Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Markíza má pre Kovačiča pripravenú výpoveď: Odborári nesúhlasia

Televízia už niekoľkokrát komunikovala, že Kovačič stratil ich dôveru.

25.06.2024 17:03
TV Markíza, Záhorská Bystrica Foto:
Sídlo televízie Markíza v Záhorskej Bystrici.
debata (5)

Televízia Markíza má už pre Michala Kovačiča prichystanú výpoveď. Poslala ju na prerokovanie spravodajským odborom, tí žiadajú, aby ju stiahla. Sľubujú, že potom zrušia štrajkovú pohotovosť.

„Ak sa manažment televízie rozhodne Michala Kovačiča prepustiť aj napriek nesúhlasu odborovej organizácie, budeme to považovať za nezákonné skončenie pracovného pomeru,“ píšu v stanovisku odborári z televízie.

„Letná prestávka poskytuje ideálny priestor na pokojnú vzájomnú diskusiu o vzniknutej situácii. Zachovanie najúspešnejšej politickej debaty s najlepším slovenským moderátorom je totiž v záujme všetkých – televízie, redakcie a hlavne divákov. Žiadame aj nášho kolegu Michala Kovačiča, aby v takom prípade záväzne deklaroval, že k podobnému vystúpeniu vo vysielacom čase vysielateľa už nikdy nedôjde,“ píšu v stanovisku odbory.

Michal Kovačič Čítajte viac Riaditeľ Markízy: S Kovačičom ako s tvárou televízie nepočítame, zneužil vysielací priestor

Televízia však už niekoľkokrát komunikovala, že Kovačič stratil ich dôveru. Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík v rozhovore pre Postoj povedal, že s Michalom Kovačičom už nepočítajú ako s tvárou televízie. „Konanie Michala Kovačiča ako nášho zamestnanca považujeme za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a nepočítame s ním ako s tvárou televízie Markíza,“ povedal Gažík.

Čo sa stalo?

Michal Kovačič počas vysielania Na telo (26.5.) vyhlásil, že v televízii Markíza prebieha snaha o „orbanizáciu“ a cenzúru. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS a podotkol, že boj prebieha aj v ostatných televíziách. „Slovensko teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa diskutuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa však v skutočnosti odohráva všade. Deje sa potichu a plíživo. Aj keď to dnes tak nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uviedol Kovačič v závere Na telo. Markíza obvinenia z cenzúry odmietla.

Zamestnanci Markízy zverejnili vyhlásenie, v ktorom požadovali, aby Markíza reláciu neukončila a naďalej ju moderoval Kovačič. Markíza sa však rozhodla Na telo, aj internetovú verziu Na telo PLUS okamžite stiahnuť z vysielania. "Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza,“ uviedla televízia.

noviny Čítajte viac Rusko sa rozhodlo blokovať viac ako 80 médií z EÚ: Dve z nich sú slovenské a dve české

Kovačič neskôr na sociálnej sieti napísal, že mu v televízii oznámili, že už preňho nemajú prácu a má ísť domov, kým sa mu neozvú. Za Kovačiča sa postavili tisíce ľudí, ktorí sa podpísali pod vyhlásenie, kde žiadali zachovanie Na telo. Za Kovačiča sa postavilo viac ako 100 zamestnancov Markízy, pred niekoľkými mesiacmi vstúpili do štrajkovej pohotovosti. K ostrému štrajku však už nedošlo. Situácia sa upokojila, okrem Kovačiča si redaktori vykonávajú svoju prácu.

Problémom čelia aj politické diskusie v ostatných televíziách. S obdobnou situáciou sa prednedávnom musela vysporiadať aj televízia JOJ v prípade jej politickej diskusie Na hrane. Moderátorka Jana Krescanko Dibáková sa po prezidentských voľbách rozhodla po 22 rokoch z televízie odísť a Jojka Na hrane zrušila.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič