Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Markíza a jej historický seriál: Vylámala si zuby? Nie! Je veľmi príjemným prekvapením

Televízia Markíza skočila do novej televíznej sezóny rovnými nohami! Má za sebou pondelkovú premiéru nového denného seriálu Mama na prenájom. V utorok večer sa do programu dostala ambiciózna novinka Dunaj, k vašim službám. V tomto prípade ide o ďalší veľký risk a televízia musela vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Prvý dobový seriál v histórii televízie rovno dostal nálepku veľkovýpravný. Doteraz sa išlo po istote, teda komediálnych formátoch a zlaté časy sa nekončia ani pre lekárske drámy. Lenže po skončení megaúspešnej Druhej šance to chcelo niečo iné a originálne.

11.01.2023 06:00
dunaj, Foto:
Záber z markizáckeho seriálu Dunaj, k vašim službám.
debata (1)
mama na prenájom, Čítajte aj Milé, presladené, neškodné: Markíza dodala Slovákom seriál, ktorý presne potrebovali

Markíza preto prišla s riešením v podobe historického seriálu. Námet vychádza z českého nápadu, kde sesterská stanica Nova ide takisto realizovať seriál o svojom obchodnom dome. Slovenskí tvorcovia ho museli výrazne prispôsobiť našim historickým reáliám, no pointa zostáva rovnaká. Základný príbeh sa odohráva v prvom obchodnom dome na Slovensku, kde sa prepletajú osudy viacerých postáv z rôznych spoločenských vrstiev. Prvotnú eufóriu však tlmí prikrádanie sa nemilosrdnej skutočnosti, že druhá svetová vojna je na spadnutie.

mama na prenájom, Čítajte aj Prvý veľký úspech Markízy v 2023: Jej nový seriál zaujal, no za premiérou Oteckov zaostal

Nasadiť do vysielania historický seriál bez predchádzajúcej produkčnej skúsenosti je veľký risk. Nie je možné, aby sa v ňom vyskytli väčšie chyby, všetko musí vyzerať autenticky a prím hrajú interiéry, ale aj exteriéry. Neraz môže byť dobový seriál priveľké sústo aj pre väčšie televízie, ktoré by si mohli na ňom vylámať zuby. A to je aj prípad Markízy. Na prvej časti bolo vidno, že veľa vecí bolo vyšperkovaných, no malé chybičky krásy dokázali zruinovať dojem z vybraných scén.

dunaj, Čítajte aj Vybičovaný boj o každého diváka: Ťažký štart pre historický seriál. Markízu a Jojku potrápila Vlhová
Seriál Dunaj, k vašim službám na Markíze! Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Záber z markizáckeho seriálu Dunaj, k vašim...
iveta, Čítajte aj Je Slovensko plné rasizmu, predsudkov a borovičky? Jojka s novým seriálom zaťala do živého

Píše sa rok 1939 a v Bratislave otvára svoje brány nový obchodný dom Dunaj, ktorý sa stáva symbolom modernej doby a prepychovou dominantou centra mesta. Súčasne je vyhlásený Slovenský štát a krajina je uvrhnutá do neistoty a strachu z možnej vojny. Dunaj je však plný ľudí, ktorých sny a odvaha sú silnejšie než hrozby zvonku.

Tri mladé predavačky na oddelení módy – Klára Zacharová (Kristína Svarinská), Eva Dušeková (Petra Dubayová) a Alena Valentová (Lesana Krausková) – tu prežívajú prvé lásky, formujú nové priateľstvá a neoblomne hľadajú cestu k svojmu šťastiu.

iveta, Čítajte aj Iveta s totálnym rekordom všetkých čias: Je to najsledovanejší seriál v histórii Jojky

Odvážna Klára sa pokúša začať nový život s falošnou identitou, ale temná minulosť ju neustále dobieha a stojí v ceste jej novej láske. Temperamentná Eva túži po kariére slávnej speváčky, ale cestu k úspechu jej komplikujú city. Alena je plaché dievča z malého mesta, ktoré dostáva príležitosť predviesť svoj výnimočný cit pre módu, ale zamotáva sa do intríg v obchodnom dome.

