Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Potvrdené: Prestížne české médium štartuje na Slovensku. Na čele stojí bývalá tvár z RTVS

Kampaň na podporu novej televízie formou crowdfundingu by sa mala odštartovať už čoskoro.

02.07.2024 09:43
dvtv Foto:
debata (6)

1. júla na Slovensku vznikla slovenská pobočka DVTV. Na jej čele stojí dlhoročný moderátor RTVS Miroslav Frindt, píše o tom SME.

Prvé informácie o vzniku nového projektu prezradila to Daniela Drtinová, ktorý je spoluzakladateľkou DVTV. „Taktiež už môžem prezradiť, že chystáme nový projekt na Slovensku,” vyjadrila sa pre Českú televíziu Daniela Drtinová. Bližšie informácie zatiaľ nie sú známe, je však pravdepodobné, že v novej televízii by mohli nájsť svoje miesto aj novinári, ktorí boli na očiach verejnosti kvôli sporom v redakciách – či už ide o redaktorov a redaktorky TV Markíza, TV JOJ, TA3 či RTVS.

Nateraz nie je známe, kto bude tvárami novej internetovej televízie spolu s ním. Dohoda s českou DVTV sa rodila mesiace. Plánujú sa spoliehať na peniaze od divákov a nebyť závislí na sponzoroch. „Chceme poskytovať obsah nezávislý od sponzorov, partnerov, investorov a reklamy. Tak ako česká, aj slovenská online televízia DVTV bude závislá výlučne na podpore divákov, aby sme mohli robiť kvalitnú žurnalistiku, pýtať sa každého rovnako, mať na každého rovnaký meter,“ povedal Frindt v rozhovore pre SME.

Šimkovičová Čítajte viac Ministerka Šimkovičová zastaví filmy, ktoré sa nepáčia vláde, tvrdí Danko. „Umenie neukradnete,“ reaguje známy herec

Nateraz tvrdí, že o ďalších tvárach nie je rozhodnuté. Nevylúčil však mená Michala KOvačiča či Jany Krescanko Dibákovej, s ktorými však vraj zatiaľ nehovoril. Mediaklik oslovil Michala Kovačiča s otázkou, či bude súčasťou DVTV ale nateraz neodpovedal.

Kampaň na podporu novej televízie formou crowdfundingu by sa mala odštartovať už čoskoro. Prvý obsah by mal pribudnúť do mesiaca. „Prvý obsah by sa mal objaviť po vyčíslení crowdfundingu. Bude to buď k 15. júlu alebo k prvému augustu. Nie je to ešte definitívne doriešené,“ tvrdí. Televízia bude fungovať formou predplatného.

Na novej platforme by mali, podobne ako v Českej republike, zaznievať rôznorodé názory. „Platforma má obsahovať viaceré názory, aj také menej prijateľné. Samozrejme, nehovorím o konšpirátoroch, ale možno o nejakých netypických názoroch, alebo o okrajových pohľadoch na niektoré veci,“ tvrdí Frindt pre SME.

Na Slovensko mieri aj ďalší projekt

Na Slovensko sa chystá aj pobočka Rádia Slobodná Európa. Rádio, ktoré je známe svojou históriou boja proti komunistickým režimom, plánuje rozšíriť svoje pôsobenie v strednej Európe.

budova RTVS Mlynská dolina Čítajte viac Dohoda na poslednú chvíľu: Na čelo STVR sa postaví človek, ktorého Machaj kedysi vyhodil

Rádio Slobodná Európa spustilo svoje vysielanie v Maďarsku v reakcii na rastúce obavy z rozkladu slobody médií pod vedením vlády Viktora Orbána. Tento krok bol prijatý s veľkým záujmom verejnosti a médií, ktoré vnímajú rádio ako dôležitý zdroj nezávislých informácií v čase, keď sú mnohé médiá v Maďarsku pod politickým tlakom. Podobná situácia by sa mohla zopakovať aj u nás.

Rádio Slobodná Európa (plný anglický názov Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL)) je rozhlasová organizácia založená Kongresom USA pre šírenie objektívnych informácií v diktátorských režimoch. RFE začala prevádzku v Mníchove dňa 1. mája 1951 v češtine. Prvá veta znela: Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa…

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #DVTV