Mediálny dom OUR MEDIA SR (pravdask, mediaklik.sk, varecha.sk a birdz.sk) sa pripája k iniciatíve európskych vydavateľských organizácií ENPA a EMMA, ktoré pripravili otvorený list adresovaný verejnosti a tvorcom politík naprieč Európou. Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie o využívaní umelej inteligencie (AI) a o potrebe chrániť práva duševného vlastníctva vydavateľov, ktoré sú v súčasnosti často porušované bez ich súhlasu alebo primeranej kompenzácie.
Cieľom tejto iniciatívy je „zvýšiť informovanosť občanov EÚ a tvorcov politík o vplyve umelej inteligencie na duševné vlastníctvo v súvislosti s nadobudnutím účinnosti novej legislatívy EÚ,“ uvádzajú ENPA A EMMA. Ďalej chcú poukázať na nespravodlivosť toho, že veľké jazykové modely a generatívna AI profitujú z tlačového a kultúrneho obsahu bez súhlasu alebo spravodlivej kompenzácie autorov a vydavateľov.
Kľúčovým posolstvom je taktiež presadzovať prísne predpisy o umelej inteligencii a duševnom vlastníctve, ktoré sú v súlade s prioritami spomenutých organizácii pre poľské predsedníctvo a nadchádzajúcu prácu Komisie.
Zverejnenie listu, ktorý nájdete nižšie v plnom znení, je strategicky načasované pred zasadnutím poľského predsedníctva venovanému umelej inteligencii a kreatívnym odvetviam. OUR MEDIA SR sa k tejto výzve hlási nielen ako signatár, ale aj ako aktívny hlas za férové a zodpovedné nastavenie pravidiel pre digitálnu budúcnosť.
Otvorený list:
Vážený čitateľ,
ľudská tvorivosť a kultúra sú hybnou silou inovácií vrátane umelej inteligencie. Inovácie však nemôžu byť na úkor ľudskej tvorivosti a kultúry. Keď systémy Ul využívajú online tvorivý a kultúrny obsah – vrátane obsahu tlače – na podporu svojich vlastných služieb, neoprávnene profitujú z ľudskej práce.
Umelá inteligencia predstavuje dvojitú spoločenskú výzvu: ochranu základných práv občanov a zároveň prepojenie medzi obsahom vytvoreným ľuďmi a strojmi, ktoré ho využívajú. Keď generatívna umelá inteligencia využíva novinárske a redakčné materiály najmä na to, aby bez povolenia alebo odmeny vytvárala parazitický obsah podobný tlači s minimálnymi nákladmi a bez redakčného dohľadu, strácajú všetci.
Sme tiež svedkami znepokojujúceho nárastu online dezinformácií podporovaných umelou inteligenciou prostredníctvom generovania realistického, ale zavádzajúceho obsahu UI, ktorý sa šíri rýchlejšie, ako sa dá overiť.
V súčasných vnútroštátnych právnych predpisoch a právnych predpisoch EÚ chýbajú solídne ochranné prvky, ktoré by zabezpečili, že tvorcovia aj občania budú mať prospech z vývoja umelej inteligencie s náležitým ohľadom na transparentnosť, zodpovednosť a spravodlivú kompenzáciu, čo je veľmi dôležité.
Sme presvedčení, že z umelej inteligencie by mali mať prospech všetci vrátane občanov a poskytovateľov obsahu. Profesionálny kultúrny a tvorivý obsah je predsa nenahraditeľnou surovinou poháňajúcou revolúciu v oblasti UI, bez ktorej kvalitná UI nemôže existovať.
UI môže byť pozitívnou silou, ak sa bude čeliť špecifickým rizikám. Naliehavo žiadame novú Európsku komisiu, aby teraz konala a podporila prosperitu a udržateľnosť európskych médií, kultúry, informácií a demokratické zdravie našich spoločností.
EUROPEAN NEWSPAPER PUBLISHERS'ASSOCIATION – EUROPEAN MAGAZINE MEDIA ASSOCIATION – NEWS MEDIA EUROPE – EUROPEAN FEDERATION OF JOURNALISTS