Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Danko: Nové meno štatutára STVR by malo byť známe včas

Predseda SNS verí, že to bude človek, ktorý má skúsenosť s riadením.

25.06.2024 16:50
Andrej Danko Foto: ,
Podpredseda Národnej rady (NR) SR a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.
debata (2)

Nové meno štatutára Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) by malo byť známe včas. Uviedol to podpredseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko. Dodal, že ho má oznámiť podpredseda parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený riadením parlamentu. Verí, že štatutárom bude človek, ktorý má skúsenosť s riadením.

Danko: Nebude to človek z inej branže

Žiga podľa slov Danka disponuje niekoľkými životopismi a je pripravený na variantu, že zákon o STVR sa podpíše. „Určite vám v pondelok oznámi meno, ja verím, že to bude človek, ktorý má skúsenosť s riadením a ktorý to medziobdobie zvládne tak, aby to nebol človek, nazvime to, z úplne inej brandže alebo ulice,“ dodal Danko na tlačovej konferencii. „Poverený predseda určite včas a príslušným spôsobom oznámi osobu, ktorú si vybral,“ skonštatoval. So záujemcami sa má Žiga podľa jeho slov aj stretnúť. Skritizoval Machaja za jeho manažovanie inštitúcie.

RTVS generálny riaditeľ Machaj Čítajte viac Machaj tesne pred odchodom z RTVS: Do politiky sa nechystám, čoskoro predstavím nový projekt

Šéf parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) pripomenul, že štatutár má riešiť operatívu. „Štatutár má dostatok kompetencií, aby inštitúciu držal v chode, ale samozrejme, zásadné koncepčné veci budú až na legitímne zvolenom riaditeľovi,“ do­dal.

Dočasný riaditeľ nemá podľa jeho slov dôvod robiť zásadné personálne ani programové zmeny. „Toto všetko bude až legitímny riaditeľ,“ dodal.

Opozičná poslankyňa Zora Jaurová (PS) považuje v tomto smere zákon za problematický. Myslí si, že „štvormesačné bezvládie“ sa podpíše na fungovaní inštitúcie na minimálne rok. Poukázala na to, že zákon je napísaný tak, že v realite nebude riadny generálny riaditeľ štyri mesiace a minimálne tri mesiace ani rada. „Poveriť dočasného štatutára na celý jeden kvartál určite nejakým spôsobom ovplyvní chod inštitúcie, nehovoriac o tom, že jeho nebude nikto kontrolovať, pretože tá rada nebude,“ dodala.

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa zmení na STVR. Riaditeľa má voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Vyplýva to zo zákona o STVR, ktorý minulý týždeň schválili poslanci NR SR. Zákon má byť v prípade podpísania prezidentom SR účinný od 1. júla. Dňom účinnosti zákona má zaniknúť funkcia súčasného šéfa RTVS Ľuboša Machaja aj mandát členov súčasnej Rady RTVS.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Andrej Danko #STVR