Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Človek alebo medveď – kto je viac? Odpovede bude hľadať nový dokumentárny seriál

Voyo pripravuje štyri nové dokumentárne projekty, ktoré sa budú venovať premnoženým medveďom, vraždám a súdnym prípadom, ale aj fenoménu OnlyFans.

25.06.2024 00:00
medveď Foto:
debata (3)

Streamovacia služba Voyo pripravuje na novú sezónu viaceré novinky. Okrem nových seriálov – ako je napríklad rodinná dráma Studňa, komediálny seriál o medzigeneračnom súžití od Jana Hřebejka, nová séria mimoriadne úspešnej Metódy Markovič alebo návrat do jednej neštandardnej zlínskej rodiny v druhej sérii Sex O’Clock – sa v novej sezóne zameria aj na dokumenty. Pripravuje dokumentárne série Kauza Kramný, Rigo, pohľad do sveta OnlyFans alebo seriál o strete človeka s medveďom s pracovným názvom Lebo medveď.

Zábery z noviniek Voyo, ktoré sa už natáčajú Fotogaléria - 18 fotiek Všetky fotky
David Švehlík v seriáli Studňa.

Lebo medveď: Ochrana alebo regulácia?

Zákonom chránený medveď hnedý je už niekoľko rokov jednou z najkontrover­znejších tém na Slovensku. Od jari do jesene sa médiá často venujú prípadom útokov medveďov na ľudí, hospodárske zvieratá a majetky, čo vyvoláva strach a neistotu medzi obyvateľmi. Útoky na človeka sú čím ďalej častejšie a ľudia sa boja vychádzať z domov. Dokumentárny cyklus s pracovným názvom Lebo medveď prinesie miestami humorný, inokedy tragický pohľad na súžitie s premnoženým medveďom hnedým v oblasti Poľany.

Dokumentarista Miro Remo, ktorý tento projekt pre Voyo pripravuje, hovorí: „Jedni volajú po ochrane medveďov, druhí po regulácii. Ľudia sa boja chodiť do lesa, niekedy dokonca vôbec vyjsť z domu. Je táto situácia naozaj taká vážna, alebo ide o účelovo vyhrotený konflikt? Cez niekoľko priamych aktérov sa pozrieme na celú medvediu problematiku na niekoľkých úrovniach.“

Kreatívna producentka Voyo Erika Hníková dodáva: „Mirovi sa podarilo natočiť situačný dokumentárny seriál plný emócií, v ktorom nechýba láska, strach ani humor. V hlavných rolách sú nielen medvede, ale aj obyčajní ľudia, do ktorých osobných životov zblízka nahliadneme.“

Rovnako ako mnoho ďalších otázok, aj medvede rozdeľujú slovenskú spoločnosť. Jedni sú zástancovia znižovania medvedej populácie, druhí by ich nechali na pokoji. Človek alebo medveď – kto je viac? Odpoveď bude hľadať tento nový seriál. Šesťdielnym dokumentom bude sprevádzať známy reportér Ján Tribula, ktorý medvediu tému pokrýva už mnoho rokov v televízii Markíza.

Bóra, Kotek, Mauréry Čítajte aj Česko-slovenská herecká špička izolovaná na ostrove uprostred mora. Začalo sa natáčanie nového seriálu

Kauza Kramný: Tragédia v egyptskom letovisku

Kreatívna producentka Erika Hníková stojí aj za ďalšími dokumentárnymi formátmi, ktoré sú aktuálne v rôznych štádiách príprav. Jedným z nich je päťdielna séria o prípade, ktorý svojho času rozdelil českú spoločnosť. Dokumentárny seriál Kauza Kramný hovorí o prípade Petra Kramného odsúdeného za vraždu manželky a dcéry počas rodinnej dovolenky v Egypte v roku 2013.

Režisér Petr Hátle sa v nej vracia k tragédii v egyptskom letovisku, k tomu, čo jej predchádzalo a čo po nej nasledovalo. Seriál sa prostredníctvom rozprávania príbuzných, blízkych priateľov, právnikov, znalcov, odborníkov i samotného Petra Kramného po viac než desiatich rokoch vracia k prípadu, ktorý rozdelil laickú i odbornú verejnosť, a nebulvárnym spôsobom ukazuje osudy ľudí, ktorým táto kauza zmenila život.

Nebývalý záujem verejnosti, spolu s ochotou Petra Kramného s novinármi hovoriť, viedol k bezprecedentnému mediálnemu pokrytiu celého prípadu. Pod nánosom senzácie sa však strácali fakty. Čo sa v egyptskom hoteli naozaj stalo a čo tragédii predchádzalo?

