Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Kovačič dostal v Markíze výpoveď. Vedeniu televízie posiela tvrdý odkaz

Moderátor Michal Kovačič v TV Markíza končí.

28.06.2024 12:40
Michal Kovačič Foto:
Moderátor Michal Kovačič.
debata (146)

„Dnes som v televízii Markíza po 16-tich rokoch dostal výpoveď. Bez súhlasu odborov je neplatná, napriek tomu sa manažment rozhodol ísť cestou porušenia zákona. Za to, že som povedal vo verejnom záujme pravdu. Brániť sa voči tomu sa, žiaľ, dá už len súdnou cestou,“ uviedol v statuse na sociálnej sieti Kovačič.

Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík už pred pár dňami uviedol, že s Michalom Kovačičom ďalej nepočítajú ako s tvárou televízie. Jeho konanie v poslednom vydaní politickej diskusie Na telo považujú za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.

„To bolo absolútne zneužitie vysielacieho priestoru a hrubé porušenie pracovnej disciplíny, ktoré ako zamestnávateľ nemôžeme akceptovať,“ uviedol Gažík. So štrajkovým výborom, na ktorého čele stojí Kovačič, momentálne vedenie televízie nekomunikuje. „S odborovou organizáciou komunikujeme spôsobom, ktorý je v súlade s našimi povinnosťami zamestnávateľa,“ objasnil Gažík.

Kovačič do televízie Markíza nastúpil ako redaktor pred 16 rokmi, posledných päť rokov, od 16. septembra 2018, bol tvárou politickej relácie Na telo. „Po 16-tich rokoch opúšťam najlepší spravodajský tím na Slovensku, ale veľmi mu držím palce a nielen počas dvojmesačnej výpovednej doby, ale aj potom mu budem určite pomáhať akokoľvek bude potrebovať v boji za slobodu v médiách,“ uzatvára svoje vyjadrenie Kovačič.

Ľuboš Machaj Čítajte aj Dva roky na čele RTVS: Končí sa éra Ľuboša Machaja. Čo rezonovalo v telerozhlase pod jeho vedením?

Kauzu, ktorá vyústila do protestov zamestnancov a výpovede Kovačičovi, spustilo vyjadrenie Kovačiča v závere vysielania Na telo (26. 5.), kde vyhlásil, že v televízii Markíza prebieha snaha o cenzúru. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS s tým, že boj o „orbanizáciu“ médií prebieha aj v ostatných televíziách. Markíza obvinenia z cenzúry odmietla a Na telo aj jeho internetovú verziu Na telo Plus okamžite stiahla z obrazovky.

Kovačič neskôr na sociálnej sieti napísal, že mu v televízii oznámili, že už preňho nemajú prácu a má ísť domov, kým sa mu neozvú. Za Kovačiča sa postavili tisíce ľudí, ktorí sa podpisovali pod petíciu na zachovanie relácie Na telo. Podporu mu vyjadrili aj zamestnanci Markízy, ktorí vstúpili do štrajkovej pohotovosti. K ostrému štrajku však už nedošlo a situácia v televízii sa upokojila.

Problémom čelia aj politické diskusie v ostatných televíziách. S odchodom moderátorky sa musela vysporiadať televízia JOJ v prípade jej politickej diskusie Na hrane. Jana Krescanko Dibáková sa po prezidentských voľbách rozhodla po 22 rokoch z televízie odísť a Jojka Na hrane zrušila.

Diskusná relácia V politike na ta3 zažila výrazne zmeny už koncom októbra minulého roka. Z relácie vtedy odišiel Rastislav Iliev, ktorý ju moderoval dva a pol roka. Na moderátorskom poste sa od apríla 2022 striedal s Richardom Dírerom. Ten oznámil svoj odchod z televízie len pred nedávnom. Televízia našla náhradu vo vlastných radoch, V politike moderuje Braňo Král.

Otázniky visia tiež nad budúcnosť moderátorov RTVS – Martou Jančkárovou a Marekom Makarom – v diskusii O 5 minút 12. Poslanec Roman Michelko (nominant SNS) avizoval ich koniec na jeseň, neskôr sa za svoje slová ospravedlnil s tým, že politikom neprináleží ovplyvňovať výber moderátorov.

© Autorské práva vyhradené

146 debata chyba
Viac na túto tému: #personálne zmeny #TV Markíza #Michal Kovačič