Žena zo Škótska, ktorá údajne inšpirovala postavu Marthy v seriáli Sobík (Baby Reindeer), žaluje streamovaciu službu Netflix za ohováranie a narušenie súkromia, informuje dnes spravodajský server BBC. Žena podľa neho žiada odškodné vo výške 170 miliónov dolárov.
Fiona Harveyová tvrdí, že bola inšpiráciou pre postavu stalkerky Marthy a v žalobe podanej vo štvrtok v Kalifornii uvádza, že Netflix o nej šíril „brutálne lži“ 50 miliónom divákov po celom svete. Harveyová v žalobe uvádza, že ju seriál Sobík nepravdivo stvárnil ako odsúdenú, ktorá skončila vo väzení za stalking. Spoločnosť Netflix na žiadosť BBC o komentár zatiaľ neodpovedala.
Čítajte viac Legendárny seriál od Netflixu dostane vlastný film: Bude to veľkolepéHarveyová tiež odmieta, že by hlavnú postavu komika sexuálne napadla. V žalobe sa uvádza, že Netflix „tieto klamstvá rozprával a nikdy neprestal, pretože to bol lepší príbeh ako pravda, a lepšie príbehy zarábali peniaze“.
Scenár k britskej čiernej komédii napísal komik Richard Gadd a zároveň v ňom hrá hlavnú úlohu. Prvý diel obľúbenej minisérie tvrdí, že „ide o skutočný príbeh“. V záverečných titulkoch seriálu sa uvádza, že relácia „je založená na skutočných udalostiach: niektoré postavy, mená, udalosti, miesta a dialógy však boli na dramatické účely beletrizované“.
Žaloba však tvrdí, že Netflix neurobil nič pre to, aby si overil, či je príbeh pravdivý. Harveyová vo štvrtkovom rozhovore s BBC vyhlásila, že si je istá, že Netflix spor prehrá. „Nepochybujeme o tom. Inak by sme to nerobili. Myslíme si, že vyhráme,“ povedala.
Zástupca Netflixu Benjamin King vo výpovedi pred britským parlamentným výborom pre kultúru, médiá a šport minulý mesiac uviedol, že relácia je „zjavne skutočným príbehom o strašnom zneužívaní, ktoré autor a hlavný hrdina Richard Gadd utrpel zo strany odsúdenej stalkerky“.
Čítajte viac Romantická láska alebo nulová chémia? Nová séria Bridgertonu rozdelila ľudí, nezhodnú sa kritici ani diváciKomik Gadd seriál napísal a hrá v ňom hlavnú úlohu. Jeho postavu prenasleduje žena, ktorú stretne v krčme, kde pracuje. Gadd na sociálnych sieťach predtým vyzval fanúšikov, aby sa nepokúšali Marthu identifikovať. V žalobe Harveyovej nie je uvedený ako obžalovaný.V seriáli zároveň nie sú použité práva mena Gadda ani Harveyovej.
Harveyová sa neskôr sama identifikovala ako žena, ktorá bola v seriáli stvárnená ako stalkerka Martha. Netflix ani Gadd to však nepotvrdili.
Žaloba s odvolaním sa na odsúdenie postavy Marthy za stalking uvádza, že Netflix neskúmal, či „bola Harveyová odsúdená, čo je veľmi závažné skreslenie faktov“. Richard Roth, newyorský právnik zastupujúci Harveyovú, vo štvrtok BBC oznámil, že má „nevyvrátiteľné listinné dôkazy“, ktoré dokazujú, že jeho klientka nebola nikdy odsúdená za trestný čin. Podľa BBC žaloba obsahuje čistý trestný register.
Harveyová, ktorá žije v Británii, tvrdí, že od apríla, keď bol seriál zverejnený na streamovacej platforme, opakovane čelila vyhrážkam smrťou. Kvôli týmto skúsenostiam sa vraj „bojí vychádzať z domova alebo kontrolovať správy“ a „dostala sa do extrémnej izolácie a ústrania, bojí sa verejnosti a celé dni nevychádza z domu“.
V takmer hodinovom májovom rozhovore s Piersom Morganom Harveyová potvrdila, že Gadda spoznala v čase, keď pracoval v jednej londýnskej krčme. Poprela však, že by sa správala ako postava Marthy, ktorá v seriáli pošle hlavnej postave 41.000 e-mailov a zanechá mu 350 hodín hlasových správ.
„Nič z toho nie je pravda. Myslím, že som mu nič neposlala,“ povedala. "Nie, myslím, že sme si možno poslali pár e-mailov, ale to bolo všetko. Len žartovné e-maily,“ dodala.
Žaloba však tvrdí, že v dialógu seriálu sú použité skutočné odkazy, ktoré Gaddovi poslala, napríklad tweet, ktorý mu poslala v roku 2014.