Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Padla prvá klapka: ČT nakrúca seriál o únosoch mimozemšťanov aj náboženských zázrakoch

V úlohách vyšetrovateľov paranormálnych javov sa predstavia Jiří Macháček a Jan Cina.

31.03.2023 06:00
To se vysvětlí, soudruzi! Foto:
Prvé zábery z komediálneho seriálu s názvom To se vysvětlí, soudruzi!
debata
Čo ja viem Čítajte aj Čo ja viem sa vráti netradične na jeseň. RTVS začala nakrúcať nové časti

Česká televízia a nemecká ZDF začali spoločne natáčať komediálny seriál s názvom To se vysvětlí, soudruzi!. Osemdielny seriál s Jiřím Macháčkom a Janom Cinou v hlavných úlohách sa inšpiruje paranormálnymi záhadami z osemdesiatych rokov minulého storočia. Tvorcovia chcú novo vznikajúcim projektom nadviazať na obľúbené koprodukčné projekty Československa a západného Nemecka z toho obdobia, ako sú Návštevníci, Lietajúci Čestmír alebo Arabela.

Volha Čítajte aj Chce šoférovať volgu a voziť Karla Gotta: Kryštof Hádek vo veľkom príbehu malého udavača

Únosy mimozemšťanov aj náboženské zázraky

„V Československu v osemdesiatych rokoch skutočne existoval ústav, ktorý sa zaoberal paranormálnymi javmi, a my sme sa touto inštitúciou pre náš seriál inšpirovali. Bude plný záhad, ktoré majú reálne vysvetlenie, ale občas naši vyšetrovatelia zistia, že nie všetko sa dá vysvetliť rozumom,“ hovorí producent a režisér Matěj Chlupáček, ktorý s Českou televíziou už spolupracoval napríklad na projekte Zradcovia.

V hlavných rolách sa predstavia Jiří Macháček ako k paranormálnym javom skeptický vyšetrovateľ David Zajíc a Jan Cina ako naivný a nadšený vedec Vojto Bek. Obaja musia vyšetrovať únosy mimozemšťanov, náboženské zázraky alebo útoky príšer, pričom na chrbát im neustále dýcha dvojica agentov ŠtB – drsná agentka Snížková (Anna Fialová) a jej kolega Hora (Leoš Noha). V ďalších úlohách sa predstavia Darija Pavlovičová, Lenka Termerová, Richard Stanke, Ján Jackuliak, Jana Plodková, Michal Kern a Tomáš Kobr.

Seriál režírujú Matěj Chlupáček a Michal Samir podľa scenára Mira Šifru, Lucie Vaňkovej a Marie Starej. Nakrúcať sa bude v Liberci, na Ještěde i v štúdiách Českej televízie na Kavčích horách, kde bude vytvorené laboratórium Ústavu paranormálnych ja­vov.

Iveta Bartošová Čítajte aj Iveta Bartošová ako ju nepoznáte. Nový dokument prinesie doposiaľ nezverejnené materiály
V štúdiách na Kavčích horách vzniklo... Foto: Česká televízia
To se vysvětlí, soudruzi! V štúdiách na Kavčích horách vzniklo laboratórium Ústavu paranormálnych javov pre seriál s názvom To se vysvětlí, soudruzi!

Obnovenie spolupráce po desiatkach rokoch

„Laboratórium bolo vždy srdcom výskumu, či už seriózneho alebo úplne obskúrneho. Je dobre, že jedno práve teraz vzniká v našich dielňach na Kavčích horách. Vždy ma totiž mrzelo, že Česká televízia nejaví o paranormálne javy príliš veľký záujem, a tak dúfam, že laboratórium aj celý seriál pomôžu tento neblahý stav zmeniť,“ uvádza s nadsádzkou kreatívny producent ČT Jan Lekeš.

„Seriály, ktoré sme všetci ako deti milovali, a ktoré nakrúcala Československá televízia v koprodukcii so západným Nemeckom, boli zábavné, plné fantázie a pre celú rodinu. Sme radi, že seriál zaujal nielen Českú televíziu, ale aj nemeckú ZDF, a po desiatkach rokoch sme tak obnovili spoluprácu," vysvetľuje producentka Maja Hamplová. Seriál vzniká v koprodukcii s českou Barlettou a nemeckou spoločnosťou Network Movie.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Česká televízia #české seriály