Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Od atentátu na Fica ubehol týždeň. Sme späť v čiernej diere, slovenská politika je jedovatá, píšu zahraničné médiá

Od atentátu na Roberta Fica ubehol týždeň. Slovensko navštívili zahraniční novinári, ktorí píšu o návrate do minulosti.

22.05.2024 00:00
Fico postrelenie prevoz BBX Foto: ,
Zdravotníci prevážajú na nosidlách postreleného predsedu vlády Roberta Fica z helikoptéry do nemocnice v Banskej Bystrici 15. mája 2024.

Atentát na Roberta Fica zasiahol snáď každého na Slovensku. Našu krajinu navštívili aj novinári zo zahraničia, ktorí písali spravodajské texty ale aj analýzy, v ktorých hodnotili, v akom stave je slovenská spoločnosť. Tento pohľad je zaujímavý, pretože sa na našu krajinu pozerá objektívnejšie a z väčšej diaľky, môže nám tak poskytnúť pohľad na to, ako Slovensko vidia ľudia v zahraničí.

Už krátko po atentáte bola streľba v Handlovej témou zahraničných médií. Písali o nej celosvetovo známe noviny, či už BBC, CNN alebo New York Times. BBC aj CNN po atentáte spustili takzvané online články, v ktorých informovali o každom posune v tejto téme. O incidente informovali aj agentúry AP, AFP, Reuters i DPA, ale napríklad aj talianska agentúra ANSA či chorvátska agentúra HINA.

Fico postrelenie prevoz BBX Čítajte viac Po atentáte na Fica nenávisť na sociálnych sieťach stúpla. Väčšina médií vypla komentáre

V súvislosti s atentátom priniesli informácie aj spravodajské stanice Sky News či al-Džazíra, ako aj portál britského denníka The Guardian, server Politico, portál amerického denníka The Washington Post i britských novín The Independent, server Euractiv či stanica Deutsche Welle (DW).

Slovensko navštívil aj reportér New York Times, ktorý sa vybral aj do Levíc a hovoril so známymi strelca. Vo svojom článku zhodnotil, že útočník bol „proti všetkému“.

„V toxickej politickej kultúre dokonca niektorí Slováci nazývajú krajinu „čiernou dierou“,“ približne takto znie v preklade nadpis reportéra New York Times. Vyjadrením o čiernej diere narážal na známu vetu ministerky zahraničných vecí USA v 90. rokoch Madeleine Albrightovej, ktorá povedala, že Slovensko bolo za čias Vladimír Mečiara „čiernou dierou Európy“.

„Slovenská politika je mimoriadne jedovatá, zaplavená divokými konšpiračnými teóriami a žlčou,“ napísal reportér. V článku citoval vyjadrenia niektorých známych Slovákov, napríklad Romana Kvasnicu, ktorý zastupuje v prípade vraždy novinára rodinu Martiny Kušnírovej. Citoval tiež prieskumy, podľa ktorých ľudia veria konšpiráciám a majú strach z liberálnej demokracie.

Britský pravicový bulvárny denník Daily Mail zase písal, že atentát „spustil poplach naprieč Európou“, citoval tak slová britského plukovníka Hamisha de Bretton-Gordona.

„Toto je ďalší budíček pre Západ. Ak budeme ignorovať túto poslednú hrozbu pre západnú bezpečnosť, šanca, že sa dostaneme do širšej vojny v Európe, je zjavne väčšia,“ uvádza v článku bývalý britský vojak.

Fico postrelenie prevoz Čítajte viac Polícia po atentáte na Fica obvinila ľudí za príspevky na internete. Roky pred podobným konaním zatvárali oči

BBC sa venovalo aj vyjadreniam Andreja Danka a Ľuboša Blahu krátko po incidente, kedy atentát dávali za vinu médiám a opozícii. Viaceré médiá podotkli, že atentát zmení nielen Slovensko, ale celú Európu.

Portál iDnes.cz riešil aj Ficovu ochranku, podľa ich respondenta šlo o mimoriadne náročnú situáciu. Analyzovali aj reakcie politikovpo atentáte. Článok hovorí o „autoritárskych manieroch“ a „škandálnom správaní“.

Ešte stále sa množstvo zahraničných novinárov na Slovensku nachádza. V NRSR sú napríklad novinári z agentúry Reuters, ktorí boli na tlačovej besede, kde Andrej Danko hovoril o humusáctve, nepriateľských médiách a satirickej stránke Zomri. Z tejto agentúry preberajú správy média po celom svete.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com chyba Newsletter
Viac na túto tému: #atentát na Roberta Fica