Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj vystúpil na tlačovej konferencii, kde s končiacom sa zánikom RTVS zhodnotil svoje dvojročné pôsobenie na tejto pozícii. Mandát sa mu skončí v nedeľu, 30. júna 2024.
Zdôraznil, že po 1. júli nastupuje akési „medziobdobie“. „Mal by prísť štatutárny zástupca, no doteraz nikto nepovedal, kto,“ uviedol Machaj s tým, že očakával štandardnú komunikáciu, aby bolo pár dní pred skončením jeho mandátu jasné, komu má odovzdať kompetencie. „To je tiež akési znamenie toho, akým spôsobom politici rešpektujú nezávislý verejnoprávny priestor,“ skonštatoval.
Upozornil, že do zvolenia nového generálneho riaditeľa nastane trojmesačné vákuum, pretože štatutár nemá kompetencie podpisovať zmluvy nad 200-tisíc eur, pričom zmluvy nad 100-tisíc eur musí schvaľovať Rada STVR, ktorá ešte tiež nebude zvolená. Považuje to za dosť veľký problém.
Čítajte viac Danko: Nové meno štatutára STVR by malo byť známe včas„Mesiac sa dá len „svietiť a kúriť“ a pracovať s nejakými personálnymi vecami, ale po mesiaci to už považujem za vážne ohrozenie projektov do budúceho roka,“ uviedol s tým, že sú rozpracované viaceré projekty, medzi nimi aj historický seriál, ktoré sa nebudú môcť realizovať a STVR nebude môcť vstupovať do koprodukčných zmlúv. Otázny tiež zostáva rebranding RTVS na STVR, s ktorým sa ešte ani nezačalo.
Machaj: Predstavím nový projekt
Machaj priblížil aj svoje plány do budúcnosti. „Veľmi rozmýšľam, ako ďalej aj ako ďalej s mediálnym priestorom. Potrebujem odstup a nebudem hovoriť o žiadnych rozhodnutiach predtým, ako mi skončí mandát. Budúci alebo ten ďalší týždeň už určite dám nejaké stanovisko, ako budem ďalej pokračovať,“ povedal a dodal: „Mediálny priestor nemôže zostať ochudobnený, aby v ňom zostali len médiá, ktoré budú kontrolované politikmi, a médiá, ktoré budú poslúchať oligarchov.“
Zároveň odmietol, že by sa chystal vstúpiť do politiky. „Vstup do politiky určite nezvažujem,“ vyhlásil s tým, že toto nebude riešiť a ani takú ponuku nedostal. O svojom ďalšom pôsobení prezradil len to, že uvažuje nad mediálnymi sférami a v priebehu dvoch týždňov predstúpi s konkrétnym projektom.
Dva roky na čele RTVS
„O tom, že zákon o STVR považujeme naozaj za účelový, sme veľa hovorili,“ pripomenul pri zhodnotení svojho dvojročného pôsobenia na čele RTVS.
Poukázal tiež na to, že ministerstvo a vládna koalícia pracovali s neoverenými a nepravdivými informáciami, ktoré sa týkali napríklad objektivity spravodajstva, čomu nezodpovedali výsledky prieskumu agentúry Median SK, že v telerozhlase sa s peniazmi „šafárilo“ a dostalo sa do straty alebo že po navýšení reklamného priestoru bude môcť STVR na reklame zarobiť až 50 miliónov eur, čo nepovažuje za reálne.
Čítajte viac Známy je prvý člen nového manažmentu STVR. Bude viesť Slovenský rozhlasUpozornil tiež, že RTVS sa nemôže porovnávať s Českou televíziou, ktorá hospodári s trojnásobným rozpočtom. Vrátil sa aj k športovým licenciám, ktoré v poslednom období zdraželi niekoľkonásobne. Uviedol príklad MS vo futbale, kde práva pred štyrmi rokmi stáli RTVS 1,2 milióna eur, teraz dali do ponuky 3,5 milióna eur a nestačilo to. Skonštatoval tiež, že to nepovažuje za cestu, ktorou sa má verejnoprávny vysielateľ uberať, aj v kontexte reklamy stávkových spoločností na hazard počas MS v hokeji.
