„Príbeh je natoľko šialený, že by sa v skutočnosti nemohol stať.“ Skutočne? Dalo by sa namietať k podtitulu pripravovaného seriálu televízie Prima. Osemdielna séria Sedem schodov k moci totiž rozpráva príbeh ženy, ktorá vedela očariť, vedela si ísť za tvrdo za svojím, milovala luxus, vplyvných mužov a moc. Znalcom českej politickej scény posledných rokov to jednoducho musí niečo pripomenúť.

Inšpiráciu pre realizáciu seriálu Sedem schodov k moci našla televízia Prima v jednej z najväčších politických káuz posledných rokov v Českej republike. Sleduje životnú cestu a kariérny vzostup vidieckej servírky Anny Malej krok po kroku alebo schodík po schodíku, a to až do najvyšších politických poschodí a spálne ministra Tomáša Vichra. A potom? Potom to je už príbeh v Česku dobre známy…
Autorom námetu a scenára je publicista Josef Klíma. „Keď pred niekoľkými rokmi prebehla kauza Jany Nagyovej a Petra Nečasa, zaujal ma motív toho, ako sa dá do vysokej politiky dostať cez vzťahové záležitosti, pretože doteraz sa politici k moci dostávali väčšinou cez zákulisné čachre. Ale táto kauza ukázala inú možnosť,“ popísal svoj motív Klíma.
„Začal som si zhromažďovať materiály z okolia hlavnej aktérky, ale zároveň som ten príbeh posunul inam. Nechcel som sledovať kariéru jednej konkrétnej osoby. V hlavnej hrdinke je obsiahnutý príbeh žien, ktoré sa z najnižšieho stupňa spoločenského rebríčka dokázali dostať na jeho vrchol vďaka vzťahom,“ hovorí Klíma o téme seriálu.
Na scenári pracoval rok. „Písal som ho preto, že ide o unikátny príbeh. Ale aj ako varovanie, aby k niečomu takému už nikdy nemohlo dôjsť. V politike máme niekoľko príbehov, keď politik doma po vyčerpávajúcich rokovaniach v parlamente a vo vláde a po usilovnej snahe vyhnúť sa všetkým politickým nástrahám a pokušeniam nakoniec zistí, že jeho žena je oveľa nebezpečnejšia ako politickí oponenti,“ dodal Klíma.
Hlavné roly Anny Malej a Tomáša Vichra stvárnili Eva Josefíková a Jiří Vyorálek. Pre Evu Josefíkovú je úloha Anny Malej doposiaľ najväčšou hereckou príležitosťou. „Je to veľká rola a je skvele napísaná. Moja postava je žena mocná a mierne zákerná. Trúfam si povedať, že seriál osloví nielen atraktivitou politického prostredia. Nie je to téma v Česku televízne exponovaná,“ hovorí Eva Josefíková.
Aj Jiřího Vyorálka motivovala k prijatiu roly atraktivita témy. „Áno, je to veľká téma. V úvode seriálu je moja rola Tomáša Vichra ministrom kultúry, neskôr sa stáva premiérom, a nakoniec vydedencom. Je to príbeh chlapa, ktorý sa zblázni do inej ženy a pre ten vzťah obetuje všetko,“ popísal Jiří Vyorálek svoju úlohu s tým, že pre správanie svojej postavy má určité pochopenie. „Tiež som prežil chlapské pobláznenie. Nejaké spoločné momenty s Vichrom tam sú, ale veľmi by som to nerozvádzal,“ dodal pobavene.
V ďalších úlohách sa objavia aj slovenské herečky Alžbeta Stanková a Soňa Norisová či českí herci Tomáš Měcháček, Veronika Žilková, Jana Krausová, Michal Novotný, Michal Dalecký, Jiří Štrébl, držiteľka Českého leva Pavla Gajdošíková a v úlohe kľúčového novinára Karla Krčka Pavel Batěk.
„Do voľnej dramatizácie témy známej politickej kauzy sa púšťame prvýkrát. Josef Klíma na základe svojej dlhoročnej praxe a znalosti politického prostredia a politických káuz napísal zdanlivo šokujúci príbeh, ktorému nechcete ani veriť, že by sa v skutočnosti mohol stať. Bude na každom divákovi, akú mieru pravdivosti v ňom bude ochotný hľadať a nájsť,“ prezradila riaditeľka obsahu skupiny Prima Lenka Hornová. Seriál vznikol v réžii Jiřího Chlumského a Martina Koppa, slovenským divákom ho prinesie stanica Prima PLUS.
Premiérova asistentka, kvôli ktorej padla v Česku vláda. O čom bola tzv. kauza Nagyová?
Jana Nagyová (neskôr Nečasová) je bývalá vysoká štátna úradníčka a členka ODS, ktorá bola v roku 2013 zatknutá políciou kvôli organizovanému zločinu. Táto kauza vyústila do politickej krízy a po pár dňoch do demisie premiéra Petra Nečasa a pád jeho vlády. Po mesiaci bola Nečasová z väzby prepustená a vydala sa za Petra Nečasa.
Jana Nagyová začínala ešte v bývalom režime ako mzdová účtovníčka. Jej vzdelanie bolo zahalené tajomstvom, čo podporovalo šírenie informácií, že sa vyučila za predavačku. Kariéru rozbehla po vstupe do ODS a neskoršej spolupráci s prvým podpredsedom strany Petrom Nečasom, najmä potom, keď sa Nečas stal ministrom práce a sociálnych vecí a potom premiérom. Stala sa riaditeľkou jeho kabinetu a vyštudovala aj vysokú školu. Kritizovaná však bola za plagiátorstvo a nízku úroveň svojej diplomovej práce.
Polícia ju vyšetrovala v súvislosti s prijatím luxusných darov ako kožuchy, kabelky či hodinky v hodnote vyššej ako 400-tisíc eur. Najzávažnejšími obvineniami však boli korupcia v prípade troch poslancov ODS a najmä zneužívanie spravodajských služieb na sledovanie súkromných osôb, medzi nimi aj vtedajšej manželky Petra Nečasa. Ešte ako Nečasova milenka na ňu naliehala, aby sa rozviedla.