Ich tri príbehy sa prepletajú naprieč všetkými poschodiami obchodného domu, od brigádnikov, ktorí na skok prejdú bránami Dunaja, až po riaditeľstvo na najvyššom poschodí. Zdanlivo odlišní ľudia tu pod jednou strechou hľadajú cestu k šťastiu v jeho rozmanitých podobách a čelia nástrahám ťažkých čias, ktoré so sebou nesú neľahké rozhodnutia a nečakané životné zmeny.

V politike, O 5 minút 12 Čítajte aj Toto sa ešte v nedeľných politických diskusiách nestalo: TA3 prvýkrát prevalcovala RTVS

Dunaju vládne rodina Kučerovcov, ktorú tvoria priamočiary a zásadový otec rodu Rudolf (Emil Horváth), jeho manželka a pokojná sila rodiny Edita (Zdena Studenková), dcéra a dvaja synovia. Mužskými pokračovateľmi rodu sú Leopold (Tomáš Maštalír), pripútaný po páde z koňa na invalidný vozík, a najmladší Peter (Marek Rozkoš), charizmatický cestovateľ a magnet na ženy. Do čela riadenia rodinného klanu sa však derie predovšetkým ich sestra Irena (Barbora Andrešičová), bystrá, ostrovtipná a ambiciózna žena, ktorá žije v ochladnutom vzťahu so svojím manželom Imrichom (Ivan Šándor).

Okrem rodiny Kučerovcov sa seriál zameria aj na osudy zamestnancov obchodného domu Dunaj. Oddelenie módy vedie prísna, ale spravodlivá Vilma Rusnáková, ktorú stvárňuje Monika Hilmerová. Okrem nej tam pôsobí aj Kristína Bognárová (Ráchel Šoltésová), drzé, rozmaznané a nie veľmi šikovné dievča, ktoré nechápe, prečo ju do tak prestížneho obchodu vôbec prijali. V oddelení hudby a platní pracujú v permanentnom strachu žijúci manželia Anna a Viliam Urbanovci (Petra Polnišová a Martin Mňahončák), reštauráciu vedie dokonalý profesionál Karol Tomka (Igor Kasala), pôsobia v nej aj čašník Jakub Lukáč (Matúš Kvietik) a klaviristka Marta Grúberová (Kristína Spáčová).

logo, Markíza, JOJ, RTVS Čítajte aj Nikdy nekončiaci boj televízií o pozíciu lídra. Pozrite si presné výsledky za rok 2022

V netradičnej polohe sa predstavil herec Ján Koleník, ktorý minulý rok hviezdil v Druhej šanci. Stvárňuje úlohu nacistického vojenského pridelenca pod ministerstvom vojny Waltera Klausa, ktorý má za úlohu na Slovensku zastupovať záujmy Nemecka. Sebavedomý, pedantný, ale aj dokonalý džentlmen. Pod pozlátkou však skrýva temnú stránku, ktorá z neho urobila zástancu hodnôt, ktoré čoskoro otrasú svetom. S manželkou Helgou (Jana Majeská) má na prvý pohľad ukážkový vzťah, ale sú skôr pragmatickí a robia to, čo majú naučené a čo sa očakáva. Jedna vec sa im však nedarí – splodiť potomka, čo je zdrojom rastúcej frustrácie a napätia v ich vzťahu.

Takto vyzerá prvý historický seriál Markízy! Fotogaléria - 7 fotiek Všetky fotky
Prvé zábery z nového seriálu televízie Markíza...

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Kristína Svarinská #Emil Horváth ml. #Zdena Studenková #Ján Koleník #TV Markíza #televízna sezóna 2022/2023 #seriál Dunaj k vašim službám