Seriál Dunaj, k vašim službám ponúka divákom množstvo prefíkaných postáv, ktoré neváhajú riskovať a prekonávajú nástrahy osudu. Jednou z najzaujímavejších je bezpochyby Lena (Janka Kovalčíková), žena s mimoriadnym dôvtipom a inteligenciou.
Jej schopnosť využívať svoje ženské zbrane a rodinné postavenie ju doposiaľ chránili pred nepriaznivými následkami jej činov počas desiatich sérií.
Lenin osud sa dramaticky zmenil po návrate z Berlína, kde pri bombardovaní stratila sluch. Táto udalosť ju hlboko zasiahla, predovšetkým preto, že už nemohla hrať na milovanom klavíri.
Mnohí diváci najprv na sociálnych sieťach špekulovali, že hluchotu len predstiera ako súčasť ďalšieho plánu, ale rýchlo pochopili, že jej stav je skutočný. Lena sa utiahla do úzadia a prežívala najmä v dome Klausovcov, až kým neobjavila školu pre židovské deti a nespoznala dievčatko menom Bety.
Od skutočnej hluchoty k predstieraniu
Stretnutie s Cyrilom a jeho dcérou Bety prinieslo do Leninho života zásadnú zmenu. Naučila sa posunkovú reč a neskôr získala informáciu o špecialistovi v Pešti, ktorý by jej mohol vrátiť sluch. S vypožičaným autom od Waltera Klausa začala dochádzať na vyšetrenia, hoci Walter ju podozrieval z nekalých úmyslov.
Liečba priniesla nečakaný úspech a Lena opäť počuje. Túto skutočnosť však pozná len úzky kruh ľudí – doktor, Rudolf Kučera, Cyril a malá Bety. S dievčatkom naďalej komunikuje posunkami, čím dokonale maskuje svoju znovunadobudnutú schopnosť počuť. Rozhodnutie neprezradiť pravdu neprišlo náhodou.

Lena si v šestnástej epizóde vypočula kľúčový rozhovor medzi Walterom a Helgou. Walter otvorene priznal: „Som rád, že je takáto neškodná. Aspoň nič, čo sa tu povie, nevynesie von, pretože nič nepočuje.“ V tej chvíli Lena pochopila, že tajomstvo jej vyliečenia predstavuje cennú výhodu.
Nečakané výhody predstieranej hluchoty
Lenine rozhodnutie takmer prezradila náhoda, keď reagovala na Helginu pochvalu Betyho obrázka bez toho, aby videla, čo Helga hovorí. Našťastie si svoju chybu rýchlo uvedomila a pokračovala v predstieraní hluchoty.
Lena neskôr odpočula ešte závažnejšie priznanie. Helga pred ňou otvorene hovorila o svojom zúfalstve: „Nemôžem ísť teraz do Prahy. Ludwig by si myslel, že som ušla a ja nemôžem nechať Elizu bez ochrany.“ Ešte šokujúcejšie bolo Helgino priznanie, že by uprednostnila Ludwigovu smrť.

Ludwig je nepredvídateľný, a tak sú Helgine obavy oprávnené. To, že ešte neskončil naznačuje aj popis portálu ČSFD k 19. epizóde: „Čo plánuje Ludwig ďalej a čo na to Helga?“
Lena okamžite využila svoju tajnú výhodu. Predstieraním terapie v Pešti vytvorila zámienku, prečo zrušiť výlet Klausovcov do Prahy, čím ochránila Helgu aj malú Elizu. Jej spokojný úsmev po Walterovom nahnevaní jasne naznačuje, že sa len začína zapájať do rodinného sprisahania, aby chránila svojich blízkych.