Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Kovačič spustil lavínu reakcií. Inkriminovaná relácia je na Voyo nedostupná

Markíza sa bráni a tvrdí, že ich spravodajstvo je objektívne.

27.05.2024 10:09
michal kovačič, kovačič, voľby, Foto:
Kovačič vo svojom vyjadrení na konci relácie Na telo uviedol aj to, na Slovensku v súčasnosti prebieha boj o orbanizáciu našich televízií.

Čo si myslí novinárska obec o vyhlásení Michala Kovačiča v nedeľňajšom Na telo? Niektorí kolegovia z iných médií ho chvália a vyjadrujú mu podporu, iní ho kritizujú. Michal Kovačič získal minulý týždeň za Na telo novinársku cenu.

Kovačič vo svojom vyjadrení na konci relácie Na telo uviedol aj to, na Slovensku v súčasnosti prebieha boj o orbanizáciu našich televízií. Spomenul aj aktuálnu situáciu v RTVS a podotkol, že boj prebieha aj v ostatných televíziách.

Na telo, Michal Kovačič Čítajte viac Markíza bleskovo reaguje na Kovačiča. Obvinenia z cenzúry odmieta ako nekorektné a neodôvodnené

„Slovensko teraz prežíva boj o orbanizáciu našich televízií, na verejnosti sa diskutuje o budúcnosti RTVS. Tento boj sa však v skutočnosti odohráva všade. Deje sa potichu a plíživo. Aj keď to dnes tak nevyzerá, ak to nezastavíme, bude to mať zničujúce následky pre slovenskú demokraciu,“ uviedol.

Markíza sa bráni a tvrdí, že ich spravodajstvo je objektívne. „Odmietame akékoľvek obvinenia z cenzúry ako nekorektné a neodôvodnené. TV Markíza vždy prináša objektívne a nezávislé spravodajstvo,“ uviedla pre Mediaklik v stanovisku.

Nedeľnajšie Na telo nie je zverejnené na Voyo. Relácia býva zvyčajne dostupná na Voyo heneď po vysielaní v televízii.

Niektorí ho podporujú, iní kritizujú

„Michal, markizáci, napriek mojej veľkej miere skepticizmu, vám želám úspešný boj za slobodnú Markízu. A znovu aj kolegom z RTVS. Urobiť všetko, čo sa dá, aby ľudia dostali z obrazoviek tak neuveriteľne potrebnú dennú dávku kvalitnej kritickej žurnalistiky, je mimoriadne dôležité, ale aktuálne aj herkulovské. Od svojho odchodu z televízie zároveň hovorím – všímajme si, kto príde na naše miesta a ako a čo sa bude pýtať. Nasledujúce roky budú v znamení vyblednutého televízneho spravodajstva. Bude to smutné, ale nebude to večné,“ napísala Jana Krescanko Dibáková, ktorá nedávno odišla z TV JOJ, kde moderovala politickú diskusiu Na hrane.

Kovačiča podporuje aj šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy. „Michal Kovačič pomenoval to, čo tu vidíme od volieb. Plazivú snahu ovládnuť televízie, ich spravodajstvo a v ideálnom prípade zrušiť politické diskusie. Školenie Viktora Orbána, jeho príklad, nasleduje aj Slovensko. Bude to horšie, ako si dnes viete predstaviť,“ píše.

Na telo, Michal Kovačič Čítajte viac Markíza bleskovo reaguje na Kovačiča. Obvinenia z cenzúry odmieta ako nekorektné a neodôvodnené

Rovnaký postoj má aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. „Vedenie televízie (Markíza – pozn.red.) sa zľaklo a začali zasahovať do spravodajstva aj politických diskusií, aby vládu tak nedráždili. Iste však nepočítali s tým, že sa tak hlasno ozvú redaktori a redaktorky Markízy. Na pár mesiacov sa situácia upokojila, teraz však znovu vybuchla. … Michal Kovačič aj všetci jeho kolegovia, ktorí nechcú robiť neslobodne, majú moju plnú podporu. Slobodná a nezávislá žurnalistika je pre demokraciu nevyhnutnou podmienkou. Bez nej to nejde. Bez nej sa končí demokracia a časom aj sloboda. Je dôležité opakovať, že na začiatku bola nespokojnosť Roberta Fica a jeho kolegov z koalície. Ich predstava o žurnalistike je zvrátená: prekáža im akákoľvek kritika, sú podráždení, ak sa ich novinári pýtajú nepríjemné otázky a nechcú, aby ich verejnosť mohla kontrolovať. Preto na médiá a novinárov útočia. Preto ich obviňujú a snažia sa ich zastrašiť. Markíza ani Michal Kovačič nerobili nič zlé. Robili iba dobre svoju robotu. Správali sa ako profesionálni novinári, ktorí konajú vo verejnom záujme a nie v záujme vlády. … Držím palce kolegom, aby svoj boj za nezávislosť a normálnu novinárčinu vyhrali. Markíza je príliš dôležitá, aby ju ovládli ľudia, ktorí nechcú robiť naozajstnú novinárčinu,“ tvrdí.

„Situácia v televízii Markíza je najjasnejším indikátorom toho, aká vážna je snaha vlády umlčať kritické médiá. … Dnes Michal Kovačič otvorene prehovoril o tom, o čom vieme niekoľko mesiacov. Ale nie všetci diváci Markízy vedeli. Povedal to jasne, bez štvania a preháňania. Zaslúži si našu podporu, aj vašu,“ napísala šéfredaktorka SME Beata Balogová.

„Napriek tomu, že verejnoprávna televízia a rozhlas a súkromné televízie majú trochu iné úlohy a postavenie, v demokraticky fungujúcom štáte potrebujú rovnako záruku slobodnej a nezávislej tvorby. Súčasná situácia nás spája. Spája nás odpor k takým politickým spôsobom, ktoré ohrozujú základné práva verejnosti na slobodu prejavu a na slobodný prístup k informáciám. Držíme našim kolegom – zamestnancom a spolupracovníkom iných televízií – palce. Držíme palce aj vlastníkom médií v tom, aby pochopili, že za ďalší vývoj nesú aj oni svoju spoločenskú zodpovednosť. Neustupujme pokusom o orbanizáciu Slovenska. V mene štrajkového výboru zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, pokračujúcich v štrajkovej pohotovosti, Tebe Michal a aj ostatným Tvojim kolegom vyjadrujeme plnú podporu,“ napísala Iniciatíva za verejnoprávnosť a nezávislosť, ktorú tvorí 1200 zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, ktorí podpísali protest proti snahám o politické ovládnutie RTVS.

Naopak, Kovačiča skritizoval Dag Daniš zo Štandardu. „Aktivistické médiá robia krik, ale myslím si, že neprávom. Pokračovanie relácie Na telo ako politickej polemiky bolo zrejme neudržateľné,“ píše Daniš.

„Nakoniec vedenie Markízy stratilo s Kovačičom trpezlivosť a rozhodlo o pozastavení týchto naozaj podivných politických "diskusií“. Markíze želám, a celkom úprimne, aby bola úspešnou a nezávislou televíziou. A hlavne: aby si už nemýlila nezávislosť s progresívnym aktivizmom. Sú to dve celkom nezlučiteľné veci," píše.

Kovačiča kritizujú aj dezinformačné médiá Infovojna a Hlavné správy.

Všetko o kauze Kovačič čítajte TU.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #TV Markíza #Michal Kovačič #Na telo