Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Riaditeľ Markízy: S Kovačičom ako s tvárou televízie nepočítame, zneužil vysielací priestor

Vráti sa na obrazovky Markízy nejaká forma politickej relácie?

25.06.2024 13:28
Michal Kovačič Foto:
Moderátor Michal Kovačič.

Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík v rozhovore pre Postoj povedal, že s Michalom Kovačičom už nepočítajú ako s tvárou televízie. „Konanie Michala Kovačiča ako nášho zamestnanca považujeme za hrubé porušenie pracovnej disciplíny a nepočítame s ním ako s tvárou televízie Markíza,“ povedal Gažík.

„To bolo absolútne zneužitie vysielacieho priestoru a hrubé porušenie pracovnej disciplíny, ktoré ako zamestnávateľ nemôžeme akceptovať,“ zopakoval svoj postoj. So štrajkovým výborom, na ktorého čele stojí Kovačič, momentálne nekomunikujú. „S odborovou organizáciou komunikujeme spôsobom, ktorý je v súlade s našimi povinnosťami zamestnávateľa,“ povedal.

markíza, Čítajte viac Markíza čelí kritike od divákov: Tentokrát kvôli hymne počas zápasu EURO 2024

Vráti sa na obrazovky Markízy nejaká forma politickej relácie? „Budeme sa zamýšľať nad tým, ako od jesene pokračovať, či už s Na telo, alebo s iným spravodajsko-publicistickým formátom,“ povedal.

Čo sa vlastne stalo?

Michal Kovačič počas vysielania Na telo (26.5.) vyhlásil, že v televízii Markíza prebieha snaha o „orbanizáciu“ a cenzúru. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS a podotkol, že boj prebieha aj v ostatných televíziách. „Slovensko teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa diskutuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa však v skutočnosti odohráva všade. Deje sa potichu a plíživo. Aj keď to dnes tak nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uviedol Kovačič v závere Na telo. Markíza obvinenia z cenzúry odmietla.

Zamestnanci Markízy zverejnili vyhlásenie, v ktorom požadovali, aby Markíza reláciu neukončila a naďalej ju moderoval Kovačič. Markíza sa však rozhodla Na telo, aj internetovú verziu Na telo PLUS okamžite stiahnuť z vysielania. "Vyvodenie dôsledkov za porušenie povinností zo strany zamestnanca je internou záležitosťou TV Markíza,“ uviedla televízia.

Kovačič neskôr na sociálnej sieti napísal, že mu v televízii oznámili, že už preňho nemajú prácu a má ísť domov, kým sa mu neozvú. Za Kovačiča sa postavili tisíce ľudí, ktorí sa podpísali pod vyhlásenie, kde žiadali zachovanie Na telo. Za Kovačiča sa postavilo viac ako 100 zamestnancov Markízy, pred niekoľkými mesiacmi vstúpili do štrajkovej pohotovosti. K ostrému štrajku však už nedošlo. Situácia sa upokojila, okrem Kovačiča si redaktori vykonávajú svoju prácu.

Problémom čelia aj politické diskusie v ostatných televíziách. S obdobnou situáciou sa prednedávnom musela vysporiadať aj televízia JOJ v prípade jej politickej diskusie Na hrane. Moderátorka Jana Krescanko Dibáková sa po prezidentských voľbách rozhodla po 22 rokoch z televízie odísť a Jojka Na hrane zrušila.

Diskusná relácia V politike zažila výrazne zmeny už koncom októbra minulého roka. Z relácie vtedy odišiel Rastislav Iliev, ktorý ju moderoval dva a pol roka. Na moderátorskom poste sa od apríla 2022 striedal s Richardom Dírerom. Ten oznámil svoj odchod z televízie len pred pár dňami.

Politickú diskusnú reláciu Na telo vysiela TV Markíza už od roku 1999 vždy v nedeľu popoludní v priamom prenose. Jej tvárou bola dlhé roky Zlatica Švajdová Puškárová. V roku 2013 kvôli postupne klesajúcej sledovanosti televízia reláciu ukončila. Na obrazovky sa Na telo vrátilo po piatich rokoch, 16. septembra 2018, odkedy je moderátorom relácie Michal Kovačič.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič