Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Šimkovičová prišla na festival Východná v kroji. „Rýchlokvasená národniarka,“ skritizovali ju folkloristi

Ministerka si na festival obliekla kroj. Namiesto chvály si však vyslúžila kritiku.

08.07.2024 10:21
ministerka kultúry Martina Šimkovičová počas... Foto:
Galaprogram uzavrel 69. ročník folklórneho festivalu vo Východnej
Video

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa cez víkend zúčastnila folklórneho festivalu Východná. „Folklórny festival Východná je srdcom nášho kultúrneho dedičstva a tento ročník opäť ukázal, že slovenský folklór má čo ponúknuť nielen nám, ale aj medzinárodnému publiku. Ďakujem Národnému osvetovému centru, obci Východná a všetkým organizátorom, umelcom a návštevníkom, ktorí prispeli k úspešnému priebehu tohto výnimočného podujatia,“ uviedla ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ktorá zároveň ocenila, že festival prebehol v pokojnej atmosfére.

Ministerka si na festival obliekla kroj. Namiesto chvály si však vyslúžila kritiku. Folkloristi totiž hovoria o tom, že ku kroju treba mať skutočnú úctu a nepoužívať ho len na lacné promo. Podľa stránky Slovenský folklór bez fejku bol inšpiráciou zrejme kroj z Myjavy.

Kroj však nie sú len šaty, patrí k nemu aj správna obuv a úprava vlasov. Ministerka si však ku kroju obula sandále a vlasy si nechala rozpustené. „Štandardný problém týchto rýchlokvasených národniarok, pre ktoré je hon za mladosťou životným poslaním. Ale nie je to len prehrešok voči tradíciám a správnemu ustrojeniu, je to aj rúhanie a nevďak, pretože čepiec je symbolom toho, že žena má alebo mala manžela, deti, rodinu. Bolo dobrým zvykom byť na to všetko hrdá a tak si ženy s hrdosťou upravovali vlasy a nosili čepiec, či šatku. Kroj nie je LEN odev,“ píše stránka.

Príspevok komentovali desiatky ľudí, ktorí ministerke vyčítajú neústu ku kroju. Niektorí však pridali fotografiu Zuzany Čaputovej, ktorá bola oblečená v kroji bez čepca. V danom prípade však kroj dostala na skúšku od folkloristov, nešlo o plánovaný odev ako v prípade ministerky.

Stránka v minulosti upozornila aj na košeľu štátneho tajomníka Lukáša Machalu. Pravdepodobne neúmyselne si totiž na seba zobral košeľu s ukrajinským ľudovým vzorom.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová