Obľúbená streamovacia platforma Netflix začala zatvárať niektoré zo svojich herných štúdií. Po tom, čo sa Netflix priznal, že investuje do generatívnej umelej inteligencie zatvorili obrovské AAA štúdia v Los Angeles, založené Chackom Sonnym, bývalým výkonným producentom hry Overwatch, píše portál Game File.
Investícia do generatívnej AI má podľa slov Mikea Verdu, viceprezidenta pre herné GenAI Netflixu, znamenať zrýchlenie vývoja a vytvorenie nového inšpiratívneho herného zážitku. V skratke to znamená, že gigant nahrádza ľudský personál umelou inteligenciou.
Čítajte viac Markíza ponúka výnimočnú príležitosť: Profesionálni tanečníci môžu zmeniť svoj život„Zameriavam sa na víziu AI z pozície tvorcu, ktorá kladie dôraz na kreatívny talent. Umelá inteligencia umožní veľkým herným tímom pohybovať sa oveľa rýchlejšie a vývojárom v menších herných tímoch dá do rúk takmer nepredstaviteľnú zbierku nových schopností,“ napísal v príspevku na LinkedIne Mike Verdu.
„Nemyslím si, že som bol od 90. rokov taký nadšený. Keď sme každých pár mesiacov videli uvedenie novej hry, ktorá predefinovala to, čo bolo možné, bol to neuveriteľný pocit, pretože talentovaní tvorcovia nám všetkým ukázali, ako vyzerá budúcnosť. Hádajte čo? Sme späť v tých dňoch zdanlivo neobmedzeného potenciálu a rýchleho tempa inovácií, ktoré viedli k ohromujúcim prekvapeniam pre hráčov každých pár mesiacov,“ dodal.
Verdu spomenul aj to, že ľudia nemajú veriť špekuláciám zo strany médií, ktoré hovoria o ráznych zmenách Netflix Games. Podľa jeho slov je to, „čo ste videli za posledných niekoľko mesiacov, plánovaný prechod. A áno, som úplne rád, že som späť na hranici a pokúšam sa urobiť dieru vo vesmíre“.
Napriek jeho slovám tento čin nezmení fakt, že o svoju prácu pre umelú inteligenciu prišlo až 35 zamestnancov.
Nová výzva pre Netflix
Podľa slov viceprezidenta Netflixu pre generatívnu AI v hernej divízii ide zjave o to, aby prácu autorov a vývojárov vykonávala AI. Avšak, ako uvádza portál ITC, stále nie je jasné, do akej miery sa kvalitná AI používa v rámci vývoja hier.
Pokiaľ ide totiž o generatívnu AI používanú na vytváranie obrázkov, je bežné vidieť nedostatky, ako sú zvláštne ruky alebo identické tváre či nedokonalé oči, čo vytvára efekt „zlovestného údolia“. Časom sa ukáže, či sa to prenesie aj do hier.
Nedávno generálny riaditeľ Google Sundar Pichai povedal, že štvrtinu nového kódu spoločnosti píše umelá inteligencia.
Gigant odstraňuje interaktívne tituly
Portál The Verge uviedol, že Netflix sa čoskoro „zbaví“ väčšiny svojich interaktívnych relácií a filmov. Od 1. decembra na platforme nájdeš už len tieto tituly: Black Mirror: Bandersnatch , Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend , Ranveer vs. Wild s Bearom Gryllsom.
Ide o významný posun od posun interaktívneho obsahu, ktorý sa začal v roku 2017 filmom Puss in Book: Trapped in an Epic Tale. Odstránenie týchto filmov a relácií prichádza po tom, ako Netflix postupne ukončuje svoje prvotné experimenty interaktívneho charakteru.
Čítajte viac Prehľad: V diskusných reláciách budú Fico či ŠimečkaOkrem titulov inšpirovaných franšízami, ako sú Carmen Sandiego a The Boss Baby, Netflix vyvinul aj jedinečné interaktívne zážitky, vrátane každodennej triviálnej série a vedomostnej hry pre viacerých hráčov. Relatívne malý výber však naznačuje obmedzený divácky záujem.
Hovorkyňa Netflixu Chrissy Kelleher pre portál uviedla, že hoci bola interaktívna technológia spočiatku hodnotná, odvtedy sa stala reštriktívnou, pretože Netflix presúva zameranie na iné technologické projekty. Jej tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že spoločnosť už nemá v úmysle produkovať ďalšie interaktívne tituly.
Blížiace sa vyraďovanie prispieva k prebiehajúcim výzvam Netflixu v oblasti hier.