Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Je Slovensko plné rasizmu, predsudkov a borovičky? Jojka s novým seriálom zaťala do živého

Televízne Vianoce sú úspešne ukončené, rok 2023 dorazil a nič nebráni tomu rozpútať ďalší boj o každého diváka. Vzhľadom na zmenu návykov sa štart druhej polovice sezóny 2022/2023 čoraz viac posúva na skorší dátum. Kým ešte v nedávnej minulosti sa nové formáty spúšťali na prelome zimy a jari, teraz prax hovorí jasnou rečou – treba začať čím skôr. Aj preto prvé premiéry nového roka dorazia už v druhom januárovom týždni. Tohtoročnú úplne prvú premiéru stihla televízia JOJ, ktorá v nedeľu večer predstavila trpko-krutú minisériu Iveta s prvými dvoma epizódami. Celkovo je pripravených osem častí.

09.01.2023 06:00
iveta, Foto:
Záber zo seriálu Iveta na Jojke.
debata (50)
markíza, tv markíza, logo, Čítajte aj Veľké odhalenie Markízy: Toto je nový televízny milionár! Bitka o jeho srdce sa začne...

Seriál bol dlhodobo odkladaný, pôvodné plány hovorili o jeho nasadení už v minulom roku, napokon sa preňho nenašlo miesto. Až doteraz. Jojka tomuto formátu natoľko verí, že mu dopriala mimoriadne štedré promovanie naprieč vysielaním. Aby sa lepšie vštepil do povedomia, upútavky tvorili pilier počas Vianoc, teda najsilnejšieho obdobia roka. Podobnú stratégiu zvolila aj pre dvoma rokmi s odľahčeným seriálom Bodka o hovoriacom psovi. Vtedy to dopadlo neslávne a tento seriál bol jeden z najväčších prepadákov sezóny. Či sa história zopakuje, nevedno, napokon vždy rozhodnú diváci.

iveta, Čítajte aj Iveta s totálnym rekordom všetkých čias: Je to najsledovanejší seriál v histórii Jojky

Za Ivetou stoja hviezdni tvorcovia, scenárista Petr Kolečko, ktorý pre Jojku napísať už niekoľko seriálov, kameraman Martin Žiaran a režisér Jan Hřebejk. Táto kombinácia čo to môže naznačiť o kvalite výsledného produktu. Netaja sa ambíciou vytvoriť jedinečné a veľmi špecifické dielo, ktoré nebude pochuti každému. Dôvod? Príbeh, ako je napísaný, má ukázať bezútešnú realitu východného Slovenska a súčasných pomerov naprieč niekoľkými generáciami ľudí žijúcich v Trebišove.

Seriál Iveta na Jojke! Fotogaléria - 15 fotiek Všetky fotky
Záber zo seriálu Iveta na Jojke.
Traf to!, Juraj „Šoko“ Tabaček Čítajte aj Traf to! prichádza na obrazovku, nahradí 5 proti 5. V čom bude iné a koľko bude RTVS stáť?

Iveta (Alžbeta Ferencová) je mladá čaja z východosloven­ského mesta Trebišov. Osemnásťročné dievča je slečna drsňák. Najradšej vysedáva v miestnej putike so staršími pánmi, hrá poker a pije borovičku. Žije len s mamou Dianou (Zuzana Mauréry), ktorá trávi väčšinu času v kostole a modlí sa za svoju dcéru. Iveta je krásna žena. Všetci to vidia, len ona veľmi nie, nepotrpí si na šminky ani sexi oblečenie. Je to taký „chalan v sukni“. Jej nevšednú krásu si všimne hľadač talentov Ivan (Daniel Fisher), keď ide pozrieť miestny baletný krúžok. Na ten chodí aj Iveta, ale v ten deň sa musí ponáhľať na nedobrovoľné rande so svojím spolužiakom Ďurom, ktorý jej pomohol pri písomnej maturitnej skúške. Rande sa však zvrtne a v jeden moment sa Iveta dostane do veľkého problému. Z toho ju nakoniec vytiahne práve Ivan, ktorý jej ponúkne prácu snov v modelingu v hlavnom meste. A tak sa začína jej veľké dobrodružstvo.

talent, Čítajte aj Veľké šou na Jojke v roku 2023: Žiadne veľké prevratné novinky, pokračujú stálice

Od prvého momentu bolo jasné, že tvorcovia nezaháľajú a nemienia sa držať späť. Zoznámenie sa s postavami, vykreslenie reálií, v ktorých sú uväznené, všadeprítomná snaha ukázať pravý obraz východu sú spoločným menovateľom celej prvej epizódy. Iveta môže pôsobiť ako panoptikum. Naozaj to takto vyzerá ešte ďalej za Košicami? Naozaj tam žijú ľudia s takto nastaveným mentálnym vnímaním samých seba a okolia? Iveta rozhodne nie je zle nakrútená, dynamickej kamere, ale aj strihu nie je čo vytknúť. Scenár púšťa jednu hlášku za druhou, je drsný, nekompromisný, častokrát bezútešný, ale aj vtipný. Hoci v mnohých prípadoch humor hapruje, sú aj momenty, keď dobre nastavený dialóg prinesie ovocie v podobe nenúteného smiechu.

tomáš a diana, maštalír, mórová, Čítajte aj Jojkárske seriály v roku 2023: Najväčší počet noviniek a mix žánrov, ktorý tu doteraz nebol

Viaceré postavy sú napokon aj zaujímavé. Hlavná hrdinka je exemplárny príklad zaostalého regiónu, kde je školstvo v slepej uličke, čo ide ruka v ruke aj so spoločenským vyžitím. Iveta rozhodne nie je hlúpa, je vynaliezavá, drzá, prefíkaná, trefná. Má všetky vlastnosti, ktoré jej pomohli vyrásť v regióne, kde sa zastavil čas a nádej na vyslobodenie prakticky neexistuje. Ferencová, hoci je tanečnica a speváčka, dodala svojej postave civilný ráz herectva, avšak nedalo sa ubrániť pocitu, že s náročnejšími scénami sa trápi. No ťažila z napísanej postavy a lajdácke prejavy Ivety dokázala trefne zahrať. Zuzana Mauréry ako bigotná matka, ktorá dáva Boha na prvé miesto proti všetkým, bola výborná!

Takto vyzerá nový seriál Iveta! Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Záber zo seriálu Iveta na Jojke.

Táto postava bola smutnou ukážkou toho, čo dokáže spraviť s človekom slepá viera a obmedzená možnosť osobnostného rozvoja. Mauréry zásadne hovorí východniarskym dialektom, má byť typickou ukážkou ženy, ktorá je zovretá predsudkami, konvenciami a strachom. Táto postava baví, ale znepokojuje zároveň. Absolútnym tromfom bolo angažovanie Milana Ondríka alias Adriana. Módny guru, ktorý si dal za úlohu objaviť novú kráľovnú krásy. Ondrík svojej postave vdýchol neopakovateľné čaro, ktoré doplnil vyhrotený vizuál s lodičkami a čudným hlasom. Príjemným spestrením bol aj herecký výkon Natálie Germani.

dunaj, dunaj k vašim službám, Čítajte aj Markizácke seriály v roku 2023: Pripravte sa na nálož noviniek a žánrov, ktoré tu doteraz neboli

Scenáristi chceli každej postave dodať humornú stránku, ktorá by mala vyvážiť temnejšie zákutia ich osobností. Pri spomínanej trojici to dobre zafungovalo. Potom sú tu vedľajšie postavy, ktoré sú čiastočne potrebné pre začiatok príbehu, no neskôr ich opodstatnenie vyprcháva. Avšak sú dôležitými nositeľmi špecifického koloritu, ktorý seriál Iveta predstavuje.

Samostatnou kapitolou je snaha o vykreslenie reality. Trebišov si delí kultúrne centrum s miestnym „bordelom“, moc v meste si delia naozaj veľké autority. Teda skupinka z verejného domu, farár, riaditeľ školy, zubár. Ľudia k nim vzhliadajú a nepríde na um, že by to tak nemalo byť. Tvorcovia vykresľujú tamojších obyvateľov ako zabudnuté existencie, ktoré veria v staré časy, keď si rešpekt vydupali iba tí najšikovnejší, prípadne vzdelanejší. Silnú pozíciu tu má, pochopiteľne, cirkev. Celé to vyznieva smutne, bezútešne. Sledovať existencie zošnurované vlastnou obmedzenosťou, absenciou snahy zlepšiť aktuálny stav. Smrad všadeprítomnej rezignácie v zapadnutom regióne sa nedal ignorovať.

markíza, tv markíza, logo, Čítajte aj Markíza neprestáva prekvapovať: Návrat šou po 17 rokoch. A teraz odhalenie moderátora

Neraz sú zápletky zbytočne vyhrotené, prehnané, urážlivé. Tento seriál možno zaradiť do kolónky kontroverzný. Zrejme viac pobúri ako poteší. Dá sa predpokladať, že najmä obyvatelia východného Slovenska nebudú nadšení vykreslením ich spôsobu života a zmýšľaním. Naopak tí na západe zrejme budú tento počin považovať za niečo totálne odtrhnuté od reality. Aspoň čiastočne.

mama na prenájom, bardy, zabranská, Čítajte aj Veľký deň pre Markízu! Štartuje nový denný seriál, ktorý musí prekonať aj Oteckov

© Autorské práva vyhradené

50 debata chyba
Viac na túto tému: #Alžbeta Ferencová #TV JOJ #Zuzana Mauréry #Milan Ondrík #seriál Iveta #televízna sezóna 2022/2023