Slovensko sa opäť dostalo do svetových médií. Tentokrát ich zaujalo dianie na ministerstve kultúry. Martina Šimkovičová čelí kritike zástupcov divadiel, umelcov, médií ale aj bežných ľudí, ktorí v počte takmer 10 000 vyšli v pondelok do ulíc. Ešte viac ich protestovalo v utorok.
The Guardian vo svojom článku o „čistkách v slovenskej kultúre“ pripomína, že Matej Drlička bol Martinou Šimkovičovou odvolaný len pár dní po tom, čo získal prestížne francúzske ocenenie. Toto rešpektované médium tiež pripomína, že Šimkovičová bola v roku 2018 nominovaná na homofóbku roka a tiež jej nútený odchod z televízie po príspevkoch na sociálnych sieťach namierených proti utečencom.
Čítajte viac Kritikov svojej práce chcú trestať: Šimkovičová a Machala chcú odškodné od komikov či novinárov„Keď Šimkovičová na jeseň minulého roka prevzala portfólio kultúry, okamžite sa ozvali varovné signály,“ poznamenal Albin Sybera z think tanku Visegrad Insight. Editor sekcie európskej kultúry v The Guardian si všimol aj nového šéfa Slovenskej národnej galérie a jeho údajný záujem o čínsku medicínu.
Tento týždeň, rovnako ako už predtým, zaujali intenzívne čistky v slovenskom rezorte kultúry aj viaceré rešpektované zahraničné médiá. Frankfurter Allgemeine už v apríli písal o Šimkovičovej ako o „konšpiračnej teoretičke na čele ministerstva kultúry“, teraz tento výraz používajú aj ďalšie svetové médiá.
Obsiahly článok o situácii na Slovensku, vrátane detailov o krokoch Martiny Šimkovičovej, publikoval v nedeľu na poludnie aj The Sunday Times. Téme sa zoširoka venoval aj The Guardian, čo pri správach o Slovensku nie je bežné.
Čítajte viac Anti-cena Homofób roka 2024 nebude. Dôvodom je strachV článku s názvom „Slovensko sa v rámci „razie v umení“ zbavuje šéfov Národného divadla a galérie“ The Guardian podrobne vysvetľuje situáciu v našich najvýznamnejších kultúrnych inštitúciách.
The Guardian píše: „Keď slovenská ministerka kultúry minulý utorok odvolala riaditeľa najstaršieho a najvýznamnejšieho divadla v krajine, medzi dôvodmi, ktoré uviedla, bol ‚politický aktivizmus‘, údajné uprednostňovanie zahraničných operných spevákov pred slovenskými a dokonca aj incident s krištáľovým lustrom.“
The Times spomenul, že Šimkovičová chcela policajne vyšetrovať umelkyňu, ktorá ešte začiatkom roka spustila petíciu za jej odvolanie. „Sme svedkami rozširovania radikálne pravicových pozícií do hlavného prúdu Slovenska,“ povedal pre The Guardian člen stredoeurópskeho politického think-tanku Visegrad Insight Albin Sybera.
Dianie u nás si dlhodbo všímajú novinári z USA, z Veľkej Británie ale aj z Nemecka či z Českej Republiky, kde sa o našej politickej situácii píše takmer denne.