Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Tak toto poteší divákov: Legendárny sitkom je späť, aj s obrovským prekvapením na záver

Na slovenské obrazovky sa vracia legendárny sitkom Frasier.

20.06.2024 00:00
frasier, kelsey grammer, Foto:
Legendárny sitkom Frasier.
debata

Úspešný americký sitkom Frasier sa vracia na slovenské televízne obrazovky. Cenami Emmy ovenčený seriál odštartuje už dnes, vo štvrtok 20. júna, na TV Doma. Uvedený bude po prvýkrát v HD kvalite, diváci tak uvidia živšie farby a budú mať lepší zážitok pri sledovaní na väčšej obrazovke.

A to nie je jediná skvelá správa. Po odvysielaní pôvodných starších epizód si budete môcť vychutnať aj úplne nové epizódy Frasiera, ktoré po takmer 20 rokoch od poslednej klapky vznikli v USA len minulý rok.

Zlatica Švajdová Puškarová Čítajte aj Veľký návrat Zlatice Švajdovej Puškárovej je tu. Markíza prezradila, v akej relácii ju diváci uvidia

11 sérií, 264 epizód, 37 cien Emmy

Komediálny sitkom o rozhlasovom psychológovi Frasierovi Craneovi patrí medzi najpopulárnejšie a najuznávanejšie televízne programy v histórii. Svojím inteligentným a sofistikovaným humorom si získal srdcia divákov po celom svete. Vysielal sa od roku 1993 do roku 2004 a celkovo obsahuje 11 sérií s 264 epizódami. Seriál, ktorý vznikol ako spin-off k inému úspešnému sitcomu „Cheers“, bol vytvorený Davidom Angellom, Petrom Caseym a Davidom Lee.

Hlavnou postavou je doktor Frasier Crane (Kelsey Grammer), renomovaný psychiater, ktorý sa po rozvode vrátil do svojho rodného mesta Seattle, aby začal nový život. Začne pracovať ako rozhlasový moderátor relácie v rádii KACL, kde poskytuje poslucháčom psychologické poradenstvo. Prihovára sa im ikonickým „Počúvam vás“ a ponúka im zábavné a často dojemné pohľady na ich problémy.

Legendárny sitkom Frasier Fotogaléria - 20 fotiek Všetky fotky
Legendárny sitkom Frasier.

Frasierov život je však všetko iné, len nie jednoduchý. Napriek svojmu profesionálnemu úspechu sa stretáva s rôznymi osobnými problémami, ktoré často vedú k vtipným a nečakaným situáciám. Žije so svojím otcom Martinom (John Mahoney), bývalým policajtom, jeho fyzioterapeutkou Daphne (Jane Leeves) a rozkošným psíkom Eddiem.

Doktor Frasier Crane je po všetkých stránkach dokonalým príkladom spoločensky váženého muža, patrí medzi členov niekoľkých významných spolkov. Je prototypom moderného snoba so všetkými starostlivo zakrývanými chybami, rovnako ako jeho brat Niles (David Hyde Pierce), rovnako psychiater. Súperenie medzi nimi ich zakaždým privádza do nečakaných a pre ich „spoločenské postavenie“ komplikovaných situácií.

Dôležitou postavou je tiež sebavedomá a vtipná Roz (Peri Gilpin), producentka Frasierovej šou v rádiu a neskôr aj jeho dôverníčka a veľmi dobrá priateľka.

Hlavné postavy sitkomu Frasier:

  • Dr. Frasier Crane (Kelsey Grammer): Inteligentný a kultivovaný, ale zároveň arogantný a trochu márnivý. Jeho snaha o dokonalosť často vedie k komickým situáciám.
  • Martin Crane (John Mahoney): Frasierov otec, bývalý policajt, ktorý sa po zranení nasťahoval k Frasierovi. Jeho jednoduchý a pragmatický pohľad na život často kontrastuje s Frasierovou sofistikovanosťou.
  • Niles Crane (David Hyde Pierce): Frasierov mladší brat, taktiež psychiater. Jeho vzťah s Frasierom je plný rivality, ale aj lásky. Je známy svojou neurotickou povahou a komplikovaným vzťahom s Daphne.
  • Daphne Moon (Jane Leeves): Britská fyzioterapeutka, ktorá sa stará o Martina. Má mierne ezoterické sklony a občas tvrdí, že má veštecké schopnosti.
  • Roz Doyle (Peri Gilpin): Frasierova producentka v rozhlasovej show. Je nezávislá, priama a často Frasierovi poskytuje praktické rady. Stáva sa jeho jeho dôverníčkou a priateľkou.

Frasier je výnimočný seriál, ktorý kombinuje inteligentný humor s emotívnymi príbehmi a nezabudnuteľnými postavami. Kritici často vyzdvihovali kvality seriálu a výborné herecké výkony, čo sa napokon podpísalo aj na množstve ocenení, ktoré získal. Celkovo sa až 37-krát tešil z prestížnej ceny Emmy. Do roku 2016 si dokonca držal prvenstvo s najvyšším počtom cenných sošiek na svojom konte.

Vplyv seriálu je zjavný nielen v televízii, ale aj v popkultúre. Otvoril diskusie o psychológii a mentálnom zdraví, hoci v humornom kontexte. Postavy ako Frasier a Niles sa stali ikonickými a dodnes sú obľúbené medzi fanúšikmi po celom svete.

Na Frasiera sa môžete tešiť už od štvrtka 20. júna, vždy od pondelka do piatka o 20:55 hod. na TV Doma – každý večer až v dvoch častiach za sebou. Televízia bude seriál vysielať v pôvodnom slovenskom znení a po prvýkrát na Slovensku v remastrovanej HD verzii.

Obrovské prekvapenie na záver

Úplne nové epizódy Frasiera vznikli v USA len minulý rok. Tento návrat vyvolal veľké očakávania a nadšenie medzi divákmi, ktorí boli zvedaví, ako sa životy ich obľúbených postáv vyvinuli. O tom, že by sa Frasier mohol vrátiť, sa dlho špekulovalo. Napokon sa na obrazovky vrátil v roku 2023, po takmer 20 rokoch od poslednej klapky.

Takto vyzerá nový Frasier:
Takto vyzerá nový Frasier Fotogaléria - 4 fotky Všetky fotky
Záber z nového pokračovania Frasiera.

A o čom sú nové epizódy? Frasier po rokoch opustí ikonickú siluetu Seattlu a presťahuje sa do Bostonu za svojím 30-ročným synom Freddym, s ktorým má komplikovaný vzťah. A práve dynamika vzťahu otca a syna je hlavným pilierom nového pokračovania. Ich vzťah je protipólom vzťahu Frasiera s jeho otcom, s ktorým mal až dojemné prepojenie. Sklamaním pre fanúšikov je fakt, že v nových častiach sa už neobjaví Frasierov brat Niles.

Viac o pokračovaní seriálu Frasier si môžete prečítať aj v tomto článku:

frasier, Čítajte viac Na toto fanúšikovia kultového seriálu čakali roky: Nové časti prichádzajú a dostupné sú aj pre Slovákov

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Frasier #TV Doma