Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Prezidentská kampaň eskaluje: Odborníci upozorňujú na porušovanie etických pravidiel

Podľa odborníkov vo voľbách na prezidenta absentuje tolerancia a rešpekt voči protikandidátom.

02.04.2024 17:38
korčok, pellegrini Foto:
Ivan Korčok a Peter Pellegrini počas prvej spoločnej prezidentskej debaty v televízii Markíza.
debata

Asociácia public relations Slovenskej republiky (APRSR), zastupujúca odborníkov na komunikáciu a PR, pozoruje na významný nárast využívania neetických praktík v aktuálnych volebných kampaniach na prezidenta, a to zvlášť v práve prebiehajúcom druhom kole.

Odborníci z APRSR sa zhodujú, že volebné kampane sprevádza často napríklad netransparentné financovanie, skryté mnohokrát za sumou pre jednu reklamnú agentúru, nekalé praktiky, ako sú trollovia a falošné profily na sociálnych sieťach, účelové prieskumy verenej mienky v prospech jedného kandidáta, znehodnocovanie kampaňových vizuálov iných kandidátov, ale aj zneužívanie tlačovín, ktoré sú zavádzajúce a klamlivé.

Ivan Korčok, Peter Pellegrini Čítajte viac Nenechajte sa oklamať: Slovenskom kolujú hoaxy o voľbách, ktoré sa nezakladajú na pravde

„Vyzývame preto kandidátov a ich volebné tímy, aby v posledných dňoch kampane boli vzorom pre ľudí, bojovali férovo, upustili od neetických komunikačných praktík, verejne sa od nich dištancovali, nesúhlasili s nimi a vyzvali k tomu aj svojich politických podporovateľov,“ hovorí šéfka etickej komisie APRSR Katarína Remiaš.

Zvlášť v druhom kole prezidentských volieb apeluje APRSR na profesionálne komunikačné tímy oboch kandidátov, aby upustili od šírenia nepreverených a zavádzajúcich informácií, od prekrúcania faktov, zastrašovania, vyvolávania strachu, obáv z vojny a od polarizácie spoločnosti.

Predvolebná diskusia Korčok Pellegrini Čítajte aj Korčok vs. Pellegrini: Finálne duely prinesú dve televízie, príhovor bude mať aj prezidentka

Nekalé kampaňové praktiky

„Nekalou kampaňovou praktikou je napríklad vytvorenie falošnej webstránky protikandidáta s tvrdeniami, ktoré nepovedal, či online a print volebné noviny distribuované do domácností, so zavádzajúcim naratívom o protikandidátovi. Zavádzajúce a nekalým bojom o voliča sú aj informácie o podpore kandidátmi z prvej vlny alebo iných politických strán, pričom niektoré strany to popreli,“ vysvetľuje Remiaš.

Vo voľbách na prezidenta absentuje tolerancia a rešpekt voči protikandidátom. Za neetické asociácia považuje diskrimináciu, hanenie, či zosmiešňovanie kandidátov, ktoré sa deje najmä v online svete a to primárne podporovateľmi kandidátov. „Takou je napríklad komunikácia postavená na sexuálnej orientácii kandidáta, ktorá silnie v týchto dňoch alebo deepfake videá zosmiešňujúce protikandidáta,“ hovorí Remiaš.

Ivan Korčok, Peter Pellegrini Čítajte aj Mediálna prestrelka Korčoka a Pellegriniho: Kampaň vrcholí, kandidáti sa hádajú cez statusy

Bojujte, vládnite, ale férovo

Asociácia zastrešuje kľúčových odborníkov a agentúry v oblasti komunikácie a PR. Pred parlamentnými voľbami v minulom roku pripravila Etický kódex volebných kampaní, ktorý vytvára etické mantinely pre volebné kampane. Tie vychádzajú zo zaužívaných etických štandardov v spoločnosti, v náboženstve, ale tiež z etických kódexov kampaní a komunikácie bežných v komerčnej sfére.

„Práve u volených kandidátov a pri politických stranách, ktoré vládnu v krajine, riadia štát, vytvárajú legislatívu a nakladajú s financiami občanov očakávame, že budú vzorom a etickou autoritou. Nemali by sme v žiadnom prípade akceptovať, že vo volebných kampaniach a politickej komunikácii účel svätí prostriedky a klamstvo, nekalé praktiky, vyvolávanie strachu, negatívnych emócií a polarizácia spoločnosti je u politikov bežná prax a legitímnym nástrojom boja o moc a vládnutia. Bojujte, vládnite, ale férovo, tak ako to chcete od občanov a firiem,“ dodáva k etickej komunikácii vo volebných kampaniach šéfka etickej komisie APRSR Katarína Remiaš.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2024