Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Česko sa vybralo úplne iným smerom ako Slovensko. Chce zvýšiť koncesionárske poplatky za verejnoprávnu ČT a ČRo

Česká snemovňa za zaoberá návrhom na zvýšenie koncesionárskych poplatkov za verejnoprávnu televíziu a rozhlas.

16.05.2024 06:00
Česká televízia Foto:
debata

České ministerstvo kultúry v stredu, 15. mája 2024, predstavilo návrh takzvanej veľkej mediálnej novely. Počíta v nej so zvyšovaním koncesionárskych poplatkov pre verejnoprávne médiá a tiež s ich valorizáciou.

Po novom by poplatky mali platiť nielen majitelia rozhlasových a televíznych prijímačov, ale všetci, ktorí majú akékoľvek zariadenie schopné prijímať online vysielanie, teda tablet či smartfón. Zákon preto počíta s tým, že Česká televízia (ČT) aj Český rozhlas (ČRo) by mali mať právo požadovať údaje o zákazníkoch od poskytovateľov pripojenia na internet.

Podľa českého ministra kultúry Martina Baxu je v čase narastajúcich útokov na médiá verejnej služby nutné posilniť ich nezávislosť. K navýšeniu poplatkov očakáva veľkú debatu v parlamente.

parlament, Šimkovičová Čítajte viac Parlament rokuje k zmenám v RTVS. Ministerku Šimkovičovú obkolesila opozícia, na protest si prelepila ústa

Kompromisné zvýšenie

Ak návrh novely prejde legislatívnym procesom, televízny poplatok sa od budúceho roka zvýši o 15 korún na 150 korún (6,05 eura) a rozhlasový o 10 korún na 55 korún (2,20 eura). Pôvodne ministerstvo plánovalo zvýšiť televízny poplatok o 25 korún, proti však boli prevádzkovatelia komerčných staníc.

Aktuálny návrh je výsledkom kompromisu. Baxa pripomenul, že naposledy sa televízny poplatok zvýšil v roku 2008 a rozhlasový v roku 2005.

Vďaka navýšeniu by Česká televízia mala od budúceho roka získať do rozpočtu 865 miliónov korún (takmer 35 miliónov eur) a Český rozhlas 331 miliónov korún (približne 13,4 milióna eur). Podľa generálneho riaditeľa ČT Jana Součka by bez tejto zmeny bol prepad v rozpočte na budúci rok radikálny.

TV Prima prima plus, televízia, telka, televízor, Čítajte aj Česká Prima potvrdila expanziu na Slovensku: Poznáme dátum štartu novej televízie

Automatická valorizácia

Novinkou je tiež valorizácia poplatkov. Ak inflácia za celé kalendárne roky kumulovane prevýši šesť percent, dôjde podľa ministra k šesťpercentnému navýšeniu poplatkov. „Ide o revolučný princíp vo financovaní médií verejnej služby, ktorý pre médiá znamená pomerne veľkú stabilitu,“ vysvetlil.

Minister zdôraznil, že na pôde parlamentu narastajú najmä zo strany opozície útoky na médiá verejnej služby a ich rola je zásadne spochybňovaná. Podľa neho sú médiá verejnej služby piliermi slobodnej a demokratickej spoločnosti, preto je nutné ich odolnosť a nezávislosť obhajovať.

„Podotknem, že v stredu (15.5.) sa o veľkej mediálnej novele rokuje aj v slovenskom parlamente, ktorá sa pohybuje významne odlišným smerom ako to, čo tu dnes predstavujeme my,“ dodal Baxa.

Šimkovičová v obkolesení poslancov - opozičných aj koaličných
Video

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Česká televízia #koncesionárske poplatky