Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Šimkovičová reaguje na trestné oznámenie: Odmieta bezdôvodnú šikanu, ústavný činiteľ nie je štvaná zver

IĽP podal trestné oznámenie na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu.

04.07.2024 12:00 , aktualizované: 05.07.2024 08:05
Martina Šimkovičová Foto:
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.
debata (23)

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) vo štvrtok 4. júla podala na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS). IĽP má podozrenie, že výrokmi v rozhovore (3. 7.) pre portál Topky.sk sa dopustila šírenia a podpory rasizmu a antisemitizmu.

Ministerka povedala: “Európa vymiera. Nerodia sa nové deti, pretože tu je pretlak LGBTI. A zvláštne je, že pri bielej rase.”

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová je známa svojím pôsobením v dezinformačných online médiách a počas svojho pôsobenia vo funkcii ministerky sa opakovane dostala do konfliktov s umelcami a umelkyňami, ale aj mimovládnymi organizáciami a aktivistami a aktivistkami za ľudské a menšinové práva.

Zuzana Ťapáková Čítajte aj V jeden deň prišli o stoličku dvaja riaditelia: V STVR skončila aj bývalá šéfka Markízy

Riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher uviedol, že podpora rasizmu a antisemitizmu nemá v Európe v roku 2024 čo hľadať a vyzýva ministerku Šimkovičovú, aby okamžite odstúpila. “Aj výroky verejne činných osôb, ktoré sa nedajú nazvať inak ako šírenie nenávisti, podnecujú homofóbiu, rasizmus a antisemitizmus. Žiaľ, kvôli tomu strašnému útoku na Zámockej vieme, že od slov k činom nie je ďaleko. Podpora a šírenie homofóbie na Slovensku, stále nie sú postavené mimo zákon, no rasizmus a antisemitizmus áno, a preto očakávame, že orgány činné v trestnom konaní pani Šimkovičovú odstíhajú v plnom rozsahu zákona," hovorí Weisenbacher.

“Máme podozrenie, že predmetná osoba sa dopustila porušenia § 423 a § 424 Trestného zákona, teda hanobenia rasy a podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Vzhľadom na to, že tieto skutky spáchala ako verejný činiteľ podľa písmena c) odseku 3 Zákona č. 300/2005 Z. z., môže prichádzať do úvahy aj odňatie slobody na dva až päť rokov. Je nepochopiteľné, ako môže členka vlády SR hovoriť v takýchto intenciách o ‚bielej rase‘, akoby židovské alebo rómske deti boli neželané, akoby Slovensko nebola republika svojich občanov a občianok, ale akési kmeňové spoločenstvo postavené na etnickej a rasovej príslušnosti,” vysvetlil právnik IĽP Daniel Grejták.

Igor Slanina Čítajte aj Nový šéf STVR: Ponuku som prijal po zvážení všetkých okolností, v RTVS som pracoval päť rokov

Aktualizácia:

Reakcia ministerstva kultúry

Ministerka Šimkovičová sa v piatok 5. júla prostredníctvom odboru komunikácie vyjadrila, že odmieta ďalšiu bezdôvodnú šikanu voči jej osobe a je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ štvanou zverou.

„Výroky pána Weisenbachera a Grejtáka sú absolútne scestné. Hraničia s porušovaním ľudských a občianskych práv ministerky kultúry. Jednak bezprecedentným spôsobom napádajú ústavné právo občianky Slovenskej republiky na slobodu prejavu a manipulujú verejnú mienku nekvalifikovanou právnou analýzou subjektívnej aj objektívnej stránky trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Je neprípustné, aby bol ústavný činiteľ štvanou zverou, ktorú sa mimovládne organizácie podporované rôznymi zahraničnými investormi snažia uloviť len preto, lebo vyjadruje svoj slobodný a legitímny názor, ktorým nikoho neuráža ani neponižuje,“ uviedla v stanovisku riaditeľka Odboru komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská.

„Ministerka kultúry Martina Šimkovičová žiadnym výrokom úmyselne ani z nedbanlivosti neporušila trestný zákon. Je to človek so silným humánnym cítením a empatiou, preto zvažuje občianskoprávne aj trestnoprávne kroky voči neoprávneným zásahom do jej osobnej integrity,“ uzavrela Bačinská.

Sloboda prejavu nezahŕňa slobodu od kritiky

IĽP sa vyhradzuje voči argumentu, že zasahuje do slobody prejavu Martiny Šimkovičovej ako občianky. „Ministerku Šimkovičovú kritizujeme v súvislosti s jej verejnou, politickou činnosťou, momentálne dokonca v pozícii členky vlády. Ak takúto kritiku nevie zniesť, mala by odstúpiť. Občania a občianky SR majú právo kritizovať vládu SR a naša organizácia je občianske združenie,“ reagoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

„Sloboda prejavu nezahŕňa slobodu od kritiky. Zároveň nerozumieme tvrdeniu o “štvanej zveri”, chce tým hádam ministerstvo povedať, že pre pani Šimkovičovú neplatí zákon rovnako ako pre ostatných a preto nemôže byť na ňu ani len podané trestné oznámenie?“, dodal Weisenbacher.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Martina Šimkovičová #Inštitút ľudských práv