Atentát na Roberta Fica zasiahol snáď každého na Slovensku. Našu krajinu navštívili aj novinári zo zahraničia, ktorí písali spravodajské texty ale aj analýzy, v ktorých hodnotili, v akom stave je slovenská spoločnosť. Tento pohľad je zaujímavý, pretože sa na našu krajinu pozerá objektívnejšie a z väčšej diaľky, môže nám tak poskytnúť pohľad na to, ako Slovensko vidia ľudia v zahraničí.
Už krátko po atentáte bola streľba v Handlovej témou zahraničných médií. Písali o nej celosvetovo známe noviny, či už BBC, CNN alebo New York Times. BBC aj CNN po atentáte spustili takzvané online články, v ktorých informovali o každom posune v tejto téme. O incidente informovali aj agentúry AP, AFP, Reuters i DPA, ale napríklad aj talianska agentúra ANSA či chorvátska agentúra HINA.
![Fico postrelenie prevoz BBX](https://ipravda.sk/res/2024/05/15/thumbs/fico-postrelenie-prevoz-bbx-stvorec.jpg)
V súvislosti s atentátom priniesli informácie aj spravodajské stanice Sky News či al-Džazíra, ako aj portál britského denníka The Guardian, server Politico, portál amerického denníka The Washington Post i britských novín The Independent, server Euractiv či stanica Deutsche Welle (DW).
Slovensko navštívil aj reportér New York Times, ktorý sa vybral aj do Levíc a hovoril so známymi strelca. Vo svojom článku zhodnotil, že útočník bol „proti všetkému“.
„V toxickej politickej kultúre dokonca niektorí Slováci nazývajú krajinu „čiernou dierou“,“ približne takto znie v preklade nadpis reportéra New York Times. Vyjadrením o čiernej diere narážal na známu vetu ministerky zahraničných vecí USA v 90. rokoch Madeleine Albrightovej, ktorá povedala, že Slovensko bolo za čias Vladimír Mečiara „čiernou dierou Európy“.
„Slovenská politika je mimoriadne jedovatá, zaplavená divokými konšpiračnými teóriami a žlčou,“ napísal reportér. V článku citoval vyjadrenia niektorých známych Slovákov, napríklad Romana Kvasnicu, ktorý zastupuje v prípade vraždy novinára rodinu Martiny Kušnírovej. Citoval tiež prieskumy, podľa ktorých ľudia veria konšpiráciám a majú strach z liberálnej demokracie.
Britský pravicový bulvárny denník Daily Mail zase písal, že atentát „spustil poplach naprieč Európou“, citoval tak slová britského plukovníka Hamisha de Bretton-Gordona.
„Toto je ďalší budíček pre Západ. Ak budeme ignorovať túto poslednú hrozbu pre západnú bezpečnosť, šanca, že sa dostaneme do širšej vojny v Európe, je zjavne väčšia,“ uvádza v článku bývalý britský vojak.
![Fico postrelenie prevoz](https://ipravda.sk/res/2024/05/15/thumbs/fico-postrelenie-prevoz_02-stvorec.jpg)
BBC sa venovalo aj vyjadreniam Andreja Danka a Ľuboša Blahu krátko po incidente, kedy atentát dávali za vinu médiám a opozícii. Viaceré médiá podotkli, že atentát zmení nielen Slovensko, ale celú Európu.
Portál iDnes.cz riešil aj Ficovu ochranku, podľa ich respondenta šlo o mimoriadne náročnú situáciu. Analyzovali aj reakcie politikovpo atentáte. Článok hovorí o „autoritárskych manieroch“ a „škandálnom správaní“.
Ešte stále sa množstvo zahraničných novinárov na Slovensku nachádza. V NRSR sú napríklad novinári z agentúry Reuters, ktorí boli na tlačovej besede, kde Andrej Danko hovoril o humusáctve, nepriateľských médiách a satirickej stránke Zomri. Z tejto agentúry preberajú správy média po celom svete.