Pripomenul tiež stanovisko Európskej komisie, ktorá zdôraznila potrebu nezávislosti verejnoprávnych vysielateľov a vyjadrila sa, že pozorne sleduje vývoj v súvislosti s reformou RTVS a analyzuje legislatívne zmeny. Informoval aj o liste, ktorý bol adresovaný prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu aj premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) od reprezentantov verejnoprávnych vysielateľov z Európy. „Upozorňujú na to, čo sa môže stať, keď sa verejnoprávny priestor dostane do silného tlaku politikov,“ uzavrel.
Zásadné zmeny zákona o STVR:
- Generálneho riaditeľa bude voliť a odvolávať Rada STVR jednoduchou väčšinou 5:4 a jeho funkčné obdobie sa predĺži z 5 na 6 rokov. Mandát súčasného riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja sa predčasne skončí dňom účinnosti zákona, plynúť mu začal pred dvomi rokmi, v auguste 2022.
- Rada STVR bude mať opäť kompetenciu voliť (aj odvolávať) generálneho riaditeľa na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Rada bude tvorená, tak ako doteraz, deviatimi členmi. Štyroch členov bude menovať minister kultúry menovacím dekrétom, z toho jedného na návrh ministra financií. Zvyšných 5 členov sa bude voliť na najbližšej schôdzi NR SR väčšinou hlasov. Funkčné obdobie člena Rady bude 6 rokov.
- Vznikne Etická komisia ako nový poradný orgán Rady STVR. Zložená bude z 9 členov, jej úlohou bude zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov a iných etických princípov zamestnancov STVR a externých spolupracovníkov.
- Medzi hlavnú činnosť STVR sa zahrnie aj vysielanie najmenej troch televíznych programových služieb, doteraz bola v zákone uvedená činnosť najmenej dvoch, a tiež vysielanie programov zameraných na Slovákov žijúcich v zahraničí najmenej 20 minút denne. Bude mať tiež povinnosť zaradiť do vysielania štátnu hymnu SR v čase od 23:30 do 00:30 hod.
RTVS zanikne 30. júna
Parlament schválil nový zákon o verejnoprávnej Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) vo štvrtok 20. júna. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová pri zdôvodnení zákona uviedla, že vysielanie RTVS začalo postupne strácať prvky objektívnosti a rezignovalo na vyváženosť.
Proti zmenám opakovane protestovala okrem manažmentu RTVS aj časť pracovníkov rozhlasu a televízie. Za zákon v parlamente hlasovali všetci zo 78 prítomných koaličných poslancov, opoziční poslanci pred hlasovaním opustili rokovaciu sálu. Zákon označili za prostriedok na ovládnutie inštitúcie vládou premiéra Roberta Fica.
Čítajte viac Šimkovičová: Nie je dôvod na štrajky. V lete nájdeme zhodu na manažérovi STVR, verí DankoAk zákon podpíše prezident SR Peter Pellegrini, do platnosti vstúpi už 1 júla. Podľa schváleného zákona RTVS zanikne a nahradí ju STVR. Nový zákon z dielne SNS napríklad predpokladá, že vo funkcii predčasne skončí generálny riaditeľ RTVS aj Rada RTVS. Do zvolenia prvého generálneho riaditeľa novej STVR bude inštitúciu viesť zástupca vymenovaný podpredsedom parlamentu Petrom Žigom, ktorý parlament vedie namiesto Petra Pellegriniho po zvolení za prezidenta SR. Budúceho riadneho šéfa STVR bude voliť Rada STVR v novom zložení. Bude mať deväť členov so štyrmi nominantmi rezortu kultúry.
Noví členovia rady sa zvolia v priebehu septembrovej schôdze NR SR, následne sa budú môcť hlásiť kandidáti na generálneho riaditeľa STVR. S projektom sa predstavia na verejnom vypočutí, voliť ho budú členovia rady. Podľa predsedu parlamentného výboru pre kultúru a médiá Romana Michelka (SNS) by mohol byť nový riaditeľ zvolený v októbri. Parlament tiež rozhodol, že Machajov nástupca bude mať vyšší plat, rovnako ako noví členovia rady STVR.
"Je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor na Slovensku. Je to čierny deň pre mediálny priestor na Slovensku. A je to tiež čierny deň pre občiansku spoločnosť na Slovensku, "uviedol Machaj vo vyhlásení po hlasovaní parlamentu. Podľa neho je smutné, že 35 rokov po páde komunizmu sa ukazuje, že štát držia v rukách politici a oligarchovia.