Hľadať
Notifikácie 📣

Chceš dostávať čerstvé novinky?

Sledujte nás
Nastavenia súkromia

Takto chránime tvoje údaje - GDPR

domov O seriáloch Televízia

Súkromné televízie apelujú na politikov: Nešírte nenávisť proti médiám, sú pilierom demokracie

Vo vyhlásení reagujú na útoky na médiá v predvolebnej kampani.

01.10.2023 00:00
politici, médiá Foto:
Ilustračné foto.
debata (40)

Parlamentné voľby priniesli vyvrcholenie súboja jednotlivých politických strán a kandidátov. Niektorí ich však využili na očierňovanie a obviňovanie médií, medzi nimi aj súkromných televízií. Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) vydala stanovisko, v ktorom apeluje na politikov aj širokú verejnosť, aby si uvedomili nezastupiteľnú funkciu nezávislých médií vo fungovaní demokracie na Slovensku.

  • Vrcholiaca predvolebná kampaň priniesla aj pravidelné útoky na médiá.
  • Štandardné a slobodné médiá sú ale dôležité pre chod demokracie.
  • Zásady redakčných postupov a etické princípy zaručujú slobodný prístup k informáciám pre všetkých.
  • Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) apeluje na verejne činné osoby, aby nešírili nenávisti proti štandardným médiám.

„Slobodné a nezávislé televízie, rovnako ako média vo všeobecnosti, sú jedným z kľúčových prvkov parlamentnej demokracie, keďže podporujú pluralitu názorov a prístup občanov k rôznym zdrojom informácií,“ vysvetlil predseda predstavenstva ATVS Marcel Grega. „Pomáhajú verejnosti k ich adekvátnej informovanosti a politickej angažovanosti a umožňujú tak napríklad aj informovaný výber vo voľbách.“

Voľby 2023, TV Markíza Čítajte aj Volebná noc v televíziách bude dlhá. Kedy a kde uvidíme prvé diskusie s lídrami víťazných strán?

Cieľ niektorých politikov a konšpirátorov

Médiá sú prostriedkom výmeny informácií v spoločnosti a ich nezastupiteľná úloha je v kultivácii plurality názorov a moderácii verejnej diskusie. Štandardné médiá odhaľujú nielen kauzy či kritizujú politikov, ale poskytujú aj objektívne a presné informácie vďaka fungujúcim štandardom redakčnej a novinárskej práce a etiky.

Marcel Grega práve to vníma ako dôvod, pre ktorý sú médiá cieľom pre niektorých politikov či konšpiračnú scénu. „Je nielen na nás, ale aj na širokej verejnosti, aby sme spoločne tieto útoky odsúdili a jasne sa postavili za demokratické princípy a na stranu štandardných médií. Zároveň chceme v tejto spoločensky vyhrotenej situácii zdôrazniť význam médií pri ochrane slobôd a dôstojnosti všetkých ľudí, ktoré vo svojich verejných vyjadrenia žiaľ viacerí kandidáti a verejne činné osoby znevažujú.“

Úloha súkromných médií je aj v nastoľovaní celospoločenskej možnosti na konštruktívnu komunikáciu a dialóg. To následne umožňuje hľadanie konkrétnych riešení na problémy, ktoré trápia spoločnosť. „Slovenské súkromné televízie tento rok priniesli rekordné množstvo obsahu zameraného na parlamentné voľby, čím plnia dôležitú funkciu pri posilňovaní pluralitnej demokracie a občianskych slobôd. Chceme preto apelovať na všetkých, aby verejná debata ponúkala konštruktívnu reflexiu toho, čo trápi Slovensko, a nie šírenie nenávisti či rozoštvávanie spoločnosti,“ uzavrel Marcel Grega.

pečie celé slovensko, Čítajte aj Až teraz sa začne vyhrotený boj o diváka: RTVS štartuje svoj televízny trhák

Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) združuje komerčné televízne stanice skupiny Markíza (vysielateľ Markíza – Slovakia, s.r.o.), skupiny Joj (Mac TV, s.r.o.) a Televízie ta3 (C.E.N., s.r.o.). Cieľom asociácie je presadzovanie a ochrana spoločných záujmov prevádzkovateľov televízneho vysielania v Slovenskej republike a ochrana slobody prejavu a slobodného šírenia ideí a informácií prostredníctvom televízneho vysielania.

© Autorské práva vyhradené

40 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #ATVS