Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Markíza si necháva zadné dvierka otvorené. Nad Susedmi a Hornou Dolnou nevyniesla definitívny verdikt

Pre historicky najúspešnejšie seriály bola jarná sezóna 2022 nateraz tou poslednou.

19.08.2022 06:00
Susedia, Horná Dolná Foto:
Pre Susedov a Hornú Dolnú bola jarná sezóna 2022 nateraz tou poslednou.
debata
danica hričová, Čítajte rozhovor Autorka jojkárskej Nemocnice: Dokážeme sa s divákmi pohrať bez toho, aby si to uvedomili

Televízie majú za sebou turbulentnú jarnú sezónu. Záujem divákov bol nevyspytateľný a záver sezóny poznačil skorý nástup teplého počasia, ktorý spôsobil ich vytratenie spred obrazoviek. Jarná sezóna tak bola poslednou aj pre dve dlhoročné komediálne stálice televízie Markíza – Susedov a Hornú Dolnú.

Televízia je vo vyjadreniach opatrná a napriek zastaveniu prác na oboch projektoch nevyslovila definitívny verdikt. „V našej práci sa nikdy nedá povedať, že niečo je skončené. Ako vidíme aj vo svete, veľmi veľa programov aj seriálov sa po nejakej pauze, veľakrát aj dlhšej, obnovuje. Videli sme to napokon aj pri Susedoch, ktorí sa v roku 2018 po 11-ročnej pauze vrátili na obrazovky s rekordnou sledovanosťou,“ uviedla v rozhovore pre Mediaklik programová riaditeľka televízií Markíza a Nova Silvia Majeská.

Silvia Majeská Čítajte rozhovor Silvia Majeská: Na konci dňa všetci diváci po celom svete chcú dobrý a strhujúci príbeh

Miliónoví Susedia

Sitkom Susedia uviedla Markíza na obrazovky v roku 2006. Nasadila ho opatrne až o 21.00 hod., no po mimoriadnom úspechu prvej série vysunula ďalšie dve do hlavného vysielacieho času o 20.00 hod.

Susedia dokázali k obrazovkám pritiahnuť viac ako milión divákov a Markíza si pripisovala 60-percentné podiely na trhu, čo v súčasnosti už len výnimočne dokážu televíziám zabezpečiť hokejový šampionát a štedrovečerné Tri oriešky pre Popolušku.

Hoci sa Susedia stali najúspešnejším pôvodným slovenským seriálom vyrobeným po roku 1989, tretia séria odvysielaná na jeseň 2007 bola kvôli nezhodám Petra Marcina a Andyho Krausa na dlhé obdobie poslednou.

Úspešný návrat po dlhoročnej pauze

Sitkom sa vrátil na obrazovky až po 11-ročnej prestávke v januári 2018 a nadviazal na svoj predchádzajúci úspech. Hoci jeho sledovanosť postupne klesala, prvé dva roky mal nadštandardnú sledovanosť.

Zlom nastal s nástupom pandémie na jar 2020, kedy Markíza stiahla Susedov z obrazoviek, ako sa stalo aj v prípade iných seriálov, a vrátila až v závere jesennej sezóny. To už museli ustúpiť novému seriálu Pán profesor a vysielali sa až v neskoršom programovom okne o 21.35 hod.

Záujem divákov postupne opadal a poslednú šancu dostal sitkom v úvode jarnej sezóny 2022, ktorá bola pre seriál poslednou. Jedná z hlavných predstaviteliek – Viki Ráková sa však z obrazoviek Markízy nevytratí, diváci ju uvidia na jeseň v celebritnej šou Tvoja tvár znie povedome.

tvoja tvár znie povedome, nové logo, Čítajte viac Posledné detaily o markizáckej šou sú odhalené! Toto je ženská zostava, ktorá bude baviť Slovákov

Koniec po ôsmich rokoch

Horná Dolná sa po svojom štarte v januári 2015 rovnako zaradila medzi najsledovanejšie televízne programy. Pilotnú epizódu testovala televízia, ako aj v prípade Susedov, v neskoršom vysielacom čase o 21.30 hod.

Od druhej epizódy už seriál otváral hlavný večerný program a v tomto programovom okne zostal aj s ďalšími štrnástimi sériami, menili sa len dni v týždni. Po tradičných pondelkoch si vyskúšal aj štvrtky a piatky. Časom sa však formát vyčerpával a musel sa vysporiadať so stratou divákov. Po ôsmich rokoch skončil, posledná klapka padla 26. mája 2022.

Úspech za hranicami Slovenska

Po obidvoch seriáloch siahli aj zahraničné televízie. Hornú Dolnú televízia predala maďarskej RTL, ktorá si nakrútila vlastnú verziu, poľská televízia Plus zas uviedla pôvodnú slovenskú verziu so simultánnym dabingom. Po Susedoch siahla slovinská televízia Pop TV, ktorá si nakrútila vlastnú verziu a odvysielala v rokoch 2008 až 2011 šesť sérií.

„Aj Susedia aj Horná Dolná sú absolútnymi unikátmi na slovenskom trhu, takže „nikdy nehovor nikdy“ v tomto prípade platí na sto percent. Momentálne sú práce na obidvoch seriáloch zastavené, ale ja osobne dúfam, že v budúcnosti sa dočkajú fanúšikovia ich pokračovaní. Nateraz je to však predčasná téma,“ uzavrela Majeská.

Pán profesor, Výnimočná Nikol, Nemocnica Čítajte aj Nemocnici budú konkurovať dva silné seriály. Markíza verí, že budú mať úspech

Špeciálna rozlúčka s Oteckami

Tretím dlhoročným seriálom, pre ktorý bola jarná sezóna 2022 poslednou, sú Oteckovia, ktorým patrili od 1. januára 2018 podvečery na Markíze. Za 4,5 roka priniesli 775 častí a prvé tri roky nemali na trhu konkurenciu.

Zlom nastal až na jar tohto roka, kedy sa presadila televízia Joj s reality šou Bez servítky. Markíza sa s Oteckami definitívne rozlúči celovečerným špeciálom, v ktorom sa do deja vrátia takmer všetky známe postavy. Odvysiela ho v stredu 31. augusta ako hlavný večerný program.

Zábery z nakrúcania finále Oteckov Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
Oteckovia finále.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #susedia #Horná Dolná #TV Markíza