Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Viac európskych seriálov? EÚ tvrdo mení pravidlá pre internetové médiá

Ponuka audiovizuálnych internetových platforiem ako Amazon či Netflix, ktoré poskytujú službu video na požiadanie, bude musieť z 30 percent tvoriť európska tvorba. Novelu smernice v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu schválili poslanci Európskeho parlamentu.

06.10.2018 07:00
debata (7)

Prevádzkovatelia serverov pre zdieľanie videí takisto budú musieť od roku 2020 povinne odstraňovať obsah, ktorý podnecuje k násiliu a nenávisti.

„Klasické médiá, ako je televízia a rozhlas, už dnes musia plniť rad povinností voči svojim divákom a poslucháčom, ktoré sa doteraz na poskytovateľov služieb prostredníctvom internetu nevzťahovali. Hľadali sme vyvážené riešenie medzi tým, čo by sme si priali, teda kvalitný a bezpečný obsah, a medzi možnosťami poskytovateľov,“ uviedla česká europoslankyňa Michaela Šojdrová. Dodala, že hlasovanie uzavrelo dvojročnú diskusiu o podobe revízie smernice, na príprave ktorej sa podieľala.

Kvóty na európske diela v katalógoch streamovacích serverov majú za cieľ podporiť európsku kinematografiu. Opatrenia môžu jednotlivé krajiny EÚ zmierniť, pokiaľ nebude možné podmienky splniť. Miernejšie pravidlá môžu členské štáty tiež uplatňovať v prípadoch, že servery budú mať len nízku sledovanosť.

Limit minimálneho podielu európskej tvorby v ponuke sa týka spoločností, ktoré poskytujú platenú službu video na požiadanie, čo je obdoba internetovej verzie videopožičovne. Tieto spoločnosti tiež budú musieť prispievať na rozvoj európskej audiovizuálnej produkcie, a to buď priamymi investíciami do takého obsahu, či platbami do národných fondov. Výška príspevkov by mala proporčne vychádzať z tržieb služby videa na požiadanie v konkrétnych krajinách.

Súčasťou novely nie je žiadny systém automatického filtrovania nahraného obsahu, poskytovatelia služieb by mali mať vlastné účinné postupy, ako príspevky blokovať. Užívatelia navyše budú mať možnosť sporný obsah nahlásiť. V takomto prípade servery, okrem iného Facebook či YouTube, budú musieť rýchlo preveriť, či je všetko v poriadku.

"Poskytovatelia platforiem pre zdieľanie videí budú zodpovední za odstránenie obsahu, ktorý poškodzuje zdravý vývoj detí, ako je pornografia a násilie. Tento škodlivý obsah bude musieť byť odstránený okamžite, akonáhle sa objaví, vysvetlila Šojdrová ochranu detských užívateľov.

Smernica tiež poskytovateľom televízneho vysielania upravuje podmienky pre umiestňovanie reklamy. Tá teraz bude tvoriť maximálne 20 percent v časoch od 6:00 do 18:00 a od 18:00 do 24:00.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Amazon #facebook #YouTube #netflix #oseriáloch #Hulu