoria, že hlasovať by sa mohlo v úvode budúceho týždňa.

Partneri vyčítajú SaS, že nechodí na koaličné rady, a preto sa nemôžu posunúť debaty k voľbe šéfa telerozhlasu. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová pripustila, že by sa voľba mohla posunúť na september.

RTVS kandidáti rezník Čítajte viac Dva seriály ročne, detský kanál či spoplatnenie Trojky. Kandidáti na šéfa RTVS predstavili svoje vízie

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) uviedol, že vzhľadom na priebeh schôdze, ktorú prerušili odvolávačky ministrov Sulíka a Budaja, sa voľba šéfa RTVS odsúvala. Podľa jeho slov je voľba posledným bodom programu schôdze a najskôr by sa mohol voliť v utorok (28. 6.). Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš hovorí o termíne v utorok alebo stredu (29. 6.).

OĽaNO preferuje viacerých kandidátov

V rámci klubu OĽaNO sa podľa Čekovského ukázali preferencie medzi dvomi, tromi kandidátmi. Mená konkretizovať nechcel. „V najbližších dňoch oznámime meno kandidáta, s ktorým bude stotožnený klub OĽANO,“ povedal.

Medzi poslancami OĽaNO podľa Čekovského prevláda jednoznačný názor, že súčasný šéf RTVS Jaroslav Rezník má skončiť. „Keď uzavrieme debatu v OĽANO, budeme diskutovať, aby do prvého kola voľby koalícia išla s jedným menom,“ dodal.

RTVS kandidáti rezník Čítajte viac Rezník mimo hry? Komisia odporúča na post šéfa RTVS Búzu a Machaja

SaS zvažuje septembrový termín

Aj pre SaS je kľúčové, aby Rezník vo funkcii nepokračoval. Keďže sa koalícia nevie zísť a debatovať o kandidátoch, bolo by podľa Zemanovej možno lepším riešením, aby sa volilo v septembri. Nechce ísť totiž do rizika, že by bol zvolený niekto, s kým by SaS mala problém a chce predísť prípadným dohodám koaličných poslancov s opozíciou.

Šipoš to podľa svojich slov nevidí tak dramaticky. Bol by rád, keby zvolili šéfa RTVS v budúcom týždni. Čekovský dodal, že pokiaľ by sa nezvolil nový riaditeľ na prvýkrát, nasledovalo by ďalšie kolo voľby, ktoré môže byť prakticky hneď, teda ešte na aktuálnej schôdzi.

Sme rodina nemá favorita

Sme rodina nemá podľa predsedu poslaneckého klubu Sme rodina Petra Pčolinského preferovaného kandidáta. Čaká, kým sa dohodne zvyšok koalície. „V záujme Sme rodina je spoločná dohoda na jednom kandidátovi,“ povedal pre TASR. Aj podľa neho je možné, že voliť sa bude až v septembri.

Pčolinský pripomenul, že koalícia sa nevie dohodnúť, keďže SaS nechodí na koaličné rady a bez nej nemajú dostatok hlasov. „Koaličná rada nezasadla mesiac, a teda nie je možné sa dohodnúť ani na voľbe šéfa RTVS, pretože koaliční partneri namiesto riešenia problémov riešia svoje egá,“ povedal.

Riaditelia RTVS a STV Čítajte viac Poslanci volia nového riaditeľa RTVS. Kto bol na čele telerozhlasu doteraz?

Poslanci budú vyberať šéfa RTVS z ôsmich kandidátov. O post sa uchádzajú Peter Badač, Tibor Búza, Peter Janků, Ivan Golian, Ľuboš Machaj, Jaroslav Rezník, Vladimír Seman a Daniel Živica. Päťročné funkčné obdobie súčasného riaditeľa telerozhlasu Jaroslava Rezníka sa končí 2. augusta.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #voľba generálneho riaditeľa RTVS #generálny riaditeľ RTVS