Kreatívna producentka Erika Hníková hovorí: „Petr Hátle je režisér, ktorý má mimoriadny dar hovoriť citlivo i s tými, ktorí sú tragédiou poznamenaní. Zároveň dokáže zachytiť atmosféru miesta – či už karvinského sídliska alebo egyptského turistického letoviska. Podarilo sa nám vystavať vizuálne podmanivú sériu, kde v centre stále zostáva to, čo sa za zatvorenými dverami egyptskej izby stalo, má však presah a hovorí o témach, ktoré sa týkajú nás všetkých.”

Cesta na EURO Čítajte aj Unikátny príbeh úspešného ťaženia Slovákov. Na Voyo má premiéru dokument Cesta na EURO

Rigo: Najslávnejší slovenský sériový vrah

Peter Bebjak, čerstvý držiteľ historicky prvých ocenení Český lev a Slnko v sieti za projekt z dielne Voyo Originál – minisériu Matematika zločinu, pripravuje so scenáristom Jakubom Režným dokumentárny cyklus Rigo o „najslávnejšom“ slovenskom sériovom vrahovi prezývanom „ponožkový“ vrah a okolnostiach jeho dopadnutia.

Ondrej Rigo počas rokov 1990 až 1992 zavraždil v Bratislave, Mníchove a Amsterdame deväť ľudí a na svedomí mal aj jeden pokus o vraždu. Obeťami boli až na jednu výnimku ženy. V spolupráci s nemeckou a holandskou políciou bol zo všetkých vrážd usvedčený. Hoci bol usvedčený nezvratnými dôkazmi, pred súdom sa k žiadnej vražde nedoznal.

Rigo bol prvým vrahom v bývalom Československu, ktorý bol usvedčený na základe psychologického profilu a analýzy DNA. V oboch prípadoch sa jednalo o úplne unikátne postupy, ktoré neboli nikdy predtým použité. Dokumentárny seriál je rekonštrukciou policajného vyšetrovania a divákom priblíži atmosféru 90. rokov, keď boli tieto zločiny spáchané.

Príbeh bude rozprávaný z pohľadu detektívov, súdneho psychológa, súdneho lekára a znalca z oblasti biomechaniky. Popíše metódy vyšetrovania v dobe, keď neexistovali moderné technológie. Divák sa tiež dozvie o Rigovom živote v Československu v dobe komunizmu a o spoločenských faktoroch, ktoré formovali Rigovu osobnosť (xenofóbia, detské domovy a väzenie).

Dokumentárna séria priblíži nielen policajné postupy a vyšetrovanie krok za krokom, ale tvorcovia sľubujú, že diváci pocítia aj atmosféru deväťdesiatych rokov, keď boli všetky zločiny spáchané.

Mozaika Čítajte aj Ako vyzerá rodina podľa Alice Nellis? Nový seriál o rodinných vzťahoch vás chytí za srdce

Pohľad do sveta OnlyFans

Voyo je tiež partnerom pripravovaného celovečerného dokumentu Virtuálna priateľka oceňovanej dokumentaristky Barbory Chalupovej, laureátky Českého leva za film V sieti, ktorý vo svojej dobe rozpútal užitočnú diskusiu na tému bezpečnosti detí v digitálnom priestore.

Nový časozberný dokumentárny film mapuje do tejto chvíle širšej verejnosti nie úplne známy svet OnlyFans, internetovej platformy s predplateným obsahom pre dospelých. Táto sociálna sieť zaznamenala globálny raketový rozmach počas pandémie covidu-19.

Hoci OnlyFans spočiatku vznikla ako stránka pre umelcov, ktorí na nej pre svojich predplatiteľov mohli publikovať autorské diela (recepty, tipy na cvičenie), svoj zenit dosiahla inak a inde: v sexuálnom a pornografickom obsahu. Aktuálne táto sociálna sieť naberá na popularite po celom svete a má už vyše 190 miliónov platiacich používateľov.

Film odhalí na štyroch príbehoch motivácie hviezd OnlyFans a zároveň priblíži i pohľad ich verných fanúšikov. „Naším cieľom je ukázať zákulisie tohto novo vzniknutého priemyslu. Chceli by sme preskúmať, čo všetko taký predplatený virtuálny vzťah obnáša a ako sa v spoločnosti zmenil pohľad na intimitu a súkromie,“ hovorí scenáristka a režisérka Chalupová.

Tieto nové dokumentárne série prinesú divákom Voyo nielen dramatické príbehy a napínavé vyšetrovania, ale aj hlbší pohľad do problémov, ktoré rezonujú v spoločnosti.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Voyo