Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Kto stojí za zoznamom „zakázanej literatúry“? Šimkovičová hodila zodpovednosť na radovú zamestnankyňu

Ministerstvo kultúry čelilo kritike konšpiračných a dezinformačných webov - podpísali sa totiž pod zoznam „zakázanej literatúry“, kde je aj Zem a Vek.

14.08.2024 13:23
Martiny Šimkovičová Foto: ,
Ministerka kultúry Martiny Šimkovičová počas tlačovej konferencie v Dvorane Ministerstva kultúry v Bratislave, 7. február 2024
debata (15)

Ešte počas utorka obehla niektoré slovenské médiá správa, že Ministerstvo kultúry vydalo zoznam zakázanej literatúry. Okrem konšpiračného časopisu Zem a Vek sa na ňom mali ocitnúť knihy od Hitlera, Mariána Magáta či vraha zo Zámockej ulice.

„Dočítame sa v ňom aj o tom, že takéto diela môžu podporovať vieru v konšpiračné teórie. Lepšie by som podobný dokument nenapísala ani ja, ktorá sa na extrémizmus a dezinformácie špecializuje celý profesijný život,“ píše Bihariová na sociálnej sieti. Práve ona tvrdí, že tento dokument vydala ministerka Šimkovičová.

„Mimochodom, ide o štandardný, edukatívny materiál pre zamestnancov ministerstva, nič zvláštne sa za tým neskrýva. Teda až do momentu, keď sa na jeho obsah pozrieme prizmou pani ministerky… Aké diela sa dostali na zoznam pani ministerky? Časopis Zem a vek. Židokracia od väzobne stíhaného Mariána Magáta, ale aj manifest teroristu zo Zámockej ulici,“ píše Bihariová.

Video

„Gratulujem redakcii Zem a vek a pánovi Magátovi, ktorí sa vďaka pani ministerke ocitli vo vybranej spoločnosti autorov ako Hitler, Alex Jones, Stalin a ďalší, ktorým pochopiteľne nebudem robiť reklamu. Správne, pani ministerka, takto sa má bojovať proti konšpirátorom a radikálom! Škoda, že ste sa týmto zoznamom nestihla pochváliť v dnešnej Infovojne…,“ píše v statuse poslankyňa Progresívneho Slovenska.

Čo na to ministerstvo?

K téme sa vyjadrila aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Spravila tak po kritike jej vlastných fanúšikov. Tvrdí, že dokument ona sama nevidela. „V prípade medializovaného dokumentu, ktorý bol odoslaný zamestnancom ministerstva kultúry išlo o osobnú iniciatívu zamestnankyne Referátu krízového riadenia, bezpečnosti štátu a utajovaných skutočností,“ tvrdí Šimkovičová na sociálnej sieti Telegram.

„O svojom úmysle distribuovať tento dokument všetkým zamestnancom Ministerstva kultúry SR a príslušným organizáciám vopred neinformovala nikoho z vedenia ministerstva. Materiál zaslala na vedomie do kancelárie ministerky na podpis iba ako informatívny materiál, ktorý bol rezortu doručený z NBAC, a to bez akéhokoľvek ďalšieho komunikovania svojho zámeru, čo s ním chce ďalej robiť,“ tvrdí.

SR MK Šimkovičová Machala TK BAX Čítajte viac „Konšpirátorka, ktorá robí čistky v slovenskej kultúre.“ O Šimkovičovej krokoch píšu zahraničné médiá

„V tom čase ministerku kultúry zastupoval jeden zo štátnych tajomníkov, ktorý ho vzal na vedomie svojím podpisom. Pokyn o distribuovaní tohto materiálu nikto z vedenia nikdy nevydal, ani nepodpísal,“ píše v stanovisku.

„Rezort kultúry zároveň zdôrazňuje, že sa v žiadnom prípade nejedná o zoznam zakázanej literatúry, ktorý by vydala ministerka kultúry alebo oficiálne Ministerstvo kultúry SR,“ tvrdí Šimkovičová na Telegrame.

Ide o ďalší problém, ktorý musí ministerstvo riešiť. V posledných mesiacich Šimkovičová odvolala množstvo ľudí z rôznych rád, riaditeľa SND či riaditeľku SNG a podarilo sa jej pretlačiť novelu zákona o RTVS, teraz STVR. Od zmeny názvu uplynul mesiac a pol a verejnosť doteraz nevidela novú vizuálnu identitu.

Protest proti Šimkovičovej a Suskovi Fotogaléria - 42 fotiek Všetky fotky
Protestné zhromaždenie proti ministrom Borisovi...

Slovensko sa opäť dostalo aj do svetových médií. Tentokrát ich zaujalo dianie na ministerstve kultúry. Martina Šimkovičová čelí kritike zástupcov divadiel, umelcov, médií ale aj bežných ľudí, ktorí v počte takmer 10 000 vyšli v pondelok do ulíc. Ešte viac ich protestovalo v utorok.

The Guardian vo svojom článku o „čistkách v slovenskej kultúre“ pripomína, že Matej Drlička bol Martinou Šimkovičovou odvolaný len pár dní po tom, čo získal prestížne francúzske ocenenie. Toto rešpektované médium tiež pripomína, že Šimkovičová bola v roku 2018 nominovaná na homofóbku roka a tiež jej nútený odchod z televízie po príspevkoch na sociálnych sieťach namierených proti utečencom.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová