Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Česká televízia plánuje veľké prepúšťanie. O prácu prídu stovky zamestnancov, zvrátiť to môžu poslanci

Turbulentná a neistá situácia vo verejnoprávnej televízii je aj u našich susedov.

21.06.2024 00:00
Česká televize Foto:
Česká televize
debata

Ak českí zákonodarcovia neschvália zvýšenie koncesionárskeho poplatku na 150 korún mesačne (v prepočte 6,06 eura), Česká televízia (ČT) budúci rok prepustí približne 350 zamestnancov. Tento rok ju opustí zhruba 90 zo súčasných 3000 pracovníkov bez ohľadu na výsledok schvaľovania mediálnych noviel. Uviedol to generálny riaditeľ ČT Jan Souček na stretnutí s novinármi, informoval web ČTK.

RTVS zamestnanci štrajk pochod nesúhlas Čítajte viac RTVS definitívne končí: Parlament schválil nový zákon, zamestnanci vyšli do ulíc

Navrhované zmeny v mediálnych zákonoch

Česká vláda sa zaoberá návrhom noviel mediálnych zákonov, ktoré okrem iného zvyšujú televízny poplatok o 15 korún (0,61 eura) na 150 korún. Novela tiež rozširuje okruh poplatníkov na domácnosti vybavené inteligentným telefónom či internetom. Poplatok by však mal byť za domácnosť len jeden, bez ohľadu na počet prístrojov.

Zmeny nemajú jednoznačnú podporu v Snemovni, kde by mali byť prerokované ešte pred parlamentnými prázdninami. Podľa návrhu zákona by sa poplatky v ďalších rokoch mohli opäť zvyšovať, pokiaľ by inflácia prekročila 6 %.

Marta Jančkárová Čítajte aj Nechceme sa nechať umlčať, ale hrozí to. Novinári z RTVS si prelepujú ústa čiernou páskou

Prioritné oblasti

Podľa Součka pripravuje ČT dve verzie rozpočtu na budúci rok. Jedna počíta so schválením noviel, druhá s ich neschválením. V prípade neschválenia bude nutné znížiť počet zamestnancov a obmedziť pôvodnú premiérovú tvorbu o viac ako tretinu. Souček zdôraznil, že zníženie počtu kanálov sa neplánuje.

Ak dôjde k obmedzovaniu rozpočtu, prioritami zostanú spravodajstvo a publicistika, pokrývanie regiónov a premiérové okná pôvodnej tvorby. „Chceme zachovať športové prenosy, veľké formáty ako StarDance alebo Peče celá země (u nás známe ako Let's Dance a Pečie celé Slovensko), ale aj publicistické formáty ako Toulavá kamera, Objektiv a podobne,“ uviedol Souček.

Súčasný televízny poplatok vo výške 135 korún (5,46 eura) mesačne sa nezmenil od roku 2008. Jeho reálna hodnota je teraz 57 korún (2,30 eura). Zvýšenie poplatku o spomínaných 15 korún by prinieslo do rozpočtu ČT zhruba 850 miliónov korún (34,4 milióna eur) ročne a pomohlo by zalepiť diery v osemmiliardovom rozpočte ČT, ktoré vznikli v minulých rokoch. Souček upozornil, že za rovnaké obdobie stúpli príjmy štátneho rozpočtu o 104 percent a starobné dôchodky o 114 percent.

TV Barrandov Čítajte aj TV Barrandov dáva stopku všetkým reláciám so Soukupom. A nie je ich vôbec málo

Obmedzenie výroby a dopady na zamestnancov

Radek Konečný z tlačového oddelenia ČT uviedol, že v prípade neschválenia zvýšenia poplatku bude nutné obmedziť výrobu premiérových programov o viac než jednu tretinu, pravdepodobne však o 40 až 45 percent. Tento rok plánuje ČT vynaložiť na výrobu programov takmer 2,6 miliardy korún (zhruba 105 miliónov eur).

Znižovanie nákladov sa dotkne aj zamestnancov. ČT v súčasnosti zamestnáva približne 3000 ľudí. Jednotlivé útvary už dostali zadanie navrhnúť personálne úspory. V prípade zvýšenia poplatku by ČT získala navyše do rozpočtu viac ako 850 miliónov korún, pričom v tomto roku hospodári s rozpočtom 7,95 miliardy korún (viac ako 321 miliónov eur). Počet poplatníkov by sa zvýšil o 615-tisíc na 3,95 milióna.

Situácia okolo schválenia zvýšenia koncesionárskeho poplatku bude mať zásadný dopad na fungovanie Českej televízie. Rozhodnutie zákonodarcov tak určí, či sa bude musieť ČT uchýliť k výrazným škrtom a prepúšťaniu zamestnancov, alebo či získa prostriedky potrebné na udržanie súčasného rozsahu svojej činnosti.

Slovensko, novinári, správy, médiá Čítajte aj Najdôveryhodnejšie médiá na Slovensku sú TA3 a RTVS. TA3 je na prvom mieste štvrtý raz

Turbulencie v RTVS

Budúcnosť verejnoprávnych médií je veľkou témou aj na Slovensku. Od 1. júla 2023 boli koncesionárske poplatky zrušené a RTVS má v roku 2024 dostávať zo štátneho rozpočtu príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), pôvodne to bolo 0,17 percenta HDP.

Ďalšou zmenou je nový zákon, ktorý Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) mení na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti zaniká mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.

Podľa RTVS a opozície ide o účelovú zmenu vedenú snahou vládnych strán ovládnuť verejnoprávne médium. RTVS zároveň upozorňuje, že navrhované zmeny budú stáť niekoľko miliónov eur. Nesúhlasí s nimi ani časť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, ktorí už dvakrát vstúpili do trojhodinového štrajku. Podporu požiadavkám zamestnancov vyjadrili aj viaceré filmárske asociácie.

Štrajk proti zmenám v RTVS Fotogaléria - 13 fotiek Všetky fotky
Štrajk zamestnancov a spolupracovníkov RTVS...

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Česká televízia #koncesionárske poplatky