Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Bomba! Seriál, ktorý nakrútila Jojka, smeruje do sveta. Dostane americkú verziu

V ostatnom období ide o tretí formát, ktorý smeruje do USA.

01.07.2024 00:00
Einstein Foto:
Záber z kriminálnej minisérie Einstein.
debata

Európske seriálové formáty smerujú do USA. Televízia ABC dala zelenú netradičnej kriminálke, ktorú nakrútila aj Markíza. Výnimočná Nikol je pôvodne francúzsky formát HPI – Haut Potentiel Intellectuel. Hlavnej úlohy sa v slovenskej verzii zhostila Táňa Pauhofová. Tá v seriáli stvárňuje Nikol Tichú, slobodnú matku troch detí, ktorá síce nikdy nedokončila ani strednú školu, ale má nadpriemerne vysoké IQ 160 a v sebe hlboko zakorenený zmysel pre morálku. Zároveň sa riadi heslom „čo na srdci, to na jazyku“, čo ju zaťahuje do veľkého množstva konfliktných, ale aj komických situácií. .„Americkú Nikol“ stvárni herečka Kaitlin Olson, známa z viacerých komediálnych seriálov (The Mick, Hacks). Jej policajného parťáka si zahrá Daniel Sunjata (Manifest, Echoes, Diabol nosí Pradu). Do vysielania by mala ísť už túto jeseň.

Televízia FOX chystá vlastnú Druhú šancu, ktorú diváci uvidia na jar 2025. Americká verzia sa otrasie v základoch, zmení sa pohlavie ústrednej postavy. Dej sa sústredí na brilantnú doktorku Amy Eliasovú, vedúcu oddelenia internej a rodinnej medicíny v nemocnici Westside v Minneapolise. Po zranení mozgu, ktoré vymazalo posledných osem rokov jej života, sa Amy musí pohybovať v neznámom svete, kde si vôbec nepamätá pacientov, ktorých liečila, kolegov, s ktorými pracovala, spriaznenú dušu, s ktorou sa rozviedla. Muža, ktorého teraz miluje, ani tragédiu, ktorá ju spôsobila a odstrčila ju od všetkých. Môže sa spoľahnúť iba na svoju odcudzenú 17-ročnú dcéru, ktorú si pamätá ako 9-ročnú, a hŕstku oddaných priateľov. Bude sa musieť snažiť pokračovať v medicíne, hoci stratila takmer desaťročie vedomostí a skúseností. Formát DOC je pôvodom taliansky formát. Tretia séria slovenskej verzie s Jánom Koleníkom sa dostane na obrazovky na jeseň.

Nový seriál Einstein z dielne Jojky Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Záber z kriminálnej minisérie Einstein.

Pozadu nechce zostať ani televízia CBS. Tá najnovšie chňapla po seriáli Einstein, ktorého slovenskú verziu nedávno vysielala Jojka. Nemecký formát sa s úspechom etabloval vo viacerých európskych krajinách, teraz preletí aj Atlantický oceán. Adaptáciu seriálu má na starosti tvorca Monka.

Filip (Juraj Loj), utajený údajný pra-pravnuk slávneho Alberta Einsteina, je sám uznávaným géniom a najmladším profesorom teoretickej fyziky na univerzite. Brilantnému vedcovi však kvôli smrteľnej dedičnej chorobe zostáva už len niekoľko rokov života, ktoré chce naplno využiť. Na to, aby mohol čo najviac pracovať, však užíva rôzne nelegálne stimulanty. A aby neskončil vo väzení za porušenie zákona o omamných látkach, môže si so svojou genialitou trest odpracovať ako nezávislý poradca policajnej detektívky Lenky (Ivana Kubačková), ktorej pomáha pri vyšetrovaní prípadov vrážd.

Vďaka jeho nadpriemernému IQ trpia jeho sociálne návyky, čo je prvým veľkým katalyzátorom humorných situácií v deji. Tým, že hrdina so svojimi vnútornými démonmi nebojuje, práve naopak sú jeho vernými spoločníkmi, tak si užíva život plnými dúškami, keďže vie, že všetko sa môže čoskoro skončiť. Nedáva si servítky pred ústa, deň nezačne bez návykových liekov a pritom jeho geniálny mozog neustále pracuje na prevratných objavoch, stíha však obháňať aj svoje študentky.

„Americký“ Einstein sa môže objaviť na obrazovke v roku 2025.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #TV JOJ #Einstein