Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Vznikla STVR, no Slováci si zmenu vôbec nevšimnú. Stále vysiela ako RTVS

Novou verejnoprávnou inštitúciou je od dnešného dňa Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

01.07.2024 10:20
RTVS logo Foto:
debata (21)

Prezident SR Peter Pellegrini na poslednú chvíľu, v nedeľu večer, podpísal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa tak na STVR. Dňom účinnosti zákona, od 1. júla zanikla funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

stránka stvr na Facebooku Čítajte viac Bizár po slovensky: Ľudia predbehli štát, STVR si na internete ani neškrtne

„Dnešným dňom bol zavŕšený niekoľkomesačný náročný proces. Verím, že nová inštitúcia bude spĺňať všetky atribúty verejnoprávneho média. Moje poďakovanie patrí všetkým tým, ktorí sa na príprave zákona podieľali a podporili ho,“ povedala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

Čo vidí divák a počuje poslucháč

Divák si zmenu RTVS na STVR zatiaľ nevšimne. Na obrazovke sú relácie stále označené logom RTVS. Rovnako Rádio Slovensko svoje spravodajské relácie uvádza pod starou znelkou ako Správy RTVS. Ako sme si sami pozreli, v spravodajských reláciách v televízii ani rádii sa nič nezmenilo.

Ranné Správy RTVS odvysielané v pondelok 1.... Foto: RTVS
Správy RTVS Ranné Správy RTVS odvysielané v pondelok 1. júla 2024.

Už dnes by však diváci mali okolo polnoci postrehnúť zmenu. Nová televízia bude mať povinnosť zaradiť každý deň do vysielania štátnu hymnu SR v čase od 23:30 do 00:30 hod.

Nejasné medziobdobie

Do zvolenia prvého generálneho riaditeľa novej STVR bude inštitúciu viesť zástupca vymenovaný podpredsedom parlamentu Petrom Žigom, ktorý parlament vedie namiesto Petra Pellegriniho po zvolení za prezidenta SR. Budúceho riadneho šéfa STVR bude voliť až Rada STVR v novom zložení. Jeho zvolenie však prichádza do úvahy začiatkom októbra. Kto bude dovtedy štatutárnym zástupcom, nie je známe.

Na nedotiahnuté procesy pri vzniku novej inštitúcie upozornil aj končiaci riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj na tlačovej konferencii minulý týždeň. „Mal by prísť štatutárny zástupca, no doteraz nikto nepovedal, kto,“ uviedol s tým, že očakával štandardnú komunikáciu, aby bolo pár dní pred skončením jeho mandátu jasné, komu má odovzdať kompetencie.

rtvs Čítajte viac Známy je prvý člen nového manažmentu STVR. Bude viesť Slovenský rozhlas

„To je tiež akési znamenie toho, akým spôsobom politici rešpektujú nezávislý verejnoprávny priestor,“ skonštatoval. Zdôraznil, že do zvolenia nového generálneho riaditeľa nastane trojmesačné vákuum, pretože štatutár nemá kompetencie podpisovať zmluvy nad 200-tisíc eur, pričom zmluvy nad 100-tisíc eur musí schvaľovať Rada STVR, ktorá ešte tiež nebude zvolená.

Zásadné zmeny v novej STVR

Nového riaditeľ bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. „V zmysle nového zákona vznikne Rada STVR, v ktorej bude 4 členov menovať minister kultúry menovacím dekrétom, z toho jedného na návrh ministra financií. Zvyšných 5 členov sa bude voliť v pléne Národnej rady SR – väčšinou. Funkčné obdobie člena Rady bude 6 rokov a po novom nebudú rotovať,“ uvádza ministerstvo kultúry.

Ľuboš Machaj Čítajte viac Dva roky na čele RTVS: Končí sa éra Ľuboša Machaja. Čo rezonovalo v telerozhlase pod jeho vedením?

Zmeny sa dotknú aj spôsobu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa. Toho bude voliť a odvolávať Rada jednoduchou väčšinou 5:4. Funkčné obdobie generálneho riaditeľa sa predlžuje z piatich na šesť rokov. Rada bude okrem iného schvaľovať uzavretie zmlúv STVR s tretím subjektom, ak výška plnenia zo zmluvného vzťahu prevyšuje sumu 1,5 milióna eur. Mesačná odmena členov rady aj generálneho riaditeľa sa navýši.

Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. „Jej úlohou bude zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov a dodržiavaniu iných etických princípov zamestnancov STVR a externých spolupracovníkov. Zložená bude z 9 členov,“ vysvetľuje rezort kultúry.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #STVR