Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Taraba: RTVS je paródiou vyváženosti a objektívnosti, problémom je aj ružové logo. Opozícia zvoláva protest

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) potvrdil pripravované zmeny štatútu RTVS a zaútočil na fungovanie inštitúcie.

12.03.2024 11:42 , aktualizované: 11:50
Tomáš Taraba Foto: ,
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
debata (5)

Ministerstvo kultúry SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o verejnoprávnej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) by sa nemala formálne rozdeliť, zmení sa však jej názov na Slovenská televízia a rozhlas (STaR).

RTVS Mlynská dolina Čítajte aj Šimkovičová odtajnila plány: RTVS v súčasnej podobe končí, štát posilňuje svoje právomoci

Generálneho riaditeľa by mala voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom, ktorou sa dopĺňa financovanie.

Peter Bebjak, Rasťo Šesták, Český lev Čítajte aj Rada kritizuje RTVS: Príspevok z Českého leva nebol férový, môže byť chápaný i ako politická manipulácia

„RTVS aj s jej ružovučkým logom sa zmení na Slovenskú televíziu a rozhlas,“ píše na začiatku statusu minister Taraba. „RTVS je roky paródiou vyváženosti a objektívnosti. Som rád, že ministerstvo kultúry dnes predložilo do pripomienkového konania zákon, ktorý Slovensku dá verejnoprávnu televíziu, kde sa nebudú hanbiť pustiť štátnu hymnu a národný program nebude vytláčaný na okraj. Progresívne Slovensko si bude musieť svoju televíziu už platiť z vlastných príspevkov a nie daní občanov,“ pokračuje.

Robert Fico Čítajte aj Fico: Médiá sa musia zamyslieť nad kvalitou politických relácií. Po Markíze má problémy ďalšia televízia

„Verím, že získa riaditeľa čo neprešiel osobným bankrotom, bude mať moderátorov, čo nie sú politici Progresívneho Slovenska a vlastnú tvorbu televízia už nebude robiť cez externé kamarátske firmy,“ uzatvára kritiku súčasného vedenia telerozhlasu.

Zákon by mal prejsť schvaľovacím procesom do konca marca a začne platiť dňom potenciálneho schválenia.

„Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ načrtol rezort kultúry v predloženom materiáli.

Šimkovičová v Ide o pravdu: RTVS nerozdelíme, ale musíme vymeniť jej vedenie
Video

Opozícia zvoláva protest

Navrhované zmeny v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) sú snahou o ovládnutie inštitúcie, sú škodlivé pre slobodu slova a demokraciu. Vyhlásili to predstavitelia SaS na utorkovej tlačovej konferencii v reakcii na návrh Ministerstva kultúry predložený do medzirezortného pripomienkového konania. Strana chystá aj hromadnú pripomienku, obrátiť sa chce tiež na Európsku komisiu.

Martina Šimkovičová / Robert Fico / Čítajte aj Vláda chce podľa Šimečku z RTVS vytvoriť svoje propagandistické médium, SaS sa chce obrátiť na eurokomisiu. Zvolávajú protest

„Snahou vládnej koalície je ovládnuť verejnoprávnu televíziu a rozhlas, aby sa z nezávislých správ stali správy, ktoré budú lahodiť Robertovi Ficovi (Smer), Andrejovi Dankovi (SNS) a Petrovi Pellegrinimu (Hlas),“ vyhlásil podpredseda SaS a poslanec Branislav Gröhling.

Kritizoval ambíciu rezortu kultúry zásadne zmeniť kontrolnú radu a voľbu členov, z ktorých troch má priamo voliť a odvolávať minister kultúry. Negatívne vníma, že rada by volila aj riaditeľa média.

Hovorí o neakceptovateľnom útoku na RTVS, ktorý nás vzďaľuje od demokratických krajín. Aj preto SaS s PS organizujú v piatok protest v Bratislave.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Martina Šimkovičová #Tomáš Taraba