Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Nový šéf STVR: Ponuku som prijal po zvážení všetkých okolností, v RTVS som pracoval päť rokov

Vedením Slovenskej televízie a rozhlasu je dočasne poverený Igor Slanina.

01.07.2024 17:30
Igor Slanina Foto:
Vedením Slovenskej televízie a rozhlasu je dočasne poverený Igor Slanina.
debata (3)

Zástupcom generálneho riaditeľa Slovenskej televízie a rozhlasu sa s účinnosťou od 1. júla stal Igor Slanina. Do funkcie ho vymenoval podpredseda Národnej rady poverený výkonom právomocí predsedu Peter Žiga. „Meno štatutára je výsledkom diskusie a dohody koaličných partnerov. Igor Slanina získal dôveru ako skúsený manažér a spĺňa zákonné kritériá,“ uviedla Kancelária Národnej rady SR. Vo funkcii štatutárneho zástupcu bude pôsobiť do 30. septembra.

Ľuboš Machaj Čítajte viac Dva roky na čele RTVS: Končí sa éra Ľuboša Machaja. Čo rezonovalo v telerozhlase pod jeho vedením?

„Do Slovenskej televízie a rozhlasu prichádzam ako manažér, ale aj ako človek, ktorý v nej prednedávnom päť rokov pracoval a ktorému aj ľudsky záleží na osude verejnoprávneho média. Verím, že práve osobná pracovná skúsenosť s verejnoprávnou inštitúciou bude mojou výhodou,“ uvádza Slanina.

„Uvedomujem si, že verejnoprávna inštitúcia prežíva na Slovensku komplikované obdobie a že momentálne zažívame aj celospoločensky náročné časy. Ponuku dočasne viesť STVR som prijal po zodpovednom zvážení všetkých rozhodujúcich okolností a mojou prioritou bude, aby si STVR plnila svoju verejnoprávnu funkciu," konštatuje Slanina.

V najbližších dňoch sa chce zamerať najmä na nastavenie procesov a riešení súvisiacich s prechodom RTVS na STVR. „Absolvujem stretnutia so súčasným manažmentom, ako aj s ďalšími zamestnancami. Od začiatku sa budem snažiť realizovať kroky, ktoré budú viesť k stabilizácii situácie smerom dovnútra inštitúcie, a teda ku všetkým zamestnancom a spolupracovníkom televízie a rozhlasu, ako aj navonok smerom k širokej verejnosti,“ približuje svoje plány Slanina.

RTVS generálny riaditeľ Machaj Čítajte viac Machaj tesne pred odchodom z RTVS: Do politiky sa nechystám, čoskoro predstavím nový projekt

Igor Slanina v RTVS pracoval v ére predchádzajúceho riaditeľa Jaroslava Rezníka – od septembra 2017 do augusta 2022 – na pozícii riaditeľa Media RTVS, dcérskej spoločnosti RTVS, ktorá je predajcom vysielacieho priestoru vyhradeného pre mediálnu komerčnú komunikáciu na televíznych a rozhlasových programových službách RTVS.

Predtým takmer 20 rokov pôsobil na rôznych manažérskych pozíciách v spoločnosti Akzent Media, z toho 13 rokov ako jej riaditeľ. V rokoch 2015 – 2017 bol predsedom predstavenstva a riaditeľom akciovej spoločnosti Technické služby Starého Mesta v Bratislave.

Okrem Igora Slaninu je už známy aj ďalší člen nového manažmentu STVR. Rozhlasovú zložku STVR bude viesť Roman Bomboš, doterajší šéf Rádia Slovensko. Od 1. júla nahradí na poste riaditeľa Slovenského rozhlasu Ľuboša Černáka.

rtvs Čítajte viac Známy je prvý člen nového manažmentu STVR. Bude viesť Slovenský rozhlas

Nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase nadobudol platnosť v pondelok 1. júla, prezident SR Peter Pellegrini ho podpísal v nedeľu 30. júna. Zákon mení kreovanie orgánov telerozhlasu. O voľbe generálneho riaditeľa bude rozhodovať deväťčlenná rada, bude mať i kompetenciu riaditeľa odvolať.

Vzniká i nový poradný orgán rady – deväťčlenná etická komisia, ktorá bude dohliadať na dodržiavanie etických noriem novinárskej práce v STVR. Funkčné obdobie generálneho riaditeľa sa predlžuje z piatich na šesť rokov, mesačná odmena členov rady aj generálneho riaditeľa sa navýši.

Zákon takisto stanovuje povinnosť zabezpečiť programy zamerané na krajanskú komunitu v zahraničí, kvantifikuje aj povinný podiel vysielania regionálnych štúdií a zaradiť každý deň do vysielania štátnu hymnu SR v čase od 23:30 do 00:30 hod.

Opozičné strany PS, KDH a SaS oznámili, že podávajú pre zákon o STVR ústavnú sťažnosť a žiadajú aj pozastavenie účinnosti legislatívnych zmien. Za zmenou vidia snahu o politické ovládnutie inštitúcie, dosadenie si vlastných nominantov do vedenia inštitúcie, a nie ambíciu zlepšiť stav v RTVS.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #personálne zmeny #